Skocz do zawartości

Prześlij nam swoje filmy, zdjęcia czy tekst. Bądź częścią naszego zespołu. Kliknij tutaj!

LM.plWiadomościPowstaną nowe miejsca pracy - w spółdzielniach socjalnych

Powstaną nowe miejsca pracy - w spółdzielniach socjalnych

Materiał promocyjny

Dodano:
Powstaną nowe miejsca pracy - w spółdzielniach socjalnych

Początek 2014 roku zwiastuje w subregionie konińskim powstanie kilkudziesięciu miejsc pracy dzięki utworzeniu przedsiębiorstw społecznych - spółdzielni socjalnych.

Początek 2014 roku zwiastuje w subregionie konińskim powstanie kilkudziesięciu miejsc pracy dzięki utworzeniu przedsiębiorstw społecznych - spółdzielni socjalnych. Dziesięć takich  podmiotów ma szansę zarejestrować się i sięgnąć po przyznaną dotację w projekcie „Koniński Ośrodek Wspierania Ekonomii Społecznej” (KOWES) Stowarzyszenia Na Rzecz Spółdzielni Socjalnych.

W styczniu bieżącego roku 15 najlepiej rokujących pomysłów na działalność gospodarczą zostało ocenionych przez Komisję Oceny Biznesplanów. Każda z grup inicjatywnych spółdzielni socjalnych miała szansę na zdobycie nawet 100 tys. zł wsparcia inwestycyjnego z przeznaczeniem na prace remontowo-budowlane w siedzibie przyszłej spółdzielni czy zakup sprzętu, wyposażenia niezbędnego  do prowadzenia działalności. O dotacje na założenie spółdzielni socjalnej poza osobami bezrobotnymi ubiegały się również podmioty prawne, takie jak organizacje pozarządowe, gminy oraz powiat koniński. Jak wskazuje Zbigniew Prałat, Zastępca Kierownika KOWES: „W subregionie konińskim w minionym roku zaobserwowaliśmy dużą otwartość przedstawicieli samorządów, aktywność organizacji pozarządowych, które szukają nowych sposobów na tworzenie miejsc pracy dla osób długotrwale bezrobotnych. Bez wątpienia wszystkich wnioskodawców czeka intensywna praca, aby wprowadzić w życie określone w biznesplanach założenia”. W czołówce najlepszych znalazły się inicjatywy z powiatu tureckiego i konińskiego (partnerstwo gminy i stowarzyszenia oraz partnerstwo gminy i powiatu). Wśród pomysłów na działalność gospodarczą przedłożonych pod ocenę dominują usługi gastronomiczne, opiekuńcze, hotelarskie, utrzymanie terenów zieleni. W Wielkopolsce rośnie liczba dobrych praktyk spółdzielni socjalnych znakomicie działających w tych branżach, o których można czytać na bieżąco na stronie www.spoldzielnie.org.

Co odróżnia spółdzielnię socjalną od zwykłego przedsiębiorstwa? Spółdzielnia podobnie jak firmy komercyjne utrzymuje się z prowadzenia działalności gospodarczej, musi sama zarobić na swoje utrzymanie. W odróżnieniu jednak od zwykłego przedsiębiorstwa nadrzędnym celem jej działalności jest tworzenie miejsc pracy dla osób zagrożonych wykluczeniem społecznym, umożliwienie im powrotu na rynek pracy, podnoszenia kwalifikacji, rozwoju kompetencji niezbędnych w miejscu pracy. Często jest szansą na trwałe, stabilne zatrudnienie w miejscach, gdzie o pracę ciężko. Spółdzielnie wyróżnia też to, że są podmiotami bardzo aktywnymi w swoich społecznościach lokalnych. Ustawa o spółdzielniach socjalnych daje im możliwość działania na zasadach podobnych do stowarzyszeń i fundacji – mogą realizować ważne dla danej społeczności projekty np. edukacyjne, kulturalne, pomocowe, mogą angażować wolontariuszy, współpracować z organizacjami pozarządowymi i samorządami na rzecz rozwiązywania konkretnych problemów społecznych. „Należy pochwalić powiat koniński i gminy startujące do konkursu dotacyjnego w Konińskim Ośrodku Wspierania Ekonomii Społecznej za tak świadomą prozatrudnieniową politykę społeczną. Dzięki pozyskaniu dotacji w KOWES i założeniu spółdzielni socjalnych samorządy te nie tylko zdobywają wielotysięczne środki inwestycyjne, ale też w mądry, innowacyjny sposób rozwiązują problem bezrobocia wśród tych grup swoich mieszkańców, którzy najbardziej potrzebują wsparcia w tym zakresie, np. z powodu niepełnosprawności czy długotrwałego bezrobocia. Samorządy te będą zlecać spółdzielniom socjalnym realizację usług, przy których będą pracować osoby skazane dotąd na życie na zasiłku z Ośrodka Pomocy Społecznej. Zyskują na tym wszyscy – zarówno samorządy, jak i pracownicy spółdzielni– tłumaczy Malwina Pokrywka, specjalistka ds. merytorycznych Stowarzyszenia Na Rzecz Spółdzielni Socjalnych.

Wszystkie osoby zainteresowane ekonomią społeczną - przedstawiciele stowarzyszeń, fundacji, spółdzielni pracy, inwalidów, socjalnych, zakładów aktywności zawodowej, warsztatów terapii zajęciowej z powiatów konińskiego, kolskiego, słupeckiego i tureckiego mogą liczyć na wsparcie KOWES prowadzonego przez Stowarzyszenie Na Rzecz Spółdzielni Socjalnych. Oferta projektu zawiera m.in. szkolenia, doradztwo, konsultacje w zakresie: prawa, księgowości, finansów, marketingu, zarządzania, motywacji, kompetencji niezbędnych do pracy w sektorze ekonomii społecznej.

Siedziba projektu KOWES:
ul. 3 maja 26, 62-500 Konin
tel. 63 245 58 29
e-mail: kowes@spoldzielnie.org
www.kowes.spoldzielnie.org

  • Siedziba projektu KOWES (ul. 3 maja 26, 62-500 Konin)
  • Publikacja na temat ekonomii społecznej wydana przez Stowarzyszenie Na Rzecz Spółdzielni Socjalnych, dostępna w siedzibie KOWES
Projekt "Koniński Ośrodek Wspierania Ekonomii Społecznej" realizowany jest w ramach Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki, Priorytet VII „Promocja Integracji Społecznej", Działanie 7.2. „Przeciwdziałanie wykluczeniu i wzmocnienie sektora ekonomii społecznej", Poddziałanie 7.2.2. „Wsparcie ekonomii społecznej".

Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego
Człowiek – najlepsza inwestycja!
Czytaj więcej na temat:praca, kowes, spółdzielnia
Potwierdzenie
Proszę zaznaczyć powyższe pole