LM.plWiadomościKwiaty doniczkowe - idealne rośliny do naszych domów

Kwiaty doniczkowe - idealne rośliny do naszych domów

Materiał promocyjny

Dodano:
Kwiaty doniczkowe - idealne rośliny do naszych domów
materiał promocyjny

Na rynku jest dostępna bardzo duża różnorodność kwiatów doniczkowych i każdy z pewnością znajdzie jakiś, który przypadnie mu do gustu i pozwoli cieszyć się ich pięknymi walorami, możemy przebierać w wielu gatunkach, m.in.: mulenbekia, drzewko szczęścia, różnego rodzaju fikusy np.: fikus beniamin czy aloes tygrysi. Jednak aby cieszyć się roślinami, należy się o nie odpowiednio troszczyć, a jeśli nie wiesz jak, ten artykuł jest dla ciebie!

Kwiaty doniczkowe to nieodzowne elementy wystroju naszego mieszkania, które nie tylko mają walory estetyczne, ale też pozytywnie wpływają na nasze samopoczucie i przyczyniają się do poprawy jakości powietrze, którym oddychamy. Ma to związek, z tym że rośliny ulegają procesowi fotosyntezy, pobierając dwutlenek węgla, wytwarzają tlen, który jest nam niezbędny do życia. Oprócz tego rośliny pozytywnie wpływają na poprawę wilgotności powietrza oraz działają na nas relaksująco, odprężająco i poprawiają nasze samopoczucie, a ich przeważnie zielone liście sprawiają, że są przyjemne w odbiorze dla naszych receptorów wzrokowych. Mulenbekia, drzewko szczęścia, fikus beniamin, aloes tygrysi- to tylko jedne z tak wielu gatunków kwiatów domowych.

Więcej rodzajów kwiatów znajdziesz na gardeneo: https://gardeneo.pl/

Poniżej przedstawiamy kilka gatunków roślin dla początkujących i nie tylko!

Mulenbekia - Muehlenbeckia complexa

Więcej: https://gardeneo.pl/mulenbekia

Pnącze o drobnych listkach, które zakwita niepozornymi, mały kwiatkami pojawiającymi się w kątach liści czy wierzchołkach pędów. Pięknie prezentuje się w grupach, tworząc gęste, zwisające pędy wyglądające niczym roślinne firany.

Wymagania uprawne mulenbekii:

 • jasne stanowiska do intensywnie nasłonecznionych, przy czym musi mieć zapewnioną wysoką wilgotność powietrza,
 • przy stanowiskach mniej nasłonecznionych, wilgotność może być na średnim poziomie,
 • w okresie wiosny i lata, należy ją odpowiednio podlewać, lepiej przelać niż przesuszyć, gdyż w przeciwnym wypadku zgubi liście. W zimę lekko ograniczyć podlewanie,
 • w razie jakichkolwiek przerzedzeniach na łodygach należy roślinę przyciąć w odpowiednich miejscach, wtedy się zregeneruje.

Drzewko szczęścia - Crassula Ovata

Zobacz też: https://gardeneo.pl/drzewko-szczescia

Zwyczajowe drzewko szczęścia to inaczej grubosz. Ma krzaczkowaty pokrój, grube błyszczące liście, które przy dużym nasłonecznieniu mogą wybarwiać się na czerwony kolor. Kwiaty grubosza są białe lub różowe, posiada również zdrewniałą, charakterystyczną łodygę. Może wzrastać do wysokości 1 m w warunkach domowych.

Wymagania uprawne drzewka szczęścia:

 • słoneczne stanowiska,
 • preferuje przepuszczalną ziemię, na dnie doniczki warto wykorzystać warstwę drenażu,
 • umiarkowane podlewanie,
 • dobrze znosi suche powietrze,
 • warto przycinać roślinę, pobudzi ją do wzrostu.

Fikus benjamin - Ficus Benjamina

Przeczytaj też: https://gardeneo.pl/fikus-beniamin

Roślina posiadająca dekoracyjne ulistnienie- małe i błyszczące, jego wielkość może osiągnąć od 2 do 5 m. Występuje również odmiana miniaturowa. Dość łatwy w uprawie, jednak znany jest z tego, że często zrzuca liście, do przyczyn tego zjawiska zaliczamy m.in.: zmiana ustawienia rośliny, suche i ciepłe powietrze, zbyt wilgotna gleba.

Wymagania uprawne fikusa benjamina:

 • stanowisko słoneczne, ale bez bezpośredniego nasłonecznienia,
 • preferują zraszanie liści,
 • podlewanie w momencie, kiedy ziemia jest lekko przesuszona,
 • gleba powinna być żyzna i przepuszczalna.

Aloes tygrysi - Aloe variegata

Przeczytaj: https://gardeneo.pl/aloes-tygrysi

Niezwykle odporny na przesuszenie. Posiada twarde, trójkątne liście, na których występują ciekawie prezentujące się jasne pasy przebarwień-stąd też jego nazwa, niejako przypomina pasy na futrze tygrysa. Przy dużym niedoborze wody- liście zmieniają barwę na lekko brązową. Roślina, która będzie odpowiednio pielęgnowana, odwdzięczy się pięknymi kwiatami o pomarańczowej barwie.

Wymagania uprawne aloesu tygrysiego:

 • podłoże przepuszczalne,
 • stanowisko jasne,
 • roślina potrzebuje do zakwitnięcia odpowiednich warunków do przezimowania-przenosimy więc ją do chłodniejszego pomieszczania, w którym jest ok.15 st.C, kiedy nie chcemy, aby zakwitła, przezimowanie może odbywać się w warunkach temperatury pokojowej,
 • roślinę przesadzać raz na ok. 2-3 lata,
 • podlewać raz na ok. 2 tygodnie małą ilością wody, żeby nie spowodować przelania i gnicia korzeni.
Czytaj więcej na temat:kwiaty, dom
Potwierdzenie
Proszę zaznaczyć powyższe pole