WYSZUKIWARKA
zamknij
ZALOGUJ SIĘ
zamknij
zaloguj się przez facebook-a
facebook
wyszukiwarka

Ratunek dla pałacu Reymonda, synagoga perłą konińskiej starówki

KONIŃSKIE WSPOMNIENIA

Dodano: 28.12.2018 00:01

Czy jest możliwe, żeby w przyszłym roku Chanuka, czyli żydowskie święto świateł, odbyło się w synagodze? A gdyby tak zorganizować jeszcze w opuszczonej przez konińskich Żydów świątyni wystawę pamiątek ich kilkusetletniej obecności w Koninie, razem z prezentacją polskiego wydania ich Konińskiej Księgo Pamięci?!

Nawet jeśli dzisiaj wszystko to wydaje się niemożliwe, to Mariusz Harmasz twierdzi, że jest nadzieja, żeby uratować dla miasta i jego mieszkańców nie tylko synagogę, ale i niszczejący, przynajmniej z zewnątrz, dom Reymondów.

Wczasy u Reymonda

Kim jest autor tak śmiałych pomysłów, któremu udało się kilka miesięcy temu otworzyć dla publiczności dom Reymonda, a tuż przed świętami Bożego Narodzenia zwiedził, za zgodą właścicieli, konińską synagogę, do której od kilku lat nikomu postronnemu wejść się nie udało? Od czasu studiów, które dwadzieścia pięć lat temu podjął na Akademii Sztuk Pięknych w Poznaniu, w Koninie był tylko gościem. Jak sam mówi – przyjeżdżał tu jedynie na wczasy. I niecały rok temu doszedł do wniosku, że skoro podoba mu się rodzinne miasto, to nie ma powodu, żeby nie mogło się spodobać innym ludziom, którzy jeszcze Konina nie znają.

I tak narodził się pomysł trzyletniego programu „Wczasy w Koninie”, w którego pierwszej odsłonie możemy uczestniczyć od kilku miesięcy. To w jego ramach na początku września otwarły się przed mieszkańcami Konina drzwi willi Reymondów, której od środka nikt postronny nie oglądał od wielu już lat.

Pałac ze stalowymi fundamentami

Budynek, postawiony na początku lat dziewięćdziesiątych XIX w. przez Edwarda Reymonda (więcej o jego i jego rodziny dziejach można przeczytać w artykułach: „Jak francuski Szwajcar pierwszą w Koninie fabrykę zbudował”, „Na raucie w Koninie Józef Piłsudski jadł z talerzy od Reymondów”, „Wygnani z Konina, Reymondowie do końca życia tęsknili za domem”) jest jednym z najpiękniejszych zabytków Konina. O konieczności jego ratowania mówi się od dawna, władze Konina co jakiś czas deklarowały zainteresowanie i jakieś działania, ale pismo właścicieli sprzed czterech lat z ofertą sprzedaży obiektu miastu pozostało bez odpowiedzi.

strona 1 z 3
1 2 3
slajd 1 z 10
NASTĘPNY SLAJD

autor: Robert Olejnik
e-mail: r.olejnik@redakcja.lm.pl, tel. 730 000 130

 

*** *** ***

Koronawirus w Polsce stał się faktem. Bądź na bieżąco! Nie panikujemy, rzetelnie informujemy. Każdą informację weryfikujemy u źródła, nie publikujemy plotek ani informacji niesprawdzonych. Nie ścigamy się.

 

Regionalne informacje dot. koronawirusa znajdziecie pod adresem https://www.lm.pl/tagi/koronawirus

*** *** ***

Chcesz nas zainteresować tematem? Czekamy na sygnały/materiały. Piszcie na alert@lm.pl.

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

KOMENTOWAĆ MOGĄ TYLKO OSOBY ZALOGOWANE

max 1000 znaków (0)
max 28 znaków (0)

Twój komentarz może zostać przeczytany przez tysiące osób. Wydawca portalu LM.pl spółka LM LOKALNE MEDIA Sp. z o.o. nie bierze odpowiedzialności za jego treść. Komentarze zniesławiające lub mogące naruszać dobra osobiste osób trzecich grożą odpowiedzialnością karną i cywilną. Osoby pokrzywdzone mogą skutecznie dochodzić swoich praw w organach ścigania i w sądach. Zgodnie z ust. 16 Regulaminu Twój komentarz może zostać opublikowany nie tylko na tej stronie, ale również w innych mediach.
Komentarze nie na temat są usuwane.

POPULARNE KOMENTARZE

Proszę zdyscyplinować właściciela ! Budynek jest własnością prywatną więc miasto nie powinno łożyć na ten cel.Konserwator zabytków ma możliwość wyegzekwowania poprawy stanu budynku.
Dodano: 28.12.2018 06:17    Przez: ~Qń
Nie mam nic do was żydów, jeżeli robicie porządki tam u siebie w Izraelu. Tam wasz cyrk i wasze pchły - Ale jeżeli wy mi chcecie dyktować, nakazywać, rozkazywać i decydować na co mają być przeznaczone moje ciężko zarobione pieniądze (PODATKI), to chyba coś was porypało pod myckami !!! Owszem, piękną konińską kamienicę na ul Wojska Polskiego można i należy wyremontować, ale nie jakieś bzdurne i obce nam synagogi ! A to cwane te żydy (jak zawsze)....
Dodano: 28.12.2018 01:31    Przez: ~Matilan
Wille Reymonta odkupić lub wymienić za działkę. Ale odkupić od Maciaszka synagogę po wyburzeniu szkoły talmudycznej ... jak miasto mogło to pierwsze kupić od gminy żydowskiej lata temu. Teraz to świństwo taki biznes promować. Niech Maciaszek sam się buja z tą inwestycją w hotel. Już o inwestycji cicho to może chce sprzedać. Patrzcie PO na ręce ws. tej ewentualnej odsprzedaży.
Dodano: 28.12.2018 00:49    Przez: ~Lo
Chanukę niech sobie obchodzą w Izraelu. Tu jest Polska!
Dodano: 28.12.2018 08:08    Przez: ~Jasne jak słońce
Ot ekumenizm po żydowsku...byle w swoją stronę... Zaraz pewnie ci odpowiedzą pejsy,że w Izraelu nie ma społeczności polskiej, ale pamiętać należy że Jerozolima to także święte miasto katolików , a tam choinki nie widziałem.
Dodano: 28.12.2018 07:54    Przez: ~Okx

KOMENTARZE

Wreszcie w Koninie ktoś, komu się chce. Obawiam się jednak, że władze miasta niekoniecznie będę przychylne, ponieważ będzie to kosztować zapewne. Obym jednak się mylił, nowi włodarze mam nadzieję podejdą do tego tematu poważnie i uda się uratować nasze zabytki.... Życzę powodzenia i pomyślnej realizacji planów!
Dodano: 28.12.2018 00:30    Przez: ~EgoJoannes
Zabytek... Bezcenne...Duch domu talmudycznego... Kamienica Esse... Cóż to za samograje? Czy piszący takie teksty, komentujący je, popierający podobne idee zastanawiają się czym jest religia? Jak można oczekiwać od miasta że odkupi czyjeś bezsensowne inwestycje pod presją egzekucji komorniczej. Chcą działkę w rozliczeniu. Nawet niezłe. Mieszkańcom miasta bardziej potrzebne są sensowne wyburzenia jak choćby dla ruin przy Wojska Polskiego a działki przydadzą się pod mieszkania. Kogo interesuje ruina otoczona ruiną gdzie króluje odór stęchlizny i odchodów? Widzi ktoś zatrzymujących się tam z zainteresowaniem turystów lub mieszkańców? Raczej wielu się dziwi że to jeszcze stoi.
Dodano: 28.12.2018 08:42    Przez: ~Byniu
Byniu wiele osób zatrzymuje się tu i ubolewa nad stanem technicznym budynku
Dodano: 28.12.2018 09:05    Przez: ~hela
Kogo interesuje niszowa religia z przed 2200 lat? Historyków.
Dodano: 28.12.2018 10:47    Przez: ~enka
Chcesz się napawać kulturą żydowską i ich zabytkami to jedż do Izraela, tu jest Polska, my mamy swoją kulturę i religię.
Dodano: 28.12.2018 16:10    Przez: ~Polak
Wille Reymonta odkupić lub wymienić za działkę. Ale odkupić od Maciaszka synagogę po wyburzeniu szkoły talmudycznej ... jak miasto mogło to pierwsze kupić od gminy żydowskiej lata temu. Teraz to świństwo taki biznes promować. Niech Maciaszek sam się buja z tą inwestycją w hotel. Już o inwestycji cicho to może chce sprzedać. Patrzcie PO na ręce ws. tej ewentualnej odsprzedaży.
Dodano: 28.12.2018 00:49    Przez: ~Lo
Ledwo do władzy doszli to już jakieś żydowskie święta urządzają a lm pejsatą propagandę.
Dodano: 28.12.2018 01:13    Przez: ~Racja
To teraz LM będzie jak TVN ?
Dodano: 28.12.2018 16:13    Przez: ~Widz TVP
Nie mam nic do was żydów, jeżeli robicie porządki tam u siebie w Izraelu. Tam wasz cyrk i wasze pchły - Ale jeżeli wy mi chcecie dyktować, nakazywać, rozkazywać i decydować na co mają być przeznaczone moje ciężko zarobione pieniądze (PODATKI), to chyba coś was porypało pod myckami !!! Owszem, piękną konińską kamienicę na ul Wojska Polskiego można i należy wyremontować, ale nie jakieś bzdurne i obce nam synagogi ! A to cwane te żydy (jak zawsze)....
Dodano: 28.12.2018 01:31    Przez: ~Matilan
A ilu Żydów mieszka w Koninie, czyżby chcieli wrócić z Izraela ?
Dodano: 28.12.2018 16:21    Przez: ~Jan
A kto to jest ten jakiś Mariusz Harmasz, czy on ma takie same zadanie na Konin - jak Jony Daniels na Polskę ?
Dodano: 28.12.2018 02:36    Przez: ~Chewra Kadisza
Synagoga szatana kontra Jezus Chrystus.
Dodano: 28.12.2018 17:01    Przez: ~wolna-polska.pl
Żyd Bronisław Geremek w wywiadzie dla żydówki Hanny Krall w roku 1981 o Polakach: "Ja ich po prostu nienawidzę"
Dodano: 28.12.2018 17:05    Przez: ~gazetawarszawska.com
Poznajmy naszych przyjaciół czyli złote myśli Żydów.
Dodano: 28.12.2018 17:06    Przez: ~wolna-polska.pl
Mamy też rondo na Kleczewskiej, Tadeusza Mazowieckiego.
Dodano: 28.12.2018 18:20    Przez: ~Niestety
Proszę zdyscyplinować właściciela ! Budynek jest własnością prywatną więc miasto nie powinno łożyć na ten cel.Konserwator zabytków ma możliwość wyegzekwowania poprawy stanu budynku.
Dodano: 28.12.2018 06:17    Przez: ~Qń
Czy gwiazda Dawida zawiśnie na budynkach pożydowskich ?
Dodano: 28.12.2018 16:23    Przez: ~Jan
Szlachta polska pochodzenia żydowskiego.
Dodano: 28.12.2018 17:08    Przez: ~wolna-polska.pl
Żydowskie organizacje chcą ograbić Polskę już na 330 mld złotych ! Rząd otrzymał oficjalne pismo, ale skrzętnie to ukrywa.
Dodano: 28.12.2018 17:11    Przez: ~wolna-polska.pl
Jan Peczkis: Aparat bezpieczeństwa w Polsce (UB): Żydowska nadreprezentacja.
Dodano: 28.12.2018 17:13    Przez: ~gazetawarszawska.com
Hexagram - znak szatana?
Dodano: 28.12.2018 17:17    Przez: ~proroctwa.com
Izrael wprowadza lekcje o udziale Polaków w Holokauście.
Dodano: 28.12.2018 17:19    Przez: ~wolna-polska.pl
Znaczenie heksagramu.
Dodano: 28.12.2018 17:22    Przez: ~wolna-polska.pl
Czy na pewno Gwiazda Dawida jest symbolem judaizmu?
Dodano: 28.12.2018 17:24    Przez: ~you-tube
Jestem przeciwnikiem robienia świąt żydowskich w Koninie. Żydzi u siebie NIGDY by nie zrobili święta katolickiego !!! Macie urojone pomysły !!! Mieszkańcy Konina wiele razy byli przeciwni. Czym szybciej zburzy te buble, to będzie spokój raz na zawsze. Prezydent niech się trzyma z daleka. A kilku żydów niech se lata, widocznie mają za dużo czasu...
Dodano: 28.12.2018 06:22    Przez: ~Wiem
Ot ekumenizm po żydowsku...byle w swoją stronę... Zaraz pewnie ci odpowiedzą pejsy,że w Izraelu nie ma społeczności polskiej, ale pamiętać należy że Jerozolima to także święte miasto katolików , a tam choinki nie widziałem.
Dodano: 28.12.2018 07:54    Przez: ~Okx
W takim razie Ukraińcy powinni też zniszczyć wszelkie ślady po Polskiej obecności np. we Lwowie.
Dodano: 28.12.2018 08:08    Przez: ~olo
Tylko że Lwów my zbudowaliśmy, a Konina pejsaci już nie
Dodano: 28.12.2018 08:14    Przez: ~Do olo
Zgadam się z -Wiem-i z _Matilan- Tak trzymać i nie popuszczać !!!!!!! nawet oszołomom
Dodano: 28.12.2018 09:27    Przez: ~Erwin
Włącz sobie w Tel Awiwie kamerkę online i sprawdź jak zydzi nie pozwalają i nie obchodzą świąt katolickich. W d byłeś g widziałeś. Ale zgadzam się; z pieniędzy podatników wara ! Ani hebrajskich ani katolickich, żadnych! Chcesz sobie święcić idz do ksindza czy rabina a nie do mojej kieszeni.
Dodano: 28.12.2018 14:01    Przez: ~Ter
Od 1939 od kąd Niemcy pogonili żydostwo z Konina tak się tu nie panoszyło. Mamy demokrację więc do jasnej ciasnej uszanujcie że większość Koninian jest katolikami i żydowskie sprawy ich nie interesują. My im pomagajmy a oni będą się odwdzięczać filmikami jak ten z "polish holocaust"
Dodano: 28.12.2018 07:45    Przez: ~Precz z żydostwem
Czy Żydzi chcą przejąć kamienice a nam dać ulice ?
Dodano: 28.12.2018 16:28    Przez: ~Jak dawniej
Szykuje się, taki koniński "Miś" z Naszych podatków oczywiście.
Dodano: 28.12.2018 08:02    Przez: ~xxx
Chanukę niech sobie obchodzą w Izraelu. Tu jest Polska!
Dodano: 28.12.2018 08:08    Przez: ~Jasne jak słońce
coś tam babcia wspominała że przed wojną tak było Żydów kamienice nasze ulice powoli Polak znowu będzie niewolnikiem
Dodano: 28.12.2018 08:45    Przez: ~jw
Gnębią Palestyńczyków i strzelają do nich jak do kaczek, czy i nam chcą zgotować ten sam los ?
Dodano: 28.12.2018 16:30    Przez: ~Palestyna w ogniu
1 z 3
123>>