LM.plWiadomościDom Zemełki bez dachu? Reaktywacja trudnego i kosztownego remontu

Dom Zemełki bez dachu? Reaktywacja trudnego i kosztownego remontu

Dodano:
Dom Zemełki bez dachu? Reaktywacja trudnego i kosztownego remontu

To już kolejne podejście do remontu zabytku. W Domu Zemełki przy placu Wolności w Koninie znowu pojawiły się ekipy budowlane.

Przypomnijmy, że w trakcie pierwszych robót okazało się, że trzeba wymienić stare stropy, na co nie było projektu i funduszy. Miasto uzupełniło więc dokumentację, a konińscy radni zgodzili się na dodatkowe koszty. Po kilkumiesięcznej przerwie, ekipy budowlane wróciły do zabytku. Na wszystkie remonty mają czas do końca 2023 roku. Wówczas mieszkańcom Konina objawi się nowy obiekt.

- Będziemy się przyglądać, pilnować, żeby inwestycja szła zgodnie z nowym harmonogramem – deklaruje Paweł Adamów, zastępca prezydenta Konina. - Budowlańcy mają dużo czasu, zwiększony budżet, wydłużony termin. Są więc wszelkie podstawy, aby tę inwestycję skończyć.

Przypomnijmy, że osiem milionów złotych pochodzi od marszałka, pięć mln z rządowego funduszu inwestycji komunalnych, a miasto dołożyło kolejne pięć milionów złotych. Paweł Adamów przypomina jeszcze, że z funduszy norweskich są trzy miliony złotych na wyposażenie obiektu. Przetarg na to będzie ogłoszony, gdy budynek zostanie gruntownie odnowiony.

W minionych dniach Dom Zemełki otoczyły rusztowania. W piwnicach położono bitumiczną warstwę izolacyjną. W innych pomieszczeniach trwa układanie niezbędnych instalacji. Podłoga wyłożona zostanie tzw. kafelkami lubelskimi. Odrestaurowane piwnice, z oryginalnymi cegłami i głazami pokryte będą specjalnymi powłokami, które jeszcze bardziej je wyeksponują. W tym tygodniu rozpocznie się rozbiórka dachu i przygotowanie do jego odtworzenia. Z tego powodu powiększył się plac budowy i nastąpiła zmiana organizacji ruchu w tym rejonie starego Konina. Nieprzejezdna jest ulica Wiosny Ludów.

Dom Zemełki to najstarszy budynek na konińskiej starówce. Przez lata pełnił funkcje społeczne, do 1938 roku mieściła się tam szkoła, a ostatnio funkcjonowało Wojewódzkie Biuro Geodezji i Terenów Rolnych w Poznaniu oraz Powiatowe Biuro Geodezji. Od 2014 roku miasto jest wyłącznym właścicielem nieruchomości. Przez kolejne lata stał pusty, aż do momentu uzyskania funduszy i przebudowy. Ma tam powstać Inkubator Aktywności Kulturalnej z multimedialnym podziemiem, interaktywną galerią miejską, kuchnią artystyczną, salą kameralną i gościńcem artystycznym z pokojami hostelowymi.

Fot. Miasto Konin 

Dom Zemełki bez dachu? Reaktywacja trudnego i kosztownego remontu
Dom Zemełki bez dachu? Reaktywacja trudnego i kosztownego remontu
Czytaj więcej na temat:dom Zemełki , remont
Potwierdzenie
Proszę zaznaczyć powyższe pole