Skocz do zawartości

Prześlij nam swoje filmy, zdjęcia czy tekst. Bądź częścią naszego zespołu. Kliknij tutaj!

LM.plWiadomościKonin. Zmiany w opiece psychiatrycznej dla dorosłych. NFZ informuje

Konin. Zmiany w opiece psychiatrycznej dla dorosłych. NFZ informuje

Dodano:
Konin. Zmiany w opiece psychiatrycznej dla dorosłych. NFZ informuje

Od nowego miesiąca w Koninie tylko w dwóch placówkach będzie można korzystać z finansowanej przez NFZ pomocy psychiatrycznej. Zmiany te sygnalizowaliśmy na portalu LM.pl ponad miesiąc temu. Dziś przedstawiamy konkretne informacje. 

Do tej pory na terenie Konina pacjenci mogli korzystać z trzech poradni zdrowia psychicznego dla dorosłych. Jedna z poradni, prowadzona przez Centrum Medyczne MULTIMED, weszła w skład Centrum Zdrowia Psychicznego, pozostałe dwie - „Konińskie Centrum Zdrowia Psychicznego A. J. Czerniak” oraz Poradnie Specjalistyczne MEDICA – otrzymały propozycję współpracy z utworzonym na początku tego roku Centrum, której nie przyjęły. Ich dotychczasowe umowy z Funduszem obowiązują do końca marca tego roku.

- W trosce o dobro pacjentów, którzy do tej pory korzystali z pomocy obu poradni zdrowia psychicznego w Koninie, NFZ zaproponował podpisanie aneksów umów, które pozwoliłyby prowadzić im działalność na dotychczasowych warunkach. Aneks został podpisany jedynie przez poradnię Medica, co oznacza, że będzie ona działać na dotychczasowych zasadach na pewno do końca września tego roku.

- wyjaśnia rzeczniczka prasowa NFZ w Poznaniu Marta Żbikowska-Cieśla. 

Podkreśla, że umowa „Konińskiego Centrum Zdrowia Psychicznego A. J. Czerniak” przy ul. Spółdzielców obowiązuje do końca marca tego roku. Fundusz wystąpił już do placówki o przekazanie list pacjentów, którzy są w trakcie leczenia oraz na liście oczekujących. Zgodnie z procedurą pacjenci ci zostaną poinformowani o możliwości kontynuacji lub podjęcia leczenia w innym miejscu. 

Centrum Zdrowia Psychicznego, które zostało otwarte przy ul. Wojska Polskiego 33 na początku tego roku, jest elementem modelu opieki psychiatrycznej dla osób dorosłych, który jako pilotaż wdrażany jest w Polsce od 2018 roku. - wyjaśnia rzeczniczka prasowa NFZ w Poznaniu Marta Żbikowska-Cieśla. 

Dodaje, że celem programu jest wprowadzenie środowiskowego modelu psychiatrycznej opieki zdrowotnej. Pomoc w centrach zdrowia psychicznego jest bezpłatna, dostępna bez skierowania, blisko miejsca zamieszkania – dla populacji osób powyżej 18. roku życia zamieszkujących na obszarze działania centrum oraz dostosowana do zaistniałych potrzeb zdrowotnych. W ramach CZP pacjent ma zapewnione konsultacje w punkcie zgłoszeniowo-koordynacyjnym, wizyty w poradni, pobyt w oddziale dziennym lub hospitalizację całodobową oraz wsparcie zespołu leczenia środowiskowego. 

- Ideą pilotażu jest zorganizowanie skoordynowanej opieki w zakresie zdrowia psychicznego dla mieszkańców danego obszaru, dlatego tak ważna jest współpraca między podmiotami zajmującymi się wsparciem pacjentów w kryzysie zdrowia psychicznego.

- wyjaśnia NFZ

Potwierdzenie
Proszę zaznaczyć powyższe pole