WYSZUKIWARKA
zamknij
ZALOGUJ SIĘ
zamknij
zaloguj się przez facebook-a
facebook
wyszukiwarka

Dzieje się na drogach powiatu konińskiego. Inwestycje w dobie koronawirusa

Dodano: 4.06.2020 10:39

Koronawirus może odbić się na powiatowych inwestycjach, ale starosta koniński póki co z optymizmem patrzy w przyszłość. W trakcie realizacji jest kilka dużych zadań, a przed starostwem oczekiwanie na decyzje w sprawie dofinansowania kolejnych.

Starosta Stanisław Bielik podkreśla, że epidemia koronawirusa odbija się na budżecie powiatu konińskiego.

- Z podatku CIT mamy niewiele wpływów, ale z PIT to jest podatek w granicach około 25 mln zł. W miesiącu kwietniu wpływy z tego podatku były o 1 mln zł mniejsze, w porównaniu do ubiegłego roku – mówi Stanisław Bielik. - Jak nie będziemy mieli własnych środków to trzeba będzie rezygnować z inwestycji drogowych, nawet przy dofinansowaniu. Na razie ograniczamy rozpoczęcie zadań drogowych, będziemy robić tylko te w ramach remontów. Patrzymy jednak z optymizmem w przyszłość – dodaje.

W tym roku Starostwo Powiatowe w Koninie przystąpiło do opracowania dokumentacji wspólnie z samorządowcami na drogę Posoka-Świątniki na terenie gminy Stare Miasto i Rzgów oraz na ul. 11 Listopada w Sompolnie.

- Wspólnie z samorządem gm. Grodziec chcemy przebudować pobocze przy drodze powiatowej na odcinku Grodziec- Wielołęka. Pilnego wykonania nowej nawierzchni wymaga droga w miejscowości Kazubek w gm. Sompolno. Myślę, że nawet przy niewielkim udziale samorządu gminy Sompolno naprawy tej dokonamy - mówi starosta Bielik.  - Nie ziści się zamiar zakończenia przebudowy drogi w Kawnicach, gdyż zarówno Rada Gminy jak i Rada Powiatu nie podjęły uchwały sfinansowania tej inwestycji i będziemy zgłaszać to zadanie do Funduszu Dróg Samorządowych. Ponadto z własnych środków wykonujemy niezbędne remonty i naprawy.

Aktualnie trwa natomiast realizacja dużych zadań drogowych, które otrzymały dofinansowanie z Funduszu Dróg Samorządowych. To odcinek między Paprotnią i Krzymowem w gm. Krzymów, którego wartość po przetargu to blisko 5 mln zł oraz Lisiec Wielki – Niklas za niecałe 3 mln zł. Obie inwestycje mają się zakończyć jeszcze w tym roku. Największym zadaniem drogowym aktualnie prowadzonym przez powiat koniński jest podzielona na kilka odcinków inwestycja w gm. Kramsk i Ślesin. Na odcinku od Woli Podłężnej do Grąblina trwa modernizacja nawierzchni i budowa chodników. Dalej prace prowadzone są na odcinku Licheń – Piotrkowice, a do końca zbliża się remont odcinka drogi od Piotrkowic do Różopola w gm. Ślesin.

- Wartość kosztorysowa całego tego zadania (wszystkich trzech odcinków – od red.) to 21 mln zł. Kiedy zakończymy te inwestycje w 2021 roku to cały odcinek drogi Nr 3210P biegnący pomiędzy drogami wojewódzkimi Nr 266 w Woli Podłężnej,a 263 w Ślesinie zostanie przebudowany w bardzo wysokim standardzie - mówi Stanisław Bielik.

Kolejną niezwykle ważną zarówno dla mieszkańców powiatu jak i miasta inwestycją jest droga prowadząca z Konina do Rudzicy w gm. Kramsk. Jej remont pochłonął blisko 6,5 mln zł, a prace praktycznie zostały zakończone. To zadanie dofinansowane było również z Funduszu Dróg Samorządowych. Na dotacje czekają kolejne inwestycje.

- W sierpniu ubiegłego roku złożyliśmy trzy wnioski i wszystkie są na liście rezerwowej. Dwa wnioski są na wysokich miejscach, bo na pierwszym i trzecim i wierzymy, że dostaną dofinansowanie – podkreśla starosta Bielik.

Jest to niespełna kilometrowy odcinek drogi w Żychlinie, którego wartość kosztorysowa to 4,5 mln zł oraz droga na długości niespełna trzech kilometrów w miejscowości Dobrosołowo w gm. Kazimierz Biskupi, której wartość kosztorysową oszacowano na ok. 5,5 mln zł.

slajd 1 z 20
NASTĘPNY SLAJD

 

*** *** ***

Koronawirus w Polsce stał się faktem. Bądź na bieżąco! Nie panikujemy, rzetelnie informujemy. Każdą informację weryfikujemy u źródła, nie publikujemy plotek ani informacji niesprawdzonych. Nie ścigamy się.

 

Regionalne informacje dot. koronawirusa znajdziecie pod adresem https://www.lm.pl/tagi/koronawirus

*** *** ***

Chcesz nas zainteresować tematem? Czekamy na sygnały/materiały. Piszcie na alert@lm.pl.

Copyright © 1999 - 2021 LM LOKALNE MEDIA Sp. z o.o. Korzystanie z portalu oznacza akceptację regulaminu.
programowanie: PERSABIO