Skocz do zawartości

Prześlij nam swoje filmy, zdjęcia czy tekst. Bądź częścią naszego zespołu. Kliknij tutaj!

LM.plWiadomości„Poszukiwanie oszczędności nie powinno odbywać się kosztem pacjentów”

„Poszukiwanie oszczędności nie powinno odbywać się kosztem pacjentów”

Dodano: , Żródło: LM.pl
„Poszukiwanie oszczędności nie powinno odbywać się kosztem pacjentów”
zdrowie

Masowe kontrole i kary sięgające od kilku do nawet kilkuset tysięcy złotych. Porozumienie Pracodawców Ochrony Zdrowia kieruje sprawy na drogi sądowe, a jego szefowa – Bożena Janicka mówi wprost o bałaganie w systemie refundacji leków i nagonce na lekarzy POZ.

Zaczęło się od mleka Neocate LCP, które jest przeznaczone dla dzieci z ciężką postacią alergii na białko mleka krowiego oraz złożonej nietolerancji białek pokarmowych. Refundacja w tym przypadku dotyczy jedynie dzieci do pierwszego roku życia, ale lekarze kierując się względami medycznymi ordynują dłużej specjalistyczne mleko, stopniowo zmieniając restrykcyjną dietę eliminacyjną. I za wystawienie takiej recepty, przychodzi płacić lekarzom POZ, na których NFZ nakłada kary.

- Pretekstem jest nie tylko ordynacja Neocate LCP. W grę zaczęły wchodzić inne leki, szczególnie przeciwbólowe – podkreśla Bożena Janicka. - Przykładem może być sytuacja pacjenta ciężko doświadczonego przez trzy nowotwory, którego przed śmiercią z powodu wstrząsu wywołanego przez ból uratował lekarz z Opalenicy. Postępując w zgodzie z własnym sumieniem, wiedzą, możliwościami, opracowanym przez WHO schematem farmakologicznego leczenia bólu (którym kierują się lekarze na całym świecie), uwzględniając wskazania szpitala i Poradni Leczenia Bólu, a także hasłem promowanym przez Ministerstwo Zdrowia, że „nikt nie ma prawa żyć w bólu”! wyprowadził pacjenta z ciężkiego procesu onkologicznego. W efekcie ciężko doświadczony przez życie pacjent odzyskał sprawność, wrócił do społeczeństwa, a także do pracy. Niestety, lekarz poniósł za to surową karę. NFZ uznało, że za przepisywane leki przeciwbólowe musi zwrócić blisko pół miliona złotych – dodaje.

Kolejnym spornym lekiem jest MODULEN IBD. To środek przeznaczenia spożywczego, który zalecany jest w chorobach jelit (Leśniowskiego i Crona…), a którego refundacja przysługuje dorosłym i dzieciom po ukończeniu 5. roku życia.

– Mamy pacjenta w wieku 4 lat i 10 miesięcy i jego rodzica za puszkę tego leku mają zapłacić nie 3,20 zł tylko 70 – 80 zł! To wywołuje w nas emocje, bo nikt nie patrzy na pacjenta. Czy to jest ludzkie? Czy można tak traktować Polaków? Widzimy w tym bałaganie lekowym, że nie ma pacjenta tylko urzędniczy przepis, od kropki do kropki – mówi Bożena Janicka. - Poszukiwanie oszczędności nie powinno odbywać się kosztem pacjentów – dodaje.

Lekarze PPOZ zwrócili się do Ministra Zdrowia z prośbą o analizę zasadności zmasowanych kontroli NFZ i kar nakładanych na lekarzy. Wnieśli też o podjęcie natychmiastowych działań mających na celu wypracowanie jasnego i przejrzystego systemu refundacji leków.

– Co dwa miesiące pojawia się obwieszczenie nowej listy refundacyjnej. Kto za tym zdąży? Kiedy lekarz ma przewertować te wszystkie wskazania? Podczas wizyty pacjenta? – pyta Bożena Janicka. – Apelujemy o zniesienie obowiązku określania refundacji. Mamy obowiązek leczyć pacjentów zgodnie z najnowszą i najlepszą wiedzą. Refundacja nie jest w gestii i odpowiedzialności lekarza. Czas na powołanie odrębnej instytucji, która będzie określała stan refundacyjny dla pacjenta, być może zależy od zakresu ubezpieczenia jak we Francji. Należy zdjąć ten obowiązek z lekarzy – dodaje.

Szefowa PPOZ podkreśla jednocześnie, że celem kar nakładanych na lekarzy jest ich zastraszenie. Organizacja w tej sprawie zdecydowała się wejść na drogę sądową i obecnie czeka na wyrok.

Potwierdzenie
Proszę zaznaczyć powyższe pole