WYSZUKIWARKA
zamknij
ZALOGUJ SIĘ
zamknij
zaloguj się przez facebook-a
facebook
wyszukiwarka

To na razie koniec derbów Górnika Konin z KKS 1925 Kalisz

Dodano: 17.05.2020 12:09
Źródło: LM.pl

Przez siedem kolejnych sezonów kibiców z Konina i Kalisza rozgrzewały derby południowo-wschodniej Wielkopolski. Ponieważ jednak KKS 1925 Kalisz wywalczył awans do II ligi, na co najmniej jeden sezon zabraknie tego sportowo-kibicowskiego widowiska.

Jedenaście lat musieli czekać kibice z Konina i Kalisza na to, by móc cieszyć się ze sportowej i kibicowskiej rywalizacji obu klubów na jednej murawie. W sezonie 2001/2002 Aluminium i KKS spotkały się na boisku po raz ostatni, a kolejne derby południowo-wschodniej Wielkopolski to już sezon 2013/2014 i zupełnie nowa rzeczywistość. Kiedy jednak derby wróciły, to na ładnych parę lat zagościły na dobre. Po siedmiu sezonach rywalizacji ta przygoda się kończy, co najmniej na jeden sezon, po tym jak awans do II ligi wywalczył KKS 1925 Kalisz.

Jak Grzegorz Dziubek stracił pracę po meczu w Koninie

Pierwsze derby po wieloletniej przerwie były wielkim wydarzeniem. Spotkanie rozgrywane było w Koninie, a kibice obu zespołów już wiele dni przed nim mobilizowali się na derby. Ostatecznie na trybunach zasiadło ok. 1300 osób (w tym ok. 250 kibiców z Kalisza). Spotkanie sportowo nie porwało, ale zapisało się w pamięci dzięki zwycięskiej bramce Marcina Stryganka w ostatnich sekundach meczu. - Po golu Stryganka na trybunie kibiców Górnika zapanowała euforia - pisaliśmy w relacji z tamtego spotkania. Historyczna, bo pierwsza po wielu latach bramka, rozpoczęła dość szczęśliwą passę Górnika w derbach.

Co ciekawe trenerem kaliszan w tamtym spotkaniu był... Grzegorz Dziubek, obecny szkoleniowiec Górnika Konin. Co jeszcze ciekawsze, po przegranych derbach w Koninie Dziubek stracił posadę trenera KKS 1925, po zaledwie czterech miesiącach pracy.

Jeszcze w tym samym sezonie, w pierwszym meczu w Kaliszu, Górnik znów wygrał. Tym razem z rzutu karnego strzelił Bartosz Modelski. Kolejny rok był dla kaliszan nieco bardziej szczęśliwy, w pierwszym meczu u siebie w końcu pokonali Górnika 2:0, ale już w rewanżu to znów biało-niebiescy mieli więcej powodów do radości. Spotkanie zakończyło się co prawda remisem, ale punkt dla Górnika uratował w końcówce Szymon Ćwiek. Na dodatek stracone punkty przez KKS 1925 nieco pokomplikowały kaliszanom walkę o awans do III ligi. Ostatecznie zespół z Kalisza i tak mistrzostwo zdobył, punkty potracił bowiem ówczesny lider tabeli - LKS Ślesin.

Szczęśliwa passa trwa

Awans KKS 1925 Kalisz do III ligi nie spowodował jednak braku derbów. W sezonie 2015/2016 oba zespoły trafiły bowiem na siebie w pierwszej rundzie wojewódzkiego Pucharu Polski. Wokół meczu było sporo problemów, spotkanie z powodów bezpieczeństwa przeniesione zostało do Kalisza, a kibice Górnika nie mogli go obejrzeć. Może i lepiej, biało-niebiescy przegrali bowiem aż 0:7. Trener Damian Augustyniak postawił na bardzo młody skład, w tym aż siedmiu debiutantów, oszczędzając siły pierwszej drużyny na końcówkę walki o awans do III ligi. Udało się, Górnik mistrzostwo i awans wywalczył, choć porażka w Kaliszu mocno bolała.

Na III-ligowych boiskach koninianie kontynuowali jednak swoją szczęśliwą passę z KKS 1925. W sezonie 2016/2017 wygrali oba mecze. Najpierw w Kaliszu, nieco niespodziewanie, 1:0 po golu Piotra Radoszewskiego. A następnie w Koninie aż 3:1, przypieczętowując wywalczone wcześniej utrzymanie i świętując 60-lecie klubu. Hat-trickiem w tamtym meczu popisał się Jakub Antosik.

KKS 1925 bierze rewanż

Bilans ligowych spotkań w tamtym momencie wynosił 4-1-1 dla Górnika Konin. Kolejne trzy sezony to już jednak dominacja KKS 1925 w derbach. W czterech meczach w latach 2017 - 2019 Górnik był w stanie urwać zaledwie punkt po remisie 0:0 w 2019 roku. Jednocześnie mecze mocno straciły na dramaturgii i poziomie sportowym. Kaliszanie już na poważnie włączyli się do walki o mistrzostwo III ligi, a Górnik rokrocznie bronił się przed spadkiem.

Różnica w poziomie sportowym w tych sezonach dobrze pokazuje, jaką drogę przeszły oba kluby w ostatnich latach. KKS 1925 Kalisz, wspierany hojnie finansowo przez miasto i licznych sponsorów, od kilku ładnych lat za główny cel obrał sobie awans do II ligi. I w końcu, nie bez problemów, ale jednak tego celu dopiął. 

W tym samym czasie Górnik Konin, choć z miasta tylko nieco mniejszego od Kalisza, musi rokrocznie walczyć o spięcie jednego z najmniejszych budżetów w III lidze, a sportowo stoi w miejscu, mogąc jedynie bić się o utrzymanie na międzywojewódzkim poziomie rozgrywek. Choć oba kluby w 2013 roku startowały z podobnego pułapu, dzisiaj to Kalisz może cieszyć się z nowego stadionu i piłki nożnej na poziomie centralnym.

Znów poczekamy na derby?

Ta różnica powoduje, że na derby południowo-wschodniej Wielkopolski kibicom obu zespołów może znów przyjść nieco poczekać. Epidemia koronawirusa spowodowała, że nie odbyły się te zaplanowane na maj, na ten moment ostatnim rozegranym spotkaniem pomiędzy oboma zespołami pozostaje więc mecz z września 2019 roku, w którym KKS 1925 wygrał 1:0 po bramce Andrzeja Trubehy

Kilkanaście lat temu to awans Aluminium Konin do II ligi i rozpad KKS Kalisz spowodował wieloletnią przerwę w piłkarskich pojedynkach konińsko-kaliskich. Teraz historia zatoczyła koło, choć w zupełnie inną stronę - to Górnik walczy o przetrwanie w III lidze, a KKS 1925 przebija się do wielkiej piłki. Sport bywa jednak przewrotny i kto wie, może już po roku przerwy obie drużyny znów spotkają się na boisku. 

Lista derbowych pojedynków Górnika Konin z KKS 1925 Kalisz w ostatnich latach:

2013/2014 (IV liga gr. wielkopolska południowa): 
18 września: Górnik Konin - KKS 1925 Kalisz 1:0 (Marcin Stryganek)
18 kwietnia: KKS 1925 Kalisz - Górnik Konin 0:1 (Bartosz Modelski).

2014/2015 (IV liga gr. wielkopolska południowa):
25 października: KKS 1925 Kalisz - Górnik Konin 2:0 (Marcin Lis x2)
30 maja: Górnik Konin - KKS 1925 Kalisz 1:1 (Szymon Ćwiek - Ivelin Kostov).

2015/2016 (I runda wojewódzkiego Pucharu Polski):
26 maja: Górnik Konin - KKS 1925 Kalisz 0:7 (Marcin Tomaszewski, Ivelin Kostov, Kayode Balogun, Łukasz Grabowski, Beniamin Trzepacz, Maciej Lis).

2016/2017 (III liga gr. II)
26 listopada: KKS 1925 Kalisz - Górnik Konin 0:1 (Piotr Radoszewski)
19 czerwca: Górnik Konin - KKS 1925 Kalisz 3:1 (Antosik x3, Stayko Stoychev).

2017/2018 (III liga gr. II):
1 października: KKS 1925 Kalisz - Górnik Konin 2:0 (Robert Tunkiewicz, Łukasz Żegleń)
1 maja: Górnik Konin - KKS 1925 Kalisz 0:2 (Rafał Jankowski, Robert Tunkiewicz).

2018/2019 (III liga gr. II):
6 października: Górnik Konin - KKS 1925 Kalisz 1:2 (Dawid Śnieg - Ivan Vidal Gonzalez, Robert Tunkiewicz)
4 maja: KKS 1925 Kalisz - Górnik Konin 0:0.

2019/2020 (III liga gr. II):
15 września: Górnik Konin - KKS 1925 Kalisz 0:1 (Andrzej Trubeha).

slajd 1 z 41
NASTĘPNY SLAJD

 autor: Bartosz Skonieczny

 e-mail: bs@firma.lm.pl

 

*** *** ***

Koronawirus w Polsce stał się faktem. Bądź na bieżąco! Nie panikujemy, rzetelnie informujemy. Każdą informację weryfikujemy u źródła, nie publikujemy plotek ani informacji niesprawdzonych. Nie ścigamy się.

 

Regionalne informacje dot. koronawirusa znajdziecie pod adresem https://www.lm.pl/tagi/koronawirus

*** *** ***

Chcesz nas zainteresować tematem? Czekamy na sygnały/materiały. Piszcie na alert@lm.pl.

Czytaj więcej na temat:piłka nożna,   III liga,   Górnik Konin,   KKS 1925 Kalisz,   derby

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

KOMENTOWAĆ MOGĄ TYLKO OSOBY ZALOGOWANE

max 1000 znaków (0)
max 28 znaków (0)

Twój komentarz może zostać przeczytany przez tysiące osób. Wydawca portalu LM.pl spółka LM LOKALNE MEDIA Sp. z o.o. nie bierze odpowiedzialności za jego treść. Komentarze zniesławiające lub mogące naruszać dobra osobiste osób trzecich grożą odpowiedzialnością karną i cywilną. Osoby pokrzywdzone mogą skutecznie dochodzić swoich praw w organach ścigania i w sądach. Zgodnie z ust. 16 Regulaminu Twój komentarz może zostać opublikowany nie tylko na tej stronie, ale również w innych mediach.
Komentarze nie na temat są usuwane.

KOMENTARZE

To nie były żadne derby!!!! Cała policja w gotowości, bo stu chamów z Kalisza spotyka się ze stu chamami z Konina. Kibole Górnika nie mają u mnie serca i są raczej obiektem politowania, po tym gdy na własne oczy widziałem, jak trzech debiili skopało bezbronnego,leżącego mieszkają Konina. Tylko dlatego, że im się nudziło w oczekiwaniu na swoją kolej w sklepie.....
Dodano: 23.05.2020 08:44    Przez: Romek Ress
Zawsze była zasada" Leżącego się nie kopie" " bezbronnego się nie bije".... Widać dla pseudokibiców Górnika nie ma honoru, nudziło się to kopać we tr,ech bezbronnego
Dodano: 26.05.2020 06:40    Przez: Kibole bez honoru
Copyright © 1999 - 2020 LM LOKALNE MEDIA Sp. z o.o. Korzystanie z portalu oznacza akceptację regulaminu.
programowanie: PERSABIO