WYSZUKIWARKA
zamknij
ZALOGUJ SIĘ
zamknij
zaloguj się przez facebook-a
facebook
wyszukiwarka

Dermatolog - czym się zajmuje? Jak wygląda wizyta u dermatologa?

Materiał promocyjny

Dodano: 10.08.2020 10:11

Kim jest dermatolog i co to jest dermatologia?

Dermatolog to specjalista w dziedzinie dermatologii. Jest to dziedzina medyczna, która zajmuje się funkcjonowaniem skóry, włosów i paznokci oraz ich ewentualnymi chorobami. Skóra, jako największy narząd organizmu, stanowi pewnego rodzaju barierę ochronną. Każdego dnia nasza skóra jest narażona na oddziaływanie czynników zewnętrznych. W ten sposób narażamy ją na różnego rodzaju choroby czy stany zapalne. Wiele chorób swoje pierwsze objawy lokalizuje właśnie na skórze, dlatego każdy dermatolog powinien posiadać obszerną wiedzę z zakresu m.in. alergologii, immunologii, hormonów, stanów zapalnych przewodu pokarmowego, zębów czy zatok. 
 

Dziedziny dermatologii oraz jej specjalizacje 

Dermatologię dzielimy na dwie dziedziny: kliniczną oraz doświadczalną. Kliniczna zajmuje się diagnozowaniem oraz leczeniem chorób skórnych. Natomiast doświadczalna skupia się głównie na poznawaniu struktury i mechanizmów funkcjonowania skóry.

Oprócz podziału dermatologii na dziedziny, istnieje szereg innych specjalizacji, które wywodzą się właśnie z dermatologii. Każda z nich skupia się na nieco innych aspektach funkcjonowania skóry i jej chorobach lub są z nią w jakiś sposób powiązane. Możemy tutaj wyróżnić m.in.: 

  • Kosmetologia - zajmuje się badaniem skóry, pod względem jej pielęgnacji, dla lepszego wyglądu
  • Wenerologia - skupia się na badaniu oraz leczeniu chorób, które przenosi się drogą płciową 
  • Medycyna estetyczna - wykorzystuje leki oraz inwazyjne zabiegi dermatologiczne, w celu nie leczenia, a poprawy wyglądu naszej skóry 
  • Dermatologia alergologiczna - nazwa łączy w sobie dermatologię oraz alergologię, ponieważ ta specjalizacja skupia się na chorobach skórnych związanych z reakcją alergiczną
     

Jak wygląda wizyta u dermatologa?

Dermatolog podczas wizyty w pierwszej kolejności przeprowadza wywiad z pacjentem. Pytania dotyczyć będą zmian skórnych, które zaobserwowało się na ciele w ostatnim czasie. Specjalista na pewno zapyta  o to, kiedy pojawiły się niepokojące zmiany skórne. Jeśli zmiany skórne okażą się zbyt niepokojące, do dokładniejszego badania użyje dermatoskopu. Dermatoskop to nic innego jak urządzenie z wbudowaną lampką przypominające lupę. Zadaniem tego urządzenia jest powiększenie pola widzenia w celu szczegółowego obejrzenia zmiany skórnej. 

Oczywiście na każdą chorobę przypada inne badanie. Jeśli lekarz stwierdzi, że podłoże choroby może leżeć w bakterii, zleci wymaz ze skóry. W przypadku np. grzybicy zostanie wykonane badanie  mikrobiologiczne. Lekarz może dodatkowo skierować pacjenta na badania krwi, badania hormonalne lub testy alergiczne.

Po wykonaniu wszystkich niezbędnych badań, zostaje postawiona diagnoza. Metoda leczenia zależy już tylko i wyłącznie od rodzaju choroby. Dermatolog może zalecić stosowanie maści czy przyjmowanie antybiotyków. W szczególnych przypadkach zaleca się również terapię laserową lub też zabiegi chirurgiczne. 
 

Kiedy należy udać się na wizytę u dermatologa?

Do dermatologa najlepiej wybrać się wtedy, gdy zauważamy na naszej skórze niepokojące zmiany. Wiadomo, że pojedyncze wypryski nie świadczą od razu o poważnej chorobie, jednak gdy problem się nasila i trwa zbyt długo nie należy zwlekać. Najpopularniejsze choroby, których diagnozą zajmuje się dermatolog to m.in. trądzik i wszystkie jego odmiany, atopowe zapalenie skóry (AZS), łojotokowe zapalenie skóry, łuszczyca, bielactwo, wszawica, świerzb, egzema, łupież, opryszczka czy nowotwory skóry. Jeżeli szukasz dobrego dermatologa w Warszawie, to skorzystaj z konsultacji u dr n. med. Katarzyny Osipowicz z OT CO CLINIC.

  • Dermatolog - czym się zajmuje? Jak wygląda wizyta u dermatologa?

 

*** *** ***

Koronawirus w Polsce stał się faktem. Bądź na bieżąco! Nie panikujemy, rzetelnie informujemy. Każdą informację weryfikujemy u źródła, nie publikujemy plotek ani informacji niesprawdzonych. Nie ścigamy się.

 

Regionalne informacje dot. koronawirusa znajdziecie pod adresem https://www.lm.pl/tagi/koronawirus

*** *** ***

Chcesz nas zainteresować tematem? Czekamy na sygnały/materiały. Piszcie na alert@lm.pl.

Czytaj więcej na temat:zdrowie,   dermatologia

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

KOMENTOWAĆ MOGĄ TYLKO OSOBY ZALOGOWANE

max 1000 znaków (0)
max 28 znaków (0)

Twój komentarz może zostać przeczytany przez tysiące osób. Wydawca portalu LM.pl spółka LM LOKALNE MEDIA Sp. z o.o. nie bierze odpowiedzialności za jego treść. Komentarze zniesławiające lub mogące naruszać dobra osobiste osób trzecich grożą odpowiedzialnością karną i cywilną. Osoby pokrzywdzone mogą skutecznie dochodzić swoich praw w organach ścigania i w sądach. Zgodnie z ust. 16 Regulaminu Twój komentarz może zostać opublikowany nie tylko na tej stronie, ale również w innych mediach.
Komentarze nie na temat są usuwane.

Copyright © 1999 - 2020 LM LOKALNE MEDIA Sp. z o.o. Korzystanie z portalu oznacza akceptację regulaminu.
programowanie: PERSABIO