WYSZUKIWARKA
zamknij
ZALOGUJ SIĘ
zamknij
zaloguj się przez facebook-a
facebook
wyszukiwarka

Dlaczego młodzi wyjeżdżają z Konina? Burzliwe spotkanie w COP-ie

Dodano: 20.08.2018 20:05

Jakie jest miejsce młodych w mieście? Dlaczego wyjeżdżają? Jakie problemy i oczekiwania wobec miasta mają młodzi ludzie? Na to i wiele innych pytań próbowano dziś odpowiedzieć na spotkaniu ,,Młodzież w Koninie’’ zorganizowanym przez Młodzieżową Radę Miasta w Centrum Organizacji Pozarządowych przy konińskim placu Wolności.

Poniedziałkowe spotkanie było trzecim i ostatnim z cyklu poświęconym młodzieży. Było podsumowaniem dwóch poprzednich, które odbywały się w ratuszu. Pojawiło się na nim około 25 osób. Byli wśród nich młodzi koninianie, radni, aktywiści i przedstawiciele władz oraz organizacji miejskich.

Na spotkaniu poruszane były kwestie i postulaty, które narodziły się na poprzednich konsultacjach. Szczególnie wybrzmiał temat powołania pełnomocnika do spraw młodzieży, polityki młodzieżowej, specjalnego miejsca dla młodych, którym zajmuje się projekt M-LAB, a nawet przestarzałego rozkładu jazdy autobusów komunikacji miejskiej czy dotacji na projekty i pomysły młodych ludzi. W wielu momentach dyskusja była bardzo burzliwa, a na sali padło mnóstwo opinii i propozycji rozwiązań. Jednym z rażących problemów jakie zauważono to brak komunikacji pomiędzy urzędem, a mieszkańcem, w szczególności młodym oraz brak otwartości urzędu.

Cykl spotkań zakończy stworzenie raportu, w którym zawarte zostaną wszystkie wnioski i zauważone problemy. Dokument trafi później na biurko prezydenta miasta Konina, który już dziś zaprosił Młodzieżową Radę Miasta na spotkanie w celu omówienia problemu i przedyskutowaniu możliwych rozwiązań.

 
  • Dlaczego młodzi wyjeżdżają z Konina? Burzliwe spotkanie w COP-ie
  • Dlaczego młodzi wyjeżdżają z Konina? Burzliwe spotkanie w COP-ie

 autor: Dawid Gańczak

 e-mail: d.ganczak@firma.lm.pl

Chcesz nas zainteresować tematem? Czekamy na sygnały/materiały. Piszcie na alert@lm.pl.

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

KOMENTOWAĆ MOGĄ TYLKO OSOBY ZALOGOWANE

max 1000 znaków (0)
max 28 znaków (0)

Twój komentarz może zostać przeczytany przez tysiące osób. Wydawca portalu LM.pl spółka LM LOKALNE MEDIA Sp. z o.o. nie bierze odpowiedzialności za jego treść. Komentarze zniesławiające lub mogące naruszać dobra osobiste osób trzecich grożą odpowiedzialnością karną i cywilną. Osoby pokrzywdzone mogą skutecznie dochodzić swoich praw w organach ścigania i w sądach. Zgodnie z ust. 16 Regulaminu Twój komentarz może zostać opublikowany nie tylko na tej stronie, ale również w innych mediach.
Komentarze nie na temat są usuwane.

POPULARNE KOMENTARZE

Wyjeżdżają bo nie ma pracy w Koninie! Tylko i wyłącznie dlatego!
Dodano: 20.08.2018 20:58    Przez: ~JózekKomuna
praca jest w UM i spółkach miejskich,a że tylko dla wybranych,cóż:( młodym pozostaje praca w marketach,bo własna inicjatywa jest w Koninie niszczona!
Dodano: 20.08.2018 21:49    Przez: ~autochton
Oczywiście, że idzie o godną pracę i płacę. Tylko w COP potrafią wymyślić, że chodzi o "komunikację z urzędem", pełnomocnika młodych, brak otwartości urzędu. Ale mamy lewactwo wśród tej młodzieży i pomysły. Niebawem zrzucą jeszcze winę na wydobycie węgla i "zły klimat". Dajcie ludziom dobrą pracē, niskie bezrobocie, pewność zmiany pracy, czyli bezpieczeństwo a wielu w Koninie zostanie. Konin sam w sobie nie jest zły. Przecietny poznaniak po pracy do opery i muzeum nie chodzi. Idzie tam od święta a tyle to można i z Konina dojechać. Mamy dobrą komunikacje do Pz, Wawy, Lodzi. Sa drogi i kolej - dobra na tle Polski. Nie mamy korków i 2h dziennie więcej czasu dla rodziny. Mamy jeziora pod nosem, lasy. Sport można w tv zobaczyć. Działki 10 min drogi od Konina tanie. Nie jest źle - poza pracą.
Dodano: 20.08.2018 22:14    Przez: ~Lo
Fakt,pracować trzeba wszędzie, ale w wielu miastach Polski są zdecydowanie lepsze warunki do startu - stąd młodzież wyjeżdża. Nie chodzi o to żeby miasto dało, chodzi o współpracę wielu podmiotów aby stworzyć lepsze warunki dla młodych planujących start w dorosłość - tak to rozumiem....To, że wielu z nas miało trudny start w dorosłość nie oznacza iż nasze dzieci mają mieć tak samo ciężko - świat idzie do przodu, każde kolejne pokolenie ma "lepiej" i tak powinno być.
Dodano: 20.08.2018 21:30    Przez: ~kin
W Koninie nie tyle co chodzi o sam fakt pracy... -prace fizyczne i inne typu: byleby zarobić około 2 tyś jest sporo, ale... No jest jedno, ale- w Koninie nie ma zbyt wielu dużych firm w których można się rozwijać. Zaczynając np. od zamiatania, w dużej firmie z perspektywą w przyszłości jakiegoś awansu stopniowego. W Koninie jak pójdziemy do małej prywatnej firmy na zamiatacza- to kim będziemy za 10 lat ? Starszym zamiataczem. Brak perspektyw rozwoju- niestety. W Kole jest dużo więcej firm, które mają potężny kapitał za sobą i kilka oddziałów w kraju i na świecie, a w Koninie co takiego mamy?... Kramp? Kappa- chyba jedyne..
Dodano: 20.08.2018 21:49    Przez: ~ddd

KOMENTARZE

Też mam zamiar wyjechać
Dodano: 21.08.2018 13:28    Przez: ~Konin dno
Dać każdemu na start w tych czasach 3000 netto z możliwością awansu i rozwoju to bedziecie mieli co robić z podaniami do pracy bo chetnych bedzie wielu. A jak mam zarabiac 1600 czy 2000 netto po paru latach pracy to lepiej wyjechać i tam sie chociaż zarobi i czlowiek bedzie wiedzial ze zyje a nie ze jest niewolnikiem bo na oplaty starczy a zycie a paliwo a remont a niespodziewana choroba i co wtedy???Ludzie juz nie sa zacofani i szukaja lepszych warunkow pracy i placy. BO TRZEBA POJĄĆ JEDNO DO PRACY SIE CHODZI ZEBY ZAROBIĆ A NIE TYLKO SIE NAROBIC
Dodano: 21.08.2018 14:24    Przez: ~Mieszkaniec
A co ma powiedzieć emeryt, który w Polsce przepracował 40-45 lat i ma na rękę 2 tys. zł ?
Dodano: 21.08.2018 18:28    Przez: ~Pytam emeryt
Zgadzam się. Pozdrawiam
Dodano: 22.08.2018 09:45    Przez: ~asdf
Przede wszystkim zarobki !!!! I fakt że młodzi wyjeżdżają to nawet tym co starcza to co mogą zarobić na miejscu to pojadą za reszta bo nic tu się niedziele jest nudno nie ma możliwości wyboru pomiędzy tym a tamtym . A konin po 21 to bardziej puste niż cmetarzystko
Dodano: 21.08.2018 14:46    Przez: ~22 latek
Chyba minusie jakiś zgred co tylko z żoną. W domu siedzie
Dodano: 21.08.2018 23:22    Przez: ~Mmm
Polska to nie Niemcy, ale w Niemczech zawsze będziesz obcy i nigdy nie będą cię traktować jak Niemca i choć zarobisz więcej to zawsze będziesz na poniewierce. Każdy Polak chciałby żyć i pracować u siebie w kraju zarabiając godziwie i mieć własny dach nad głową, być blisko rodziny. W Koninie za przyczyną złego zarządzania miastem panuje bezrobocie, szczególnie dla młodych ludzi, brak inwestorów i inwestycji jest tego przyczyną.
Dodano: 21.08.2018 18:38    Przez: ~Symp. PiS
Nie no w koninie jest tak super i miasto ma takie perspektywy a ile zakladów pracy , że żal opuszczac Konin .
Dodano: 21.08.2018 18:57    Przez: ~Konin i like my gowno
To jest kibel a nie miasto. Turek taki sam shit. Pracy tak naprawdę nigdy nie było. A Ci co proponują w komentarzach pracę w marketach to chyba się z psem na łeb pozamieniali - nie każdy jest tak ambitny aby w Lidlu pracować.
Dodano: 21.08.2018 19:29    Przez: ~inż
Powodem są niskie zarobki
Dodano: 22.08.2018 07:04    Przez: ~Były Koniniak
Powodem wyjazdów młodzieży z konina jest brak miejsc pracy i podcziwego wynagrodzenia, a nie 1500 na rękę żałosne ☹️😞
Dodano: 22.08.2018 08:50    Przez: ~Saqu 26
jeśli nie chcecie żeby ludzie nie wyjeżdżali to zróbcie.... tak dajcie im wasze pensje z Urzędu praca po 8h jak jest gorąco to praca krótsza do tego 13-stki premie i inne dodatki i wiecie co? do Uni pojedziemy na urlop to co zamieniamy się?????
Dodano: 22.08.2018 09:38    Przez: ~wyborca
Wyjechałam z tego miasta od razu po maturze (Tak jak 90% moich rowiesnikow) wracam tu tylko do rodziny na święta i stwierdzam, ze przez lata to miasto nie rozwinelo sie w zaden sposob. Podziwiam osoby, które tu studiują bo "zycie studenckie" plasuje się na granicy 0.. wystarczy tylko spojrzeć jak wyglądają Juwenalia w tym mieście 😂. Więc co się dziwić, że młodzi uciekają?! Też to zrobiłam i nie żałuję ;)
Dodano: 22.08.2018 10:21    Przez: ~Mel
Tu nie chodzi o Konin, to jest ogólnokrajowy trend. Ludzie chcą opuścić państwo bezprawia i dojnej zmiany.
Dodano: 22.08.2018 11:45    Przez: ~Wielkopolska Wolna od pisu
Dobrze się czujesz ?
Dodano: 22.08.2018 16:08    Przez: ~Oj te upały ?
6 z 7
<<1234567>>