WYSZUKIWARKA
zamknij
ZALOGUJ SIĘ
zamknij
zaloguj się przez facebook-a
facebook
wyszukiwarka

Kazimierz Biskupi. Kopalnia wyremontowała drogę Nieświastów - Komorowo

Materiał promocyjny

Dodano: 3.07.2020 15:23

Prawie rok trwały rozmowy z PAK Kopalnią Węgla Brunatnego Konin SA i gminą Kazimierz Biskupi mające na celu uregulowanie stanu prawnego istniejących obiektów drogowych, będących własnością spółki, a zlokalizowanych w granicach administracyjnych gminy.

W takcie rozmów ustalono między innymi, że kopalnia pokryje w całości remont drogi Nieświastów – Komorowo w kwocie 359 160 zł. W zakresie tych prac wykonano na odcinku 0,8 km poszerzenie istniejącej drogi z 4 m do 5,5 m oraz wykonano nową nawierzchnię jezdni z betonu asfaltowego.

Dodatkowo uregulowano stan prawny i otrzymano nieodpłatnie od kopalni na rzecz gminy obiekty drogowe takie jak: Nieświastów – Kazimierz Biurowiec, drogę w miejscowości Stefanowo i drogę w miejscowości Skiby, gdzie wartość wszystkich przejętych nieruchomości wraz z nakładami rzeczowymi wynosi 8 863 035 zł. Ponadto, gmina przejęła od kopalni nieruchomości gruntowe o łącznej powierzchni 23,13 ha (w tym między innymi 13 ha przy zbiorniku końcowym O/Jóźwin) o wartości 827 606 zł.

– Cieszę się bardzo, że doszło do porozumienia pomiędzy naszą gminą a PAK Kopalnią Węgla Brunatnego Konin SA w zakresie nieodpłatnego przejęcia obiektów drogowych należących do spółki a zlokalizowanych na terenie naszej gminy. Kopalnia dodatkowo pokryła koszty remontu drogi Nieświastów – Komorowo, którą dzisiaj odbieramy. Gmina w ramach tych uzgodnień przejęła także od kopalni ponad 20 hektarów nieruchomości, które w przyszłości chcemy przeznaczyć pod tereny inwestycyjne. Regulacje prawne pozwalają w końcu na zarządzanie powyższymi obiektami drogowymi, ich rozbudowę pod potrzeby gminy, ale przede wszystkim umożliwienie zapewnienia bezpiecznego przejazdu naszym mieszkańcom, jak i gościom. Musimy zawsze pamiętać, że ich zdrowie i życie, a nie prowadzenie latami dyskusji na temat stanu technicznego dróg, są wartością nadrzędną

– mówi Grzegorz Maciejewski, wójt gminy Kazimierz Biskupi.

– Kopalnia działa ponad 60 lat i jest właścicielem ponad pięciu tysięcy hektarów gruntów. Wiemy wszyscy, ze biznes związany z wydobyciem węgla powoli się kończy. Staramy się więc realizować kwestie zobowiązań wobec gmin. Kazimierz Biskupi jest doskonałym przykładem, że to da się zrobić. To pierwsza gmina, w której wszystkie kwestie zostały uregulowane. Oczywiście, dzięki dobrej współpracy z władzami gminy. To trzeba podkreślić

– mówił Paweł Markowski, prezes PAK KWB.

Gmina Kazimierz Biskupi prowadzi także rozmowy ze Skarbem Państwa w celu przejęcia kolejnych dróg takich jak: Tokarki – Bochlewo, Tokarki – Dębówka, ul. Lotnicza w Kazimierzu Biskupim, droga w miejscowości Jóźwin oraz z Lasami Państwowymi, między innymi na temat przejęcie ul. Szkolnej we Władzimirowie (na wysokości rezerwatu Sokółki) czy drogi do Bieniszewa.

– Chcemy doprowadzić do sytuacji, gdy wszystkie drogi na terenie gminy będą naszą własnością

– podkreśla wójt Grzegorz Maciejewski.

  • 1593782802-74olno-_mg_8928.jpg
  • 1593782800-vgtyr9-_mg_8918.jpg
  • 1593782801-4i80vx-_mg_8920.jpg
  • 1593782800-qndlwx-_mg_8907.jpg
  • 1593782800-nnlhbf-_mg_8911.jpg
  • 1593782801-8gix98-_mg_8923.jpg

 

*** *** ***

Koronawirus w Polsce stał się faktem. Bądź na bieżąco! Nie panikujemy, rzetelnie informujemy. Każdą informację weryfikujemy u źródła, nie publikujemy plotek ani informacji niesprawdzonych. Nie ścigamy się.

 

Regionalne informacje dot. koronawirusa znajdziecie pod adresem https://www.lm.pl/tagi/koronawirus

*** *** ***

Chcesz nas zainteresować tematem? Czekamy na sygnały/materiały. Piszcie na alert@lm.pl.

Czytaj więcej na temat:Kazimierz Biskupi,   Nieświastów,   Komorowo,   drogi,   komunikacja,   KWB
Copyright © 1999 - 2020 LM LOKALNE MEDIA Sp. z o.o. Korzystanie z portalu oznacza akceptację regulaminu.
programowanie: PERSABIO