WYSZUKIWARKA
zamknij
ZALOGUJ SIĘ
zamknij
zaloguj się przez facebook-a
facebook
wyszukiwarka

Kiedy kopalnia, elektrownia i Licheń leżały w gminie Gosławice

KONIŃSKIE WSPOMNIENIA

Dodano: 24.01.2021 20:23

Rozkwit gminy Gosławice zapoczątkowała w pierwszej połowie lat pięćdziesiątych budowa elektrowni i odkrywki noszących jej imię. Trwał krótko, bo zaledwie dwie dekady, po których - w styczniu 1976 roku -gmina została zlikwidowana.

Jej olbrzymi obszar podzielono między Konin i trzy sąsiednie gminy. Tak naprawdę większość powierzchni dzisiejszego Konina to – mniej więcej od Warty na północ – dawna gmina Gosławice. Niewiele mniej (sołectwa: Anielew, Grąblin, oba Helenowy, Izabelin, Rudzica i Wola Podłężna) zagarnął Kramsk, a resztą przejęły Kazimierz Biskupi i Ślesin. Pierwszemu podarowano Wieruszew, Wolę Łaszczową, Sokółki i Kraśnicę, a drugiemu – Honoratkę, Kępę, Bylew i – najcenniejszy z perspektywy czasu nabytek – Licheń Stary.

Skansen na obrzeżach miasta

Wraz z budową odkrywki Gosławice zostały odgrodzone od hałaśliwej ulicy Przemysłowej wysokim nasypem z torowiskiem, po którym przewożono węgiel do elektrowni. Dobrodziejstwo stało się jednocześnie przekleństwem, bo Gosławic z zewnątrz po prostu nie widać. Zamieniły się więc w zapomnianą wiejską enklawę na obrzeżach miasta, jakby uzupełniając muzealny skansen w sąsiedztwie piętnastowiecznego zamku (fot. 1).

Jacek Bugaj, mieszkaniec Gosławic od kilku pokoleń, postanowił przypomnieć dni chwały i powolnego zamierania rodzinnej miejscowości. Przez kilka lat zbierał pamiątki i rozmawiał z jej mieszkańcami, w tym i takimi, którzy pamiętali jeszcze czasy sprzed wybuchu drugiej wojny światowej. Rezultatem jego pracy jest książka „Gosławice. Historia niezbyt odległa” (il. 2), opublikowana przez „Setidavę”, wydawnictwo Miejskiej Biblioteki Publicznej w Koninie.

Ponieważ sam wiele razy już pisałem o historii tego miejsca i rozmawiałem z tymi samymi co autor ludźmi, byłem bardzo ciekaw, czy publikacja mnie czymś zaskoczy. Jedną z takich niespodzianek na pewno są szczegóły opowieści o eksplozji pocisku rakietowego, do czego miało dojść podczas drugiej wojny światowej na polach majątku Gosławice niedaleko Malińca.

Zamek z czasów Chrobrego?

W XIX wieku Gosławice liczyły 781 mieszkańców, którzy zajmowali murowane w większości domy. A dokładnie - jak informował w siódmej dekadzie tegoż stulecia autor notki w drugim tomie „Słownika Królestwa Polskiego i innych krajów słowiańskich” - stało tam osiemnaście budynków z drewna i dwadzieścia pięć z cegły. W tamtejszym zamku mieszkali oficjaliści dworscy, gdyż już na początku stulecia był on w tak złym stanie, że nowi właściciele – Hektor i Izabella Kwileccy – rozbudowali i zaadaptowali na swoje potrzeby dom ekonoma w Malińcu (fot. 3).

strona 1 z 3
1 2 3
slajd 1 z 6
NASTĘPNY SLAJD

autor: Robert Olejnik
e-mail: r.olejnik@portal.lm.pl, tel. 730 000 130

 

*** *** ***

Koronawirus w Polsce stał się faktem. Bądź na bieżąco! Nie panikujemy, rzetelnie informujemy. Każdą informację weryfikujemy u źródła, nie publikujemy plotek ani informacji niesprawdzonych. Nie ścigamy się.

 

Regionalne informacje dot. koronawirusa znajdziecie pod adresem https://www.lm.pl/tagi/koronawirus

*** *** ***

Chcesz nas zainteresować tematem? Czekamy na sygnały/materiały. Piszcie na alert@lm.pl.

Czytaj więcej na temat:Konińskie Wspomnienia,   historia Gosławic,   Jacek Bugaj

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

KOMENTOWAĆ MOGĄ TYLKO OSOBY ZALOGOWANE

max 1000 znaków (0)
max 28 znaków (0)

Twój komentarz może zostać przeczytany przez tysiące osób. Wydawca portalu LM.pl spółka LM LOKALNE MEDIA Sp. z o.o. nie bierze odpowiedzialności za jego treść. Komentarze zniesławiające lub mogące naruszać dobra osobiste osób trzecich grożą odpowiedzialnością karną i cywilną. Osoby pokrzywdzone mogą skutecznie dochodzić swoich praw w organach ścigania i w sądach. Zgodnie z ust. 16 Regulaminu Twój komentarz może zostać opublikowany nie tylko na tej stronie, ale również w innych mediach.
Komentarze nie na temat są usuwane.

Copyright © 1999 - 2021 LM LOKALNE MEDIA Sp. z o.o. Korzystanie z portalu oznacza akceptację regulaminu.
programowanie: PERSABIO