Skocz do zawartości

Prześlij nam swoje filmy, zdjęcia czy tekst. Bądź częścią naszego zespołu. Kliknij tutaj!

LM.plWiadomościWybory parlamentarne połączone z referendum. To wyborca decyduje, w którym głosowaniu uczestniczy

Wybory parlamentarne połączone z referendum. To wyborca decyduje, w którym głosowaniu uczestniczy

Dodano:
Wybory parlamentarne połączone z referendum. To wyborca decyduje, w którym głosowaniu uczestniczy

15 października odbędą się nie tylko wybory do Sejmu i Senatu, ale i ogólnokrajowe referendum m.in. w sprawie relokacji migrantów. Rządzący namawiają do udziału w tym ostatnim, opozycja do bojkotu. Wyborca, stając przed komisją wyborczą, może sam zdecydować, które karty do głosowania weźmie. 

Pytania referendalne nie tylko o migrantów. Pozostałe tematy również grają na emocjach

Dyskusja o referendum w sprawie relokacji migrantów toczy się od czerwca, kiedy Rada Unii Europejskiej przegłosowała propozycje dwóch rozporządzeń dotyczących polityki azylowej. Wbrew temu, co można usłyszeć na krajowym podwórku, te dokumenty nie zwierają zapisów o przymusowym przyjmowaniu uchodźców, a jedynie o mechanizmie solidarności, z którego można zostać zwolnionym. Mimo to Polska jako jedyny kraj Unii wyraziła sprzeciw wobec tych propozycji. Choć nie są to żadne wiążące ustalenia, ponieważ zgodę na ich wcielenie w życie muszą jeszcze wyrazić Komisja Europejska i Parlament Europejski, polski rząd zapowiedział, że w tak ważnych sprawach muszą wypowiedzieć się obywatele.

– Dla nas decydujący jest zawsze głos zwykłych Polaków. Głos obcych polityków, w tym niemieckich, nie ma żadnego znaczenia. Dlatego w sprawach kluczowych chcemy się odwołać do państwa bezpośrednio w referendum

– głosił w specjalnym spocie Jarosław Kaczyński, wicepremier i przewodniczący PiS.

Żeby przeprowadzić ogólnokrajowe referendum w dniu wyborów parlamentarnych, potrzebna była nowelizacja ustawy. Kilkanaście dni temu prezydent Andrzej Duda ją podpisał i weszła w życie. Wbrew zapowiedziom, nie dotyczy tylko relokacji migrantów. Rząd zaproponował cztery pytania:

  1. Czy popierasz wyprzedaż majątku państwowego podmiotom zagranicznym, prowadzącą do utraty kontroli Polek i Polaków nad strategicznymi sektorami gospodarki?
  2. Czy popierasz podniesienie wieku emerytalnego, w tym przywrócenie podwyższonego do 67 lat wieku emerytalnego dla kobiet i mężczyzn?
  3. Czy popierasz likwidację bariery na granicy Rzeczypospolitej Polskiej z Republiką Białorusi?
  4. Czy popierasz przyjęcie tysięcy nielegalnych imigrantów z Bliskiego Wschodu i Afryki, zgodnie z przymusowym mechanizmem relokacji narzucanym przez biurokrację europejską?

strona 1 z 2
strona 1/2
Potwierdzenie
Proszę zaznaczyć powyższe pole