WYSZUKIWARKA
zamknij
ZALOGUJ SIĘ
zamknij
zaloguj się przez facebook-a
facebook
wyszukiwarka

Więcej zieleni na pl. Wolności? Zieloni proponują ogrody fasadowe

Dodano: 18.04.2021 12:02
Źródło: LM.pl

Koniński rynek może stać się zielonym placem? „Zieloni“ mają propozycję dla mieszkańców.

Plac Wolności jest miejscem, w którym zdecydowanie brakuje zieleni. Drzewa, które tam posadzono wiele lat temu, nadal nie dają odpowiednio dużo cienia latem. Betonowy plac w gorące dni jedynie odstrasza, a nie zachęca do spędzania tam czasu. I tu pojawia się propozycja „Zielonych“ na tworzenie ogrodów fasadowych.

- Mieszkańcy kamienic usuwają pojedyncze kostki chodnikowe, w uzyskane w ten sposób miejsce sadzą kwiaty ( dzięki temu miejsca te stają się siedliskiem owadów)

- podkreśla Anna Klechniowska z konińskiego koła partii „Zieloni“.

- Pierwszym miastem, w którym władze pozwoliły mieszkańcom na usuwaniu nadmiaru betonu był Amsterdam (oczywiście w wydzielonych częściach miasta zachowując przy tym standard szerokości chodnika). Za przykładem Amsterdamu poszły inne holenderskie miasta: Haarlem, Rotterdam, Utrecht oraz mniejsze miasta. Ten trend dotarł już do Polski, jesienią 2020 r mieszkańcy warszawskiej Pragi postanowili działać i zmienić ul. Stalową usuwają płyty chodnikowe. W nowej odsłonie pojawiły się rośliny, usunięcie płyt korzystnie wpłynęło na system korzeniowy rosnących tam drzew. Płyty wykorzystano ponownie w ławkach dla mieszkańców

– dodaje.

Dobrym rozwiązaniem są też pnącza na fasadach domów, których kolor zmienia się wraz z porą roku. Są nie tylko efektowne, ale też wpływają na temperatury powietrza, zmniejszają amplitudę wilgotności oraz chronią ścianę przed promieniami słonecznymi.

 autor: Aleksandra Braciszewska - Benkahla

 e-mail: ab@firma.lm.pl

 

*** *** ***

Koronawirus w Polsce stał się faktem. Bądź na bieżąco! Nie panikujemy, rzetelnie informujemy. Każdą informację weryfikujemy u źródła, nie publikujemy plotek ani informacji niesprawdzonych. Nie ścigamy się.

 

Regionalne informacje dot. koronawirusa znajdziecie pod adresem https://www.lm.pl/tagi/koronawirus

*** *** ***

Chcesz nas zainteresować tematem? Czekamy na sygnały/materiały. Piszcie na alert@lm.pl.

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

KOMENTOWAĆ MOGĄ TYLKO OSOBY ZALOGOWANE

max 1000 znaków (0)
max 28 znaków (0)

Twój komentarz może zostać przeczytany przez tysiące osób. Wydawca portalu LM.pl spółka LM LOKALNE MEDIA Sp. z o.o. nie bierze odpowiedzialności za jego treść. Komentarze zniesławiające lub mogące naruszać dobra osobiste osób trzecich grożą odpowiedzialnością karną i cywilną. Osoby pokrzywdzone mogą skutecznie dochodzić swoich praw w organach ścigania i w sądach. Zgodnie z ust. 16 Regulaminu Twój komentarz może zostać opublikowany nie tylko na tej stronie, ale również w innych mediach.
Komentarze nie na temat są usuwane.

POPULARNE KOMENTARZE

W Koninie mamy kilka szkaradnych ekranów akustycznych (w tym ten przy ul. Kleczewskiej), które powinno się zazielenić. Zielone ekrany byłby miejscem życia owadów i ptaków, a także zmieniałby temperaturę otoczenia. Należy liczyć na to, że zielone miasto Konin w końcu się zazieleni, w betonowych miejscach.
Dodano: 18.04.2021 12:59    Przez: Felek Stankiewicz
Człowiek jest nieodłączną częścią natury, a przyroda od której odeszliśmy w czasach komuny, stawiając głównie na beton, nowe osiedla w miastach są dokładnie zabetonowane, dziś za nią tęsknimy, tęsknimy za zielenią, bo zieleń to zdrowie.
Dodano: 18.04.2021 16:02    Przez: Zielono mi
Stare spróchniałe drzewa przy ulicach Konina powinny być usuwane i nasadzane nowe, bo tam gdzie dużo zieleni ludzie lepiej się czują i są zdrowsi. No ale jak się pojawi nowo zasadzone drzewko czy świeżo zasiany trawnik, to już psy potrafią je dokładnie zniszczyć. Jeszcze trochę a ilość psów w Koninie przekroczy liczbę mieszkańców ?
Dodano: 18.04.2021 16:10    Przez: Dbajmy o zieleń
Niech zieloni zerkną na ul Żwirki i Wigury ile tam zielonych trawników i nowo posadzonych drzew.:) Miliony zainwestowane w beton, bo o zieleń trzeba dbać
Dodano: 18.04.2021 18:37    Przez: Josef Josef
To nie sztuka coś zasadzić, sztuka o to dbać. Jak z tym jest, nietrudno zauważyć.
Dodano: 19.04.2021 08:03    Przez: Tomaszek55

KOMENTARZE

W Koninie mamy kilka szkaradnych ekranów akustycznych (w tym ten przy ul. Kleczewskiej), które powinno się zazielenić. Zielone ekrany byłby miejscem życia owadów i ptaków, a także zmieniałby temperaturę otoczenia. Należy liczyć na to, że zielone miasto Konin w końcu się zazieleni, w betonowych miejscach.
Dodano: 18.04.2021 12:59    Przez: Felek Stankiewicz
To nie sztuka coś zasadzić, sztuka o to dbać. Jak z tym jest, nietrudno zauważyć.
Dodano: 19.04.2021 08:03    Przez: Tomaszek55
Człowiek jest nieodłączną częścią natury, a przyroda od której odeszliśmy w czasach komuny, stawiając głównie na beton, nowe osiedla w miastach są dokładnie zabetonowane, dziś za nią tęsknimy, tęsknimy za zielenią, bo zieleń to zdrowie.
Dodano: 18.04.2021 16:02    Przez: Zielono mi
Stare spróchniałe drzewa przy ulicach Konina powinny być usuwane i nasadzane nowe, bo tam gdzie dużo zieleni ludzie lepiej się czują i są zdrowsi. No ale jak się pojawi nowo zasadzone drzewko czy świeżo zasiany trawnik, to już psy potrafią je dokładnie zniszczyć. Jeszcze trochę a ilość psów w Koninie przekroczy liczbę mieszkańców ?
Dodano: 18.04.2021 16:10    Przez: Dbajmy o zieleń
Niech zieloni zerkną na ul Żwirki i Wigury ile tam zielonych trawników i nowo posadzonych drzew.:) Miliony zainwestowane w beton, bo o zieleń trzeba dbać
Dodano: 18.04.2021 18:37    Przez: Josef Josef
Dokładnie tak. W planach rewitalizacji ulic w ogóle nie przewiduje się zieleni. To nie tylko domena Konina. Beton, beton, beton. Później się dziwimy, że susza, bo woda zamiast wsiąkać, to spływa do kanalizacji.
Dodano: 19.04.2021 15:01    Przez: Tomaszek55
ja to proszę pana mam bardzo dobre połączenia. wstaje rano, za piętnaście trzecia, latem to już widno. za piętnaście trzecia jestem ogolony, bo golę się wieczorem. śniadania jadam na kolację więc tylko wstaję i wychodzę.NO UBIERASZ SIĘ PAN w płaszcz, jak pada. opłaca mi się rozbierać po śniadaniu ? FAKT do pekaes mam pięć kilometry. o czwartej za piętnaście jest pekaes. I ZDONŻASZ PAN ? nie, ale i tak mam dobrze bo jest przepełniony i nie zatrzymuje się przystanek idę do mleczarni. to jest godzinka. potem szybko wiozą mnie do szymanowa. mleko, widzi pan, ma najszybszy transport. inaczej się zsiada w szymanowie zsiadam, znoszę bańki i łapię ekd. na ochocie w elektryczny do stadionu. a potem to już mam z górki. bo tak : 119, przesiadka w 13, przesiadka w 345 i jestem w domu, znaczy w robocie. i jest za piętnaście siódma,to jeszcze mam kwadrans. to sobie obiad jem w bufecie. to po fajrancie już nie muszę zostawać żeby jeść tylko prosto do domu. i góra 22,50 jestem z powrotem. golę się, je ...