WYSZUKIWARKA
zamknij
ZALOGUJ SIĘ
zamknij
zaloguj się przez facebook-a
facebook
wyszukiwarka

Coraz więcej rowerzystów na drogach. Zadbajmy o bezpieczeństwo

Dodano: 1.09.2018 18:55

W pierwszym półroczu tego roku rowerzyści ucierpieli w 17 kolizjach i 2 wypadkach - podsumowała konińska policja.

W Koninie i na terenie powiatu od stycznia do czerwca 2018 doszło do 17 kolizji i 2 wypadków drogowych z udziałem rowerzystów – to o 5 zdarzeń mniej w porównaniu do analogicznego okresu z roku 2017. Policjanci zatrzymali 130 rowerzystów kierujących w stanie po użyciu alkoholu (od 0,2 do 0,5 promila) i 32 kierujących w stanie trzeźwości (powyżej 0,5 promila). Ci pierwsi zostali ukarani mandatami po 300 zł, natomiast pozostali – po 500 zł. W województwie wielkopolskim sprawcami zdarzeń drogowych z winy rowerzystów najczęściej są osoby w wieku 7 – 14 lat, a największy wzrost liczby wypadków spowodowanych przez rowerzystów odnotowano wśród młodzieży w wieku 15 – 17 lat.

Tymczasem samorządy robią coraz więcej, aby podnosić poziom bezpieczeństwa tej grupy użytkowników dróg. Budowane są nowe ścieżki rowerowe w wielu gminach, a w Koninie miejsce starych chodników zastąpiły drogi z wydzielonymi pasami dla rowerzystów i pieszych. Ostatnio powstało wiele przejazdów dla rowerzystów, które przecinają jezdnie dla samochodów. - I to są właśnie najbardziej newralgiczne miejsca - mówią policjanci. 

Kierowca samochodu ma obowiązek ustąpić pierwszeństwa rowerzyście znajdującemu się na przejeździe, ale może nie zdążyć zatrzymać się, kiedy ten wjedzie tuż przed nadjeżdżające auto. Dlatego zwłaszcza po uruchomieniu systemu „roweru miejskiego” w Koninie, policjanci apelują o ostrożność i poszanowanie każdego uczestnika drogi.

 

*** *** ***

Koronawirus w Polsce stał się faktem. Bądź na bieżąco! Nie panikujemy, rzetelnie informujemy. Każdą informację weryfikujemy u źródła, nie publikujemy plotek ani informacji niesprawdzonych. Nie ścigamy się.

 

Regionalne informacje dot. koronawirusa znajdziecie pod adresem https://www.lm.pl/tagi/koronawirus

*** *** ***

Chcesz nas zainteresować tematem? Czekamy na sygnały/materiały. Piszcie na alert@lm.pl.

Czytaj więcej na temat:policja Konin,   koniński rower miejski,   bezpieczeństwo,   rowerzyści,  

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

KOMENTOWAĆ MOGĄ TYLKO OSOBY ZALOGOWANE

max 1000 znaków (0)
max 28 znaków (0)

Twój komentarz może zostać przeczytany przez tysiące osób. Wydawca portalu LM.pl spółka LM LOKALNE MEDIA Sp. z o.o. nie bierze odpowiedzialności za jego treść. Komentarze zniesławiające lub mogące naruszać dobra osobiste osób trzecich grożą odpowiedzialnością karną i cywilną. Osoby pokrzywdzone mogą skutecznie dochodzić swoich praw w organach ścigania i w sądach. Zgodnie z ust. 16 Regulaminu Twój komentarz może zostać opublikowany nie tylko na tej stronie, ale również w innych mediach.
Komentarze nie na temat są usuwane.

POPULARNE KOMENTARZE

dla mnie optymistycznie. Jeżdżę ostatnio dużo rowerem, również po nowych trasach. Stwierdzam, że kierowcy zachowują się coraz lepiej. Zauważają rowerzystów, ustępują pierwszeństwa. Rowerzyści też dojrzewają. Po jednej i drugiej stronie jest jeszcze sporo do poprawienia. Ale bądźmy dobrej myśli...
Dodano: 1.09.2018 21:16    Przez: ~rowerzysta

KOMENTARZE

dla mnie optymistycznie. Jeżdżę ostatnio dużo rowerem, również po nowych trasach. Stwierdzam, że kierowcy zachowują się coraz lepiej. Zauważają rowerzystów, ustępują pierwszeństwa. Rowerzyści też dojrzewają. Po jednej i drugiej stronie jest jeszcze sporo do poprawienia. Ale bądźmy dobrej myśli...
Dodano: 01.09.2018 21:16    Przez: ~rowerzysta
Czy ja wiem czy naprawdę jest lepiej, czy może tak Ci się po prostu wydaje, bo trafiasz na tych rozsądniejszych uczestników ruchu drogowego? Moim zdaniem jak ktoś jest drogowym ignorantem i do tego bucem, to raczej jego zachowanie się nie zmieni i tyle.
Dodano: 01.09.2018 21:34    Przez: ~R
Rowerzyści są bezczelni, jeżdząc po chodnikach zagrażają nam pieszym, nie lubię rowerzystów.
Dodano: 02.09.2018 11:31    Przez: ~Pieszy
Wczoraj jadę ścieżką rowerową na nowym dworze, na środku starsza kobieta z pieskiem i tekst w moim kierunku TYLE DROGI A PAN LUDZI CHCE ROZJECHAC NA CHODNIKU... ręce opadają poprostu... PIESI TO WSZEDZIE ŁAŻĄ JSK SWIETE KROWY... pod auta też włażą bo pasy są i c**j ja mam pierszenstwo, a ty stan w miejscu od tak !!! Jak się komuś na cmentarz spieszy to niech w to innych uczestników drogi nie miesza !!!
Dodano: 02.09.2018 16:26    Przez: ~Kierowca,rowerzysta,pieszy
użytkuje rower, jestem też kierowca auta a także bardzo często pieszym. każda z ww grup ma swoje racje i to niekiedy bardzo sluszne. moim zdaniem rower dla każdego ale obowiązkowo karta rowerowa, minimum wiedzy o zasadch ruchu od roweżystow też powinna być egzekwowana. ,,czarne owce '' znajdą sie w każdej grupie użytkowników, jednakże nie powinno być tak by po dorgach publicznych poruszały sie osoby bez jakiejkowiek wiedzy o zasadach ruchu drogowego. użytkownicy pojazdów mechanicznych nie mogą wiec roweżysci również nie powinni. pozdrawiam wszystkich użytkowników dróg i ulic i nie zależnie od przepisów liczę na rozsądek wszystkich.m
Dodano: 02.09.2018 21:15    Przez: ~czarodziej
BRAK?,,możliwości'' WYPOŻYCZENIA ROWERU ELEKTRYCZNEGO , ,,ANII'' KUPNA ,,TANIO'' ROWERU ELEKTRYCZNEGO : -O MOCY NP:1500 WAT , ,,I '' PRZEPISÓW ZACHĘCAJĄCYCH DO JAZDY ROWEREM ELEKTRYCZNYM. W LIPCU ZAJECHAŁ,, MI'' DROGĘ POJAZD 40 TONOWY [ NA RONDZIE] :,,ZOSTAŁEM ZNIEWAŻANY, ZA JAZDĘ ROWEREM ,BO ?KIEROWCA ZOBACZYŁ :,,CHODNIK ROWEROWO -PIESZY''[PRZEPIS NAKAZUJE JAZDĘ ,POD WARUNKIEM ,,ŻE''DROGA ROWEROWA ,,JEST'' PO STRONIE CIĄGU RUCHU ,I NIE TRZEBA ZMIENIAĆ TORU RUCHU [SZKOŁA GÓRNICZA ,CHODNIK} ,,KTÓRY'' ]NIE NADAJE SIĘ DO JAZDY ROWEREM. ...
Dodano: 02.09.2018 01:04    Przez: ~L
"32 kierujących w stanie trzeźwości (powyżej 0,5 promila)" To już trzeźwych się czepiają?
Dodano: 02.09.2018 07:07    Przez: ~Darek
Nie pij to nie bedziesz mial problemow. W Polsce obowiązuje 0 promila i tyle ma być.
Dodano: 02.09.2018 11:28    Przez: ~Pn
Do 0,2 promila bodajże, ale najlepiej nie pić nic z alkoholem wsiadając na cokolwiek.
Dodano: 02.09.2018 11:34    Przez: ~Trzeżwy
Copyright © 1999 - 2020 LM LOKALNE MEDIA Sp. z o.o. Korzystanie z portalu oznacza akceptację regulaminu.
programowanie: PERSABIO