Skocz do zawartości

Prześlij nam swoje filmy, zdjęcia czy tekst. Bądź częścią naszego zespołu. Kliknij tutaj!

LM.plWiadomościMedyczna marihuana a leczenie stwardnienia rozsianego. Co mówią badania?

Medyczna marihuana a leczenie stwardnienia rozsianego. Co mówią badania?

Materiał promocyjny

Dodano:
Medyczna marihuana a leczenie stwardnienia rozsianego. Co mówią badania?
materiał promocyjny

Stwardnienie rozsiane to choroba nieuleczalna, która wraz z rozwojem utrudnia normalne funkcjonowanie i może doprowadzić do całkowitego unieruchomienia pacjenta.

Czy medyczna marihuana może pomóc chorym z SM w zmniejszaniu objawów? Sprawdź, co na ten temat mówią badania. 

Czym jest stwardnienie rozsiane?

Stwardnienie rozsiane to choroba układu nerwowego, podczas której dochodzi do uszkodzenia osłonek mielinowych będących częścią komórek nerwowych. Osłonki odpowiadają za przewodzenie impulsów elektrycznych i biorą udział w procesach fizjologicznych, takich jak np. skurcz mięśni czy uwalnianie neuroprzekaźników. 

W przypadku uszkodzenia i rozpadu osłonek mielinowych dochodzi do zaburzeń komunikacji między mózgiem a resztą ciała, co prowadzi do powstania nierównowagi w całym organizmie. Objawia się to m.in. osłabieniem, przewlekłym zmęczeniem, drętwieniem kończyn, zawrotami głowy, nietrzymaniem moczu oraz bolesną sztywnością i skurczami mięśni. 

Leczenie SM polega głównie na zmniejszaniu objawów i podawaniu leków, które modyfikują przebieg choroby. Niestety pomimo łagodzenia dolegliwości, leki te powodują również silne skutki uboczne, które niekorzystnie wpływają na jakość życia chorego. 

Rozwiązaniem może być terapia medyczną marihuaną. 

Leczenie SM medyczną marihuaną

Medyczna marihuana może pomóc w leczeniu stwardnienia rozsianego poprzez:

  • zmniejszenie dolegliwości bólowych,
  • redukcję skurczów mięśni,
  • poprawę funkcjonowania pęcherza moczowego, 
  • ochronne działanie na układ nerwowy.

Zmniejszenie dolegliwości bólowych

Medyczna marihuana wykazuje właściwości przeciwbólowe, co zostało potwierdzone w licznych badaniach naukowych. Co ciekawe, pomaga nawet w przypadku bólu opornego na leczenie silnymi lekami przeciwbólowymi. 

U pacjentów ze stwardnieniem rozsianym zastosowanie medycznej marihuany również osiąga pozytywne rezultaty, zmniejszając natężenie i częstotliwość bólu związanego z chorobą. 

Redukcja problemów mięśniowych

Podanie medycznej marihuany w stwardnieniu rozsianym łagodzi najczęstszy objaw, jakimi są skurcze mięśni. Konopie korzystnie wpływają zarówno na częstotliwość skurczów, jak i bolesność, co zostało potwierdzone na obiektywnych miarach spastyczności.

Podobne rezultaty uzyskuje się w sztywności mięśni, której doświadcza ponad 90% pacjentów z SM. Medyczna marihuana stosowana regularnie zmniejsza sztywność lepiej, niż tradycyjnie stosowane leki. 

Poprawa funkcjonowania pęcherza moczowego

Problemy z pęcherzem i nietrzymanie moczu to bardzo częste objawy pacjentów z SM. Jak wynika z badań, stosowanie terapii konopnej poprawia funkcjonowanie dróg moczowych, zmniejsza dobową objętość wydalanego moczu, redukuje epizody nietrzymania moczu, a także sprawia, że pacjenci odczuwają rzadszą potrzebę oddawania moczu. 

Działanie neuroprotekcyjne marihuany

Medyczna marihuana działa również neuroprotekcyjnie na komórki nerwowe, co sprawia, że może zmniejszać ogólne objawy choroby, a także spowalniać rozwój stwardnienia rozsianego. 

Jednak obecnie nie ma wystarczających badań potwierdzających te przypuszczenia. 

Skuteczne odmiany medycznej marihuany 

W leczeniu stwardnienia rozsianego najlepsze efekty według Medicante przynoszą odmiany konopi medycznych z przewagą THC lub zbliżonym stosunkiem THC do CBD. Jednak wszystko zależy od objawów, ich nasilenia oraz ogólnego stanu pacjenta.

Zarówno THC, jak i CBD wykazują bardzo dobrą skuteczność w łagodzeniu głównego objawu, jakim jest sztywność mięśni, ale warto pamiętać, że wysokie dawki THC, który posiada właściwości psychoaktywne, mogą powodować u niektórych chorych dyskomfort i złe samopoczucie. 

W związku z tym, terapię medyczną marihuaną warto prowadzić w sprawdzonych centrach medycznych, które dopasowują właściwą odmianę konopi do objawów i pozostają w stałym kontakcie z pacjentem. 

Potwierdzenie
Proszę zaznaczyć powyższe pole