WYSZUKIWARKA
zamknij
ZALOGUJ SIĘ
zamknij
zaloguj się przez facebook-a
facebook
wyszukiwarka

Kobiety z pasją o kuchni, sztuce, podróżach, motoryzacji i prawach

Dodano: 8.03.2021 12:41

Kobiety z pasją realizują się w kuchni, sztuce, uprawie lawendy, dalekich i mroźnych podróżach oraz w motoryzacji. Z dumą i przyjemnością przedstawiamy kobiety, które łączą codzienność z pasjami i zachęcają do spełniania marzeń.

Aby kobiety jeszcze bardzie ośmielić do szukania własnej drogi, potrzebne jest tak spektakularne wydarzenie, jak nadania nazwy Praw Kobiet jednemu z nowo wybudowanych rond w Koninie. O to będzie zabiegać, przy wsparciu innych, Ewa Jeżak, prezeska Konińskiego Kongresu Kobiet. Jej pasją, oprócz działalności społecznej na rzecz kobiet, jest kuchnia. W regionie słynie z produkcji serów, wypieku chleba i wędzenia. To jej „druga” działalność, która daje ukojenie po wyczerpującej walce o prawa kobiet do wolności, wyboru, godności i samostanowienia. A to, mimo XXI wieku, nie jest łatwa „robota”.

Kobieta na motocyklu to jak statek pod pełnymi żaglami, jak konie w galopie. Budzi podziw, ale ze strony niektórych kierowców niestety drwiny. O przełamywaniu motoryzacyjnych przyzwyczajeń, mówiła Ewa Adamska, która po 40-tce, samochód zmieniała na motocykl. Na co dzień pracuje w Wydziale Kultury Urzędu Miejskiego w Koninie. Po godzinach uwielbia jazdę motocyklem. W świat motoryzacji wprowadzał ją mąż, który cały czas jest dobrym duchem i motocyklowym opiekunem, ale podwójnie się teraz stresuje, gdy oboje są w trasie.

Marlena Hewitt z pasją przekłada naukę na język sztuki. Z wykształcenia malarka (absolwentka Liceum Plastycznego w Kole), kontynuowała artystyczną edukację za oceanem, w Bostonie. Tam pozostała i szukała artystycznej drogi. Po latach z rodziną wróciła w rodzinne strony (gmina Krzymów) i dalej tworzy, a także uczy dzieci plastyki w niepublicznych szkołach podstawowych na terenie gminy. Uczy wolności i swobody wyrazu. Stawia na dziewczynki, które chcą budować zamki. Kobiety w nauce i sztuce to idea, która determinuje jej życie artystyczne.

Choć sezon dopiero przed nami, do królestwa lawendy zaprosiła Małgorzata Sikorska, która stworzyła malownicze miejsce w Lądzie nad Wartą. Wcześniej była nauczycielką, do momentu gdy spojrzała ze wzgórza na dolinę nadwarciańską. W tym malowniczym miejscu powstał Lawendowy Ląd, który zmienił bieg życia właścicieli. Stworzyli tam miejsce dla siebie i dla innych w odcieniu lawendy, nad którym roznosi się ten niesamowity zapach.

O Antarktyce opowiedziała Paulina Zielińska z Konina, która spędziła tam kilka miesięcy i zakochała się w tych mroźnych klimatach. To nie jest z pewnością wyprawa dla każdego, ale jak mówi Paulina Zielińska, warto czasami coś zmienić w swoim życiu. A ponieważ zimno i wiatr jej nie straszne, to wyruszyła tak daleko, aby pracować w Polskiej Stacji Antarktycznej im. Henryka Arctowskiego. O aktywności świadczyła kolekcja obuwia, przydatnego w różnych okolicznościach antarktycznej przyrody. 

Muzycznie towarzyszyła "Kobietom z pasją" Oliwia Szadkowska, uczennica Państwowej Szkoły Muzycznej II stopnia im. Ignacego Jana Paderewskiego w Koninie w klasie fortepianu jazzowego. Czynnie uczestniczy w życiu kulturalnym Konina. Brała udział w takich wydarzeniach jak Jazzonalia, Międzynarodowy Dziecięcy Festiwal Piosenki i Tańca czy liczne koncerty Młodzieżowego Domu Kultury w Koninie, z którym współpracuje. Współtworzy koniński sekstet wykonujący muzykę Astora Piazzolli. Realizuje się również jako wokalistka.Tego wieczoru zaprezentowała standardy muzyki jazzowej.

Tegoroczne spotkanie „Kobiety z pasją”, w ramach projektu Konin Miasto Kobiet, choć w ograniczonej formie, odbyło się w Klubokawiarni odnowionego domu kultury Oskard. Całe spotkanie było transmitowane na profilach Centrum Kultury i Sztuki oraz na łamach portalu LM.pl

Fot. Epicentrum kultury, Joanna Graszk-Łojewska

 

slajd 1 z 13
NASTĘPNY SLAJD

autor: Anna Pilarska

e-mail: a.pilarska@firma.lm.pl

 

*** *** ***

Koronawirus w Polsce stał się faktem. Bądź na bieżąco! Nie panikujemy, rzetelnie informujemy. Każdą informację weryfikujemy u źródła, nie publikujemy plotek ani informacji niesprawdzonych. Nie ścigamy się.

 

Regionalne informacje dot. koronawirusa znajdziecie pod adresem https://www.lm.pl/tagi/koronawirus

*** *** ***

Chcesz nas zainteresować tematem? Czekamy na sygnały/materiały. Piszcie na alert@lm.pl.

Czytaj więcej na temat:Kobiety z pasją 2021,   klubokawiarnia,   Oskard,   Paulina Zielińska,   Ewa Jeżak,  
Copyright © 1999 - 2021 LM LOKALNE MEDIA Sp. z o.o. Korzystanie z portalu oznacza akceptację regulaminu.
programowanie: PERSABIO