WYSZUKIWARKA
zamknij
ZALOGUJ SIĘ
zamknij
zaloguj się przez facebook-a
facebook
wyszukiwarka

Konin. Apelują o zachowanie zieleni wokół planowanego dworca

Dodano: 24.05.2020 16:12
Źródło: LM.pl

O ratunek dla drzew wokół dworca kolejowego apeluje stowarzyszenie „Zmieniamy Konin”. Społecznicy proponują również inwestorowi wspólną akcję przesadzenia jesionu znajdującego się przy zachodniej elewacji budynku PKP.

Stowarzyszenie zamierza w najbliższy poniedziałek skierować list otwarty do prezesa zarządu firmy DEKADA, która ma wybudować w Koninie centrum komunikacyjno-handlowe. Pismo dotyczy zieleni zlokalizowanej wokół planowanej inwestycji.

- Wizualizacja inwestycji dostępna w wersji elektronicznej na Państwa stronie budzi nasz niepokój i pozwala wnioskować, iż los wielu starych drzew znajdujących się przy ulicy Kolejowej i Dworcowej jest przesądzony – piszą społecznicy. - Rolę takiego drzewostanu, szczególnie w mieście, trudno jest przecenić. Posiłkując się informacjami ze strony Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego chcielibyśmy zaznaczyć, iż stare, wieloletnie drzewa produkują tlen, nawilżają i oczyszczają powietrze, ułatwiają retencjonowanie wody i obniżają temperaturę w czasie upałów. Szczególnie ostatnia kwestia jest niezwykle ważna. Zwłaszcza w okolicach dworca, torowisk i rozległej infrastruktury kolejowej, która akumuluje duże ilości ciepła. Tak zwana "zielona infrastruktura", poza estetyczną, pełni w mieście wiele ważnych funkcji. Jeden duży buk, klon, dąb, lipa produkuje tyle tlenu, co mniej więcej 1700 dziesięcioletnich, małych drzew – dodają.

Członkowie „Zmieniamy Konin” przypominają, że drzewa przy dworcu są jednymi z najstarszych w okolicy. Wśród nich jest pomnik przyrody „Zawiadowca”.

- Imię drzewa nawiązuje do infrastruktury kolejowej, dworca samego w sobie, a samo drzewo było niegdyś punktem centralnym urokliwego przydworcowego parku, w którym właśnie w cieniu drzew odpoczywali zdrożeni podróżni i mieszkańcy miasta. Zawiadowca był również świadkiem katorżniczej niewolniczej pracy Żydów z kolejowego obozu pracy, był świadkiem jedynego w historii niemieckich obozów kolejowych w Polsce buntu, który wzniecili więźniowie nie godzący się na śmierć bez walki. Wiele z drzew, których los leży Nam szczególnie na sercu, a które rosną na terenie objętym inwestycją, mogłoby opowiedzieć podobne historie – wskazują w liście społecznicy.

Podkreślają jednocześnie, że obecnie zbyt pochopnie podejmuje się decyzje o wycięciu drzew przy planowanych inwestycjach.

- Te drzewa są częścią tkanki naszego miasta, którą – jak wierzymy – Państwo zaopiekujecie się i której nie pozwolicie zniszczyć, znajdując rozwiązania zadowalające obie strony. Bez drzew nie ma życia, a bez życia nie będzie ruchu – pisze stowarzyszenie „Zmieniamy Konin”.

Stąd prośba społeczników o zachowanie jak największej liczby drzew na terenie inwestycji, nawet jeśli miałoby się to odbyć kosztem kilku lub kilkunastu miejsc parkingowych. Do listu dołączona została mapa z zaznaczonymi drzewami, o których mowa. W przypadku jesionu zlokalizowanego przy zachodniej elewacji dworca, jeśli firma miałaby problem z jego zachowaniem, „Zmieniamy Konin” proponuje wspólną z miastem akcję przesadzenia drzewa.

- Takie inicjatywy podejmowane są już w Polsce przez świadomych deweloperów. Liczymy, że i Państwo będą zainteresowani dołączeniem do tego grona w ramach społecznej odpowiedzialności biznesu. Taka akcja może przysporzyć sympatii inwestorowi wśród naszej społeczności i być wspaniałą akcją promującą inwestycję – pisze w liście stowarzyszenie.

Jednocześnie społecznicy zwracają się z prośbą o uwzględnienie w projekcie instalacji małej retencji, żeby woda z dachu dworca nie odpływała do kanału burzowego a zasilała zieleń.

fot. Dąb "Zawiadowca"

 autor: Aleksandra Braciszewska - Benkahla

 e-mail: ab@firma.lm.pl

 

*** *** ***

Koronawirus w Polsce stał się faktem. Bądź na bieżąco! Nie panikujemy, rzetelnie informujemy. Każdą informację weryfikujemy u źródła, nie publikujemy plotek ani informacji niesprawdzonych. Nie ścigamy się.

 

Regionalne informacje dot. koronawirusa znajdziecie pod adresem https://www.lm.pl/tagi/koronawirus

*** *** ***

Chcesz nas zainteresować tematem? Czekamy na sygnały/materiały. Piszcie na alert@lm.pl.

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

KOMENTOWAĆ MOGĄ TYLKO OSOBY ZALOGOWANE

max 1000 znaków (0)
max 28 znaków (0)

Twój komentarz może zostać przeczytany przez tysiące osób. Wydawca portalu LM.pl spółka LM LOKALNE MEDIA Sp. z o.o. nie bierze odpowiedzialności za jego treść. Komentarze zniesławiające lub mogące naruszać dobra osobiste osób trzecich grożą odpowiedzialnością karną i cywilną. Osoby pokrzywdzone mogą skutecznie dochodzić swoich praw w organach ścigania i w sądach. Zgodnie z ust. 16 Regulaminu Twój komentarz może zostać opublikowany nie tylko na tej stronie, ale również w innych mediach.
Komentarze nie na temat są usuwane.

POPULARNE KOMENTARZE

avatar Obawiam się, że zanim powstanie ten dworzec, macie jeszcze sporo czasu xD
Dodano: 24.05.2020 17:13    Przez: Dona Regan
Spokojnie, zanim zacznie się budowa, to te drzewa zdążą umrzeć ze starości.
Dodano: 25.05.2020 09:30    Przez: Arkadiusz

KOMENTARZE

avatar Obawiam się, że zanim powstanie ten dworzec, macie jeszcze sporo czasu xD
Dodano: 24.05.2020 17:13    Przez: Dona Regan
Spokojnie, zanim zacznie się budowa, to te drzewa zdążą umrzeć ze starości.
Dodano: 25.05.2020 09:30    Przez: Arkadiusz
Copyright © 1999 - 2021 LM LOKALNE MEDIA Sp. z o.o. Korzystanie z portalu oznacza akceptację regulaminu.
programowanie: PERSABIO