Skocz do zawartości

Prześlij nam swoje filmy, zdjęcia czy tekst. Bądź częścią naszego zespołu. Kliknij tutaj!

LM.plSportIle euro idzie na życie w Holandii?

Ile euro idzie na życie w Holandii?

Materiał Partnera

Dodano:
Ile euro idzie na życie w Holandii?
Ile euro idzie na życie w Holandii?

Emigracja zarobkowa nadal cieszy się wśród Polaków dużym zainteresowaniem. W Holandii nie brakuje ofert pracy sezonowej jak i stałej. Zarówno dla pracowników niewykwalifikowanych, osób młodych, studentów, jak i fachowców i specjalistów. Kraj tulipanów i wiatraków przyciąga wysokimi zarobkami, ale rzeczywistość nie zawsze jest tak kolorowa, jak wyliczone na kalkulatorze zyski i oszczędności. Życie w Holandii, nawet jeśli zamierzasz zaciskać pasa, nie należy do tanich. Ile kosztuje mieszkanie, jedzenie, komunikacja?

Bułka koszt 0,30 euro, chleb 1,35 euro

Wyjeżdżając za granicę bez rozeznania w cenach, można się przeliczyć i wyliczyć bardzo fajne pieniądze, które zostają każdego miesiąca. Niestety musisz gdzieś mieszkać, musisz płacić rachunki, musisz coś jeść, musisz prać ubrania, musisz używać kosmetyków, musisz kupować różne rzeczy. I chyba nie chcesz pozbawić się przyjemności? Każdemu się należą od czasu do czasu. Holandia nie jest w gronie najtańszych państw do życia w Europie. Taniej jest choćby w Polsce, więc nim wyjedziesz, przestaw się na inne ceny. Chleb kosztuje ok 1,35 euro, czyli trochę ponad 5 zł, a bułka wychodzi ok 1,20 zł.

Zaoszczędź na bilecie

Zanim wyjedziesz do pracy, możesz zaoszczędzić na bilecie. Do wyboru masz kilka opcji: własne auto (niekoniecznie tanie rozwiązanie), autobus (duży, komfortowy, ale bywa z opóźnieniami), samolot (lotnisko nie zawsze blisko docelowego miejsca), bus (mały, komfortowy, szybki). Ta ostatnia opcja jest często najtańszą i najwygodniejszą. Busy są małe, dobrze wyposażone, niektórzy przewoźnicy w ramach biletu oferują kawę, herbatę czy nawet obiad. W ofercie przewoźników są również kursy door to door. Kierowca zabiera pasażera spod wskazanego adresu i zawozi do miejsca docelowego. Busy do Holandii są małe dlatego usługa door to door nie powoduje dużych opóźnień. Pasażerowie są dobierani w taki sposób, by punkty docelowe mieściły się na trasie przejazdu. Na bilecie możesz sporo zaoszczędzić, bo rozbieżności w cenach są duże, dzięki porównywarce szybko sprawdzisz, który przewoźnik jest najtańszy.

Ceny mieszkań w Holandii

Koszty związane z wynajmem zależą od lokalizacji, metrażu, standardu. Ceny za pokój zaczynają się od 200 euro, a za kawalerkę miesięcznie przyjdzie zapłacić nawet 1300 euro. Dodatkowo należy doliczyć kaucję, która stanowi wartość jednego bądź więcej czynszów.

Ceny podstawowych produktów żywnościowych

Już wiesz, ile kosztuje chleb i bułki, ale nie samym chlebem żyje człowiek. Ceny innych produktów żywnościowych:

  • pomidory (1 kg)- 2 euro,
  • masło (kostka 250 g)- 1,19 euro,
  • jajka (sztuk10)- 2 euro,
  • ziemniaki (1 kg)- 1,30 euro,
  • ser żółty (500 g)- 6 euro,
  • woda mineralna (1,5 l)- 0,80 euro,
  • herbata (20 saszetek)- 1,20 euro,
  • sok (1 l)- 1,10 euro,
  • kawa (250 g)- 3 euro.

Do tego dolicz jakieś przekąski, które lubisz, paluszki, chrupki czy słodkości, które również do tanich w Holandii nie należą. Tabliczka czekolady kosztuje średnio 1 euro.

Chemia, kosmetyki

Wydatki na chemię i kosmetyki także trzeba ponosić każdego miesiąca. Bez nich się nie obejdzie, a zapasu proszku do prania czy płynu do płukania nie da się wziąć ze sobą z Polski, chyba że jedziesz własnym autem, ale co zaoszczędzisz na tym, wlejesz do baku. Mydło w kostce kosztuje ok 0,40 euro, a pasta do zębów (75 ml) 1,20 euro.

Komunikacja w Holandii - ceny biletów

Najlepiej zainwestować w rower. To najtańsza opcja, często szybka, bo omijasz wszystkie korki, a przy okazji dbasz o kondycję i zdrowie. Gdy rower nie wchodzi w grę, a dojeżdżasz do pracy komunikacją, to lepszym rozwiązaniem jest wyrobienie karty czipowej OV. Jednorazowy bilet kosztuje 3 euro. Wydanie karty czipowej wiąże się z opłatą 7,50 euro. Później ją tylko regularnie zasilasz. Jest to znacznie wygodniejsza opcja niż kupowanie biletu za każdym razem. Aby kupić kartę, musisz udać się na dworzec. Doładujesz ją również na dworcu w terminalach. A korzysta się z niej w prosty sposób, podobnie jak w Polsce. Kartę odbijasz na początku podróży i na końcu, a w zależności od ilości przejechanych kilometrów pobrana zostaje określona opłata.

Częste kursowanie na trasie Polska - Holandia

Na częste podróże decydują się osoby, które zostawiają w Polsce bliskich. Bilety Polska - Holandia nie muszą pożerać Twoich zarobków, ale tematowi trzeba poświęcić chwilę, by znaleźć taniego i komfortowego przewoźnika. Z pomocą przychodzą porównywarki i strony, które skupiają przewoźników, dzięki czemu szybciej dotrzesz do tańszych biletów, nie tracąc przy tym na komforcie w trakcie podróży. A częste wyjazdy do Polski mają też swoje plusy, bo za każdym razem możesz zaopatrzyć się w artykuły, które w Holandii są dużo droższe. Jadąc busem nie musisz przejmować się wagą bagażu.

Przed wyjazdem, nie zakładaj, ile odłożysz, oczekiwania w starciu z rzeczywistością często przegrywają. Lepiej dać się pozytywnie zaskoczyć niż rozczarować.

Czytaj więcej na temat:Holandia, koszty życia
Potwierdzenie
Proszę zaznaczyć powyższe pole