WYSZUKIWARKA
zamknij
ZALOGUJ SIĘ
zamknij
zaloguj się przez facebook-a
facebook
wyszukiwarka

Urzędnicy pozwolili zburzyć, bo „zapomnieli”, że to był zabytek

KONIN JEST NASZ

Dodano: 12.09.2018 20:44

Świadek wyjaśniła, że zmieniła zdanie po zapoznaniu się z upoważnieniem kierownika delegatury WUOZ i dokładnemu przyjrzeniu się dokumentacji nieruchomości.

- Wcześniej nie znałam tego zabytku i opierałam się tylko na dokumentacji – wyjawiła. - Czy w śledztwie ktoś panią zmuszał do mówienia tego, co pani zeznała do protokołu? – zapytała, wyraźnie zaintrygowana tak radykalną zmianą stanowiska świadka, prokurator Joanna Dopierała. - Nie – odparła Natalia Lipowczyk.

W zeznaniach Jolanty Stefaniak, która w delegaturze WUOZ zajmuje się zabytkami Konina i na zlecenie Janusza T. przygotowała decyzję o rozbiórce, najciekawszy był wątek zaginięcia tak zwanej białej karty. Biała karta to inaczej dokumentacja ewidencyjna zabytków architektury i budownictwa, która zawiera informacje na ich temat. Budynek po domu talmudycznym miał taką kartę założoną. Jednak kiedy Jolanta Stefaniak przygotowywała dla swojego szkolnego kolegi (w liceum chodzili z Włodzimierzem Maciaszkiem do jednej klasy) decyzję, pozwalającą mu rozebrać budynek domu talmudycznego, owej dokumentacji nie było.

- Dlaczego nie zwróciła się pani do Instytutu Dziedzictwa Narodowego w Warszawie, żeby nadesłała jej kopię? - zapytał sędzia Przemysław Kowalski.

- Żeby się o to zwrócić, musiałabym pamiętać, że ten budynek taką kartę miał.

- To nie pamiętała pani, że tak znaczący dla Konina obiekt miał białą kartę?

- Nie.

- A przecież wcześniej załączała pani tę dokumentację do planu zagospodarowania przestrzennego dla tych działek – dociekał sędzia.

- To było ze trzy lata wcześniej, więc nie pamiętałam...

Jednocześnie Jolanta Stefaniak zapewniła sąd, że była przeciwna rozbiórce domu talmudycznego i dzieliła się tą swoją wątpliwością z szefem.

- Czy to była trudna decyzja? – zapytał sędzia.

- Tak.

- To jak to się stało, że podjęliście ją państwo w tak ekspresowym tempie, bo wniosek pana Maciaszka został złożony trzynastego kwietnia, a osiemnastego decyzja była już gotowa? Dlaczego nie powołaliście państwo biegłego, który by ocenił stan zabytku?

Jolanta Stefaniak wyjaśniła, że aby powołać biegłego, trzeba by zwrócić się do Poznania o pieniądze na ten cel i właściwie nie wie, dlaczego tego nie zrobili. A biała karta budynku po domu talmudycznym „znalazła się” po czasie za jakąś szafą czy regałem.

Z tego, co można było usłyszeć podczas wczorajszej rozprawy, płynie jeden, dość nieprzyjemny dla koninian, wniosek. Determinacja w obronie byłego szefa, nawet za cenę oskarżenia o składanie fałszywych zeznań, jest wśród pracowników konińskiej delegatury Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków wielka. Z czego wynika, że dobro kolegi  z pracy jest dla nich większą wartością, niż nasze zabytki. W tej sytuacji raczej nie możemy liczyć na ochronę przez rozbiórką niszczejącej od lat synagogi. Patent na jej przeprowadzenia państwo Maciaszkowie mają już przecież przećwiczony...

Chyba że władzę w Koninie zmienimy na taką, która o nasze dziedzictwo historyczne będzie chciała się troszczyć.

Robert Olejnik

koninjestnasz@portal.lm.pl

poprzednia
strona 2/2
slajd 1 z 6
NASTĘPNY SLAJD

autor: Robert Olejnik
e-mail: r.olejnik@portal.lm.pl, tel. 730 000 130

 

*** *** ***

Koronawirus w Polsce stał się faktem. Bądź na bieżąco! Nie panikujemy, rzetelnie informujemy. Każdą informację weryfikujemy u źródła, nie publikujemy plotek ani informacji niesprawdzonych. Nie ścigamy się.

 

Regionalne informacje dot. koronawirusa znajdziecie pod adresem https://www.lm.pl/tagi/koronawirus

*** *** ***

Chcesz nas zainteresować tematem? Czekamy na sygnały/materiały. Piszcie na alert@lm.pl.

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

KOMENTOWAĆ MOGĄ TYLKO OSOBY ZALOGOWANE

max 1000 znaków (0)
max 28 znaków (0)

Twój komentarz może zostać przeczytany przez tysiące osób. Wydawca portalu LM.pl spółka LM LOKALNE MEDIA Sp. z o.o. nie bierze odpowiedzialności za jego treść. Komentarze zniesławiające lub mogące naruszać dobra osobiste osób trzecich grożą odpowiedzialnością karną i cywilną. Osoby pokrzywdzone mogą skutecznie dochodzić swoich praw w organach ścigania i w sądach. Zgodnie z ust. 16 Regulaminu Twój komentarz może zostać opublikowany nie tylko na tej stronie, ale również w innych mediach.
Komentarze nie na temat są usuwane.

POPULARNE KOMENTARZE

I jak zwykle najprościej jest jechać po prezydencie i Urzędzie Miasta!!! Opanujcie się trochę to że ktoś postanowił wyburzyć "zabytek" to nie znaczy, że prezydent jest "bee.." a wszyscy inni "cacy"!!! Skoro ktoś zdecydował, że należy wyburzyć to niech tak będzie. Za mało macie większych problemów niż jakieś stare ruiny!!! Gdyby Urząd Miasta i prezydent zdecydowali, że należy to coś wyremontować i zachować to mogę dać sobie uciąć głowę, że momentalnie pojawiłyby się komentarze o wyrzucaniu pieniędzy mieszkańców w błoto, bo na co komu jakieś "zabytki", niech je sobie remontuje właściciel, a nie miasto i jego mieszkańcy. Taka jest prawda, gdy się chce kogoś uderzyć to kij sam się znajdzie, tak to wygląda z UM i prezydentem, aby dokopać każdy pretekst jest dobry!!! Nikt się nie zastanowi nad bzdurami, które wypisuje, byle tylko opluć i obrzucić błotem!!!
Dodano: 13.09.2018 08:44    Przez: ~Ryszard D.
No jasne historia, więc czemu budujemy nowe miasta przecież one stają na miejscu historii!?! Rozumując w ten sposób powinniśmy mieszkać dalej w ziemiankach, szałasach i dżungli!!!
Dodano: 13.09.2018 09:35    Przez: ~Ryszard D.
Brednie. Nieprawda, że ten budynek był(a) tam od zawsze. Zanim powstał był tam Zamek Koniński. A synagogi pobudowano z jego cegieł.
Dodano: 13.09.2018 09:32    Przez: ~historyk
wyburzać stare straszydła, szpecą miasto. O zabytki albo się dba i wtedy one czemuś służą natomiast nazywanie rudery zabytkiem to kpina urzędników. Nowe w miejsce starego, to sprawdza się we wszystkich miastach, które "żyją".
Dodano: 13.09.2018 09:04    Przez: ~Radosław
Olejnik manipuluje jak TVPis. Napisał "Chyba że władzę w Koninie zmienimy na taką, która o nasze dziedzictwo historyczne będzie chciała się troszczyć", co jest niezgodne z rzeczywistością. Zabytkami zajmuje się delegatura Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków w Poznaniu, a więc nie jest organem podległym prezydentowi Konina, a jej siedziba jest na ulicy 1 Maja 7, więc nie w urzędzie miejskim. Wymieniona w artykule Jolanta Stefaniak jest pracownikiem tej delegatury, a nie pracownikiem UM w Koninie, (http://poznan.wuoz.gov.pl/delegatu
Dodano: 13.09.2018 08:08    Przez: ~ayan

KOMENTARZE

A wszystko przez kolesiostwo,w Urzędach Miejskich i innych władzach samorządowych zasiadają całe rodziny i ich bliscy.W Ślesinie na osiedlu Północ budują drogę dojazdową do kilku działek.Przetarg na te roboty wygrał{jeżeli w ogóle taki był} zastępca przewodniczącego Rady Miasta.Na trasie drogi było prywatne nielegalne wysypisko śmieci utworzone przez byłego radnego Ślesina.Teraz zostało ono usunięte na koszt wszystkich podatników przez firmę budującą drogę.No bo jak tu po koledze nie posprzątać.
Dodano: 14.09.2018 06:52    Przez: ~wyborca
Pamietam, była tam biblioteka z bardzo pieknym wnętrzem.
Dodano: 14.09.2018 16:48    Przez: ~Calypso
Kto, jeśli nie KONSERWATOR ZABYTKÓW i jego pracownicy jest powołany do tego, by dbać o spuściznę historyczną ? Kto jak nie PREZYDENT MIASTA i jego urzędnicy ponosi odpowiedzialność za jakość zarządzania ?Przerażony jestem faktem ile lajków zebrał gość, który relatywizuje i pomniejsza odpowiedzialność ludzi, którzy są suto opłacani byśmy żyli w poczuciu bezpieczeństwa i w ramach prawa a którzy nie mają ochoty za nic ponosić odpowiedzialności . Nie urodziłem się w Koninie ale to jest moje miasto i jest mi wstyd nie tylko za nieodpowiedzialną władzę ale i za tych współmieszkańców, którym najzwyczajniej wisi.
Dodano: 14.09.2018 18:15    Przez: ~am
Konińscy żydzi mogli pilnować swoich kolesi z wrocławskiej Gminy Żydowskiej, by nie sprzedawali tego "zabytku", a teraz konińscy żydzi niech siedzą cicho. No chyba, że jak już tak bardzo chcą mieć taki przybytek w Koninie, to niech sobie kupią działkę i nie sobie wybudują nowy dom talmudyczny.
Dodano: 14.09.2018 20:40    Przez: ~Matilan
W Koninie nie ma Żydów, bo 80 lat temu wymordowali ich ludzie myślący podobnie jak ty...
Dodano: 15.09.2018 13:27    Przez: ~Stefan
Szkoda że nie zrobili tak z przeprawa czekają aż sama runie!!!!!
Dodano: 15.09.2018 12:12    Przez: ~Bob budowniczy
Jak można sporządzić stan techniczny budynku bez oględzin prawo panie Wiśniewski , jak można było szacować że budynek jest ruiną 75% a była tam biblioteka i ludzie którzy są tak wysoko na stołkach narażali życie pracowników biblioteki i najlepsze też osoby które tam chodziły prawo państwo inżynierowie i magistrzy brawo
Dodano: 16.09.2018 17:30    Przez: ~Blob
Prawdopodobnie niewiele osób wie, że w podwórzu znajduje się duża atrakcyjna działka i budynki po CKiS należące do Skarbu Państwa. Kolesie od lat planowali aby to w skoordynowany sposób przejąć. Nie jestem z utrzymywaniem ruin, jednak budynek nie był ruiną. Aby biblioteka mogła działać bezpiecznie przeprowadzane były przeglądy i remont. Podczas budowy sąsiedniego budynku od strony północnej nie została zachowana ostrożność przy wykonywaniu wykopów fundamentów i część budynku gospodarczego szkoły odspoiła się od budynku głównego. Poza tym budynek był solidny. Wykonywałem tam wiele prac i mogę stwierdzić, że mury były w znakomitym stanie. Podłoże biznesowe i polityczne mnie nie interesuje. To był zabytek i powinien być odbudowany w pierwotnym kształcie. Może należy zastanowić się kto jeszcze umaczany jest w ten geszeft.
Dodano: 16.09.2018 23:48    Przez: ~Rodowity
...żenada...
Dodano: 16.09.2018 18:42    Przez: ~Jon Don
5 z 5
<<12345
Copyright © 1999 - 2021 LM LOKALNE MEDIA Sp. z o.o. Korzystanie z portalu oznacza akceptację regulaminu.
programowanie: PERSABIO