Skocz do zawartości

Prześlij nam swoje filmy, zdjęcia czy tekst. Bądź częścią naszego zespołu. Kliknij tutaj!

LM.plWiadomościKazimierz Biskupi. Opowiedzieli w książce historię Eremu Pięciu Braci Męczenników

Kazimierz Biskupi. Opowiedzieli w książce historię Eremu Pięciu Braci Męczenników

Materiał promocyjny

Dodano: , Żródło: LM.pl
Kazimierz Biskupi. Opowiedzieli w książce historię Eremu Pięciu Braci Męczenników
materiał promocyjny

Ponad dwieście stron liczy ilustrowany album opowiadający o historii i tradycji eremu kamedułów w Bieniszewie. To już trzecia pozycja traktująca o dziedzictwie gminy Kazimierz Biskupi wydana przez Gminny Ośrodek Kultury.

„Erem Kamedułów w Bieniszewie. Dzieje, duchowość, kultura, świadectwa” to najnowsza książka traktująca o historii i kulturze gminy Kazimierz Biskupi. Tym razem, jak sama nazwa wskazuje, poruszony został temat eremu kamedułów. W czterech rozdziałach autorzy: historycy, regionaliści i duchowni przybliżają czytelnikom złożone dzieje, tradycje i zasady zakonników z Bieniszewa.

Pozycję otwiera wprowadzenie autorstwa Marka Golemskiego. Historyk napisał również pierwszą część pierwszego rozdziału, traktującego o historii eremu, omawiając w niej osiedlenie się kamedułów w Bieniszewie. Pierwszy rozdział dopełnia artykuł Ryszarda Jałoszyńskiego o dziejach eremu w latach 1819 – 1937. Drugi rozdział poświęcony jest duchowości i liturgii kamedułów. Zasady ich reguły omawia ks. Tomasz Michalski, a szczegóły liturgii – ks. Waldemar Jan Pałęcki MSF.

Trzeci rozdział mówi o dziedzictwie materialnym eremu. Janusz Tomala opisał zabytki w kościele i klasztorze kamedułów, a Krzysztof Gorczyca analizuje legendę o kaplicy św. Barnaby. Książkę kończy praca Magdaleny Jaroszewskiej, która omawia współistnienie kamedułów i społeczności kazimierskiej.

Uroczysta promocja książki odbyła się w piątek w Gminnym Ośrodku Kultury w Kazimierzu Biskupim. Oprócz autorów dzieła uczestniczył w niej Waldemar Dryjański odpowiedzialny za redakcję techniczną zbioru oraz Franciszek Kupczyk, którego fotografie ilustrują album. – Wierzę w to, że to, nad czym pracowaliście wiele miesięcy, będzie wspaniałą ucztą, nie tylko dla oka, ale również dla ducha. I pamiątką, która już na zawsze pozostanie. Będziemy czytać ją z wielką chęcią i zaangażowaniem – mówił podczas spotkania, wójt Grzegorz Maciejewski.

Warto zauważyć i docenić fakt, że ten znaczący wysiłek badawczy i popularyzatorski został podjęty w 85. rocznicę odnowienia Eremu Pięciu Braci Męczenników w Bieniszewie i w przededniu 360-lecia jego fundacji, przywracając powszechnej pamięci związane z tymi wydarzeniami fakty i nazwiska – napisał w słowie wstępnym do książki o. Jakub Mućko EC, przeor eremu.

„Erem Kamedułów w Bieniszewie. Dzieje, duchowość, kultura, świadectwa” zamyka trylogię wydawniczą GOK o historii i tradycji gminy Kazimierz Biskupi. Wcześniej ukazały się książki o kazimierskiej farze i klasztorze pobernardyńskim. Najnowszą pozycję każdy chętny będzie mógł już od poniedziałku kupić w Gminnym Ośrodku Kultury w Kazimierzu Biskupim.

Potwierdzenie
Proszę zaznaczyć powyższe pole