Skocz do zawartości

Prześlij nam swoje filmy, zdjęcia czy tekst. Bądź częścią naszego zespołu. Kliknij tutaj!

LM.plWiadomościSzkoła w Sławsku zadziwiła wynikami. „Systematyczna praca i zdolni uczniowie”

Szkoła w Sławsku zadziwiła wynikami. „Systematyczna praca i zdolni uczniowie”

Dodano: , Żródło: LM.pl
Szkoła w Sławsku zadziwiła wynikami. „Systematyczna praca i zdolni uczniowie”
Rozmowa

71,6% - taki średni wynik osiągnęły szkoły w gminie Rzgów na egzaminie ósmoklasistów z języka polskiego, co było najlepszym rezultatem spośród wszystkich gmin i miast województwa wielkopolskiego. Liderem okazała się szkoła w Sławsku, gdzie średni rezultat wyniósł 74%. O tym, jak odnieść taki sukces, prowadząc szkołę w niewielkim ośrodku, rozmawiamy z dyrektorką Moniką Łukasiewicz.

Bartosz Skonieczny: Wasi uczniowie zanotowali fantastyczny wynik, nie tylko w regionie konińskim, czy w Wielkopolsce, ale także w skali całego kraju. To po prostu wybitny rocznik, czy też efekt systematycznej pracy, która zaowocowała?

Monika Łukasiewicz: Myślę, że tutaj istotną rolę odegrała systematyczna praca, ale także zdolni uczniowie. Ale większy nacisk kładłabym na systematyczność i pracę, którą włożono w przygotowania do egzaminu.

Na czym polega ta systematyczna praca? Myślę, że gdybym zapytał w innych szkołach to pewnie każdy by powiedział, że pracuje systematycznie. Jednak efekt, jaki osiągnęliście, jest znacznie wyższy, niż w innych miejscach.

Rzeczywiście osiągnięty wynik z egzaminu z języka polskiego w naszej szkole jest bardzo wysoki.

Myślę, że duże wsparcie dla naszych uczniów stanowi projekt „Humanista Roku", który prowadzony jest w naszej szkole od piętnastu lat przez panią Bogumiłę Frasz, nauczycielkę języka polskiego. Projekt ten jest skierowany głównie do uczniów klasy ósmej i udział w nim jest dla nich obowiązkowy. Również uczniowie z klasy siódmej mają możliwość wzięcia udziału i próby swoich sił, co przynosi korzyści w przyszłości, dając im możliwość poznania pracy, którą będą musieli wykonać w kolejnym roku szkolnym.

To są jakieś konkretne zadania do wykonania? Jest jakieś rozstrzygnięcie tego projektu? „Humanista Roku" sugeruje, że ktoś tym najlepszym humanistą zostaje.

Tak, zgadza się. W ciągu całego roku uczniowie otrzymują różne zadania do wykonania. Jest to związane z powtórkami, kilkanaście rozprawek do napisania, są też inne formy wypowiedzi. Powtórki z lektur, gramatyki, ortografii, z epok literackich. Praca ta pozwala systematyzować zdobytą wiedzę. Projekt kończy się to przed samym egzaminem, co uważam za bardzo dobre rozwiązanie.

Organizowane jest podsumowanie projektu, w którym biorą udział najlepsi humaniści z ósmych klas. W tym roku było ich pięcioro plus jedna uczennica z klasy siódmej. Finał odbywa się na forum szkoły, gdzie obecna jest także publiczność. W ramach finału humaniści rozwiązują dodatkowe zadania, ale też publiczność aktywnie w nim uczestniczy, odpowiadając na pytania zadawane przez nauczyciela języka polskiego. Podsumowanie projektu trwa około dwóch godzin, po czym zostaje wyłoniony humanista roku.

To jest wasz autorski projekt?

Tak, to jest autorski projekt pani Bogumiły Frasz, nauczyciela języka polskiego i pani Jadwigi Maciejewskiej, nauczyciela historii.

strona 1 z 2
strona 1/2
Potwierdzenie
Proszę zaznaczyć powyższe pole