WYSZUKIWARKA
zamknij
ZALOGUJ SIĘ
zamknij
zaloguj się przez facebook-a
facebook
wyszukiwarka

„Niewidzialna ręka” i Zorro w telewizji a na ścianie wisiał Gomułka

KONIŃSKIE WSPOMNIENIA

Dodano: 11.01.2019 11:49

Pół wieku temu cieszyłem się pierwszymi w swoim życiu zimowymi feriami szkolnymi, które spędzałem na lepieniu bałwanów i ganianiu po mrozie. Nie zdając sobie sprawy, że u naszego sąsiada karpie duszą się w... wannie.

Drugiego września 1968 roku poszedłem do pierwszej klasy w Szkole Podstawowej nr 6. Jakiś miesiąc wcześniej przeprowadziliśmy się do środkowego z pięciu punktowców przy ulicy Traugutta, więc dotarcie na lekcje zajmowało mi co najwyżej minutę.

Dziesięć minut na dobranoc

Czas wolny spędzaliśmy zupełnie inaczej niż dzisiejsi siedmiolatkowie, ale nie chcę czynić z tego jakiejś nadzwyczajnej cnoty, bo jeśli tylko w telewizji było cokolwiek interesującego, wszyscy siadaliśmy z wypiekami na twarzy przed odbiornikami. I wszyscy później o tym samym rozmawialiśmy, bo do drugiej połowy lat siedemdziesiątych w Koninie można było oglądać tylko jeden program Telewizji Polskiej.

Podejrzewam, że gdybyśmy mieli do dyspozycji tyle wirtualnej rozrywki, ile dzieci mają jej dzisiaj, spędzalibyśmy czas wolny podobnie jak oni. Można powiedzieć, że tak gloryfikowana dzisiaj przez moje pokolenie aktywność na świeżym powietrzu wynikała po prostu z konieczności. Która wyszła nam zresztą na zdrowie.

My mieliśmy wtedy na dobranoc „Misia z okienka” (fot. 1), na zmianę z „Jackiem i Agatką” (fot. 2) oraz sepleniącym Ptysiem z „Różnych przygód Gąski Balbinki”. W pierwszym pan dyskutował z pluszowym misiem, w drugiej rozmawiały ze sobą dwie piłki pingpongowe, osadzone na palcach animatorów, a trzecia dobranocka składała się z kilku nieruchomych obrazków, opowiadanych przez lektora. Wszystko to było czarno-białe i niezwykle krótkie, bo dobranocki zaczynały się o 19.20, a już dziesięć minut później wchodził na antenę Dziennik Telewizyjny.

Zorro i Huckelberry

I kiedy od czasu do czasu serwowano nam w telewizji animowanego „Bolka i Lolka”, patrzyliśmy w ekrany telewizorów z otwartymi ustami. W kolorze można było tę bajkę obejrzeć tylko w kinie, na tak zwanym poranku dla dzieci, który był organizowany w niedzielne przedpołudnia. W telewizji mieliśmy jeszcze w poniedziałkowe popołudnie „Zwierzyniec” z gawędami Michała Sumińskiego, po których wyświetlano najbardziej oczekiwane animacje Hanny-Barbery o psie Huckelberrym, wiecznych gonitwach myszy Pixie i Dixie z kotem Jinksem oraz przygodach misia Yogi z jego małym przyjacielem Boo Boo.

strona 1 z 3
1 2 3
  • „Niewidzialna ręka” i Zorro w telewizji a na ścianie wisiał Gomułka
  • „Niewidzialna ręka” i Zorro w telewizji a na ścianie wisiał Gomułka
  • „Niewidzialna ręka” i Zorro w telewizji a na ścianie wisiał Gomułka

autor: Robert Olejnik
e-mail: r.olejnik@redakcja.lm.pl, tel. 730 000 130

 

*** *** ***

Koronawirus w Polsce stał się faktem. Bądź na bieżąco! Nie panikujemy, rzetelnie informujemy. Każdą informację weryfikujemy u źródła, nie publikujemy plotek ani informacji niesprawdzonych. Nie ścigamy się.

 

Regionalne informacje dot. koronawirusa znajdziecie pod adresem https://www.lm.pl/tagi/koronawirus

*** *** ***

Chcesz nas zainteresować tematem? Czekamy na sygnały/materiały. Piszcie na alert@lm.pl.

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

KOMENTOWAĆ MOGĄ TYLKO OSOBY ZALOGOWANE

max 1000 znaków (0)
max 28 znaków (0)

Twój komentarz może zostać przeczytany przez tysiące osób. Wydawca portalu LM.pl spółka LM LOKALNE MEDIA Sp. z o.o. nie bierze odpowiedzialności za jego treść. Komentarze zniesławiające lub mogące naruszać dobra osobiste osób trzecich grożą odpowiedzialnością karną i cywilną. Osoby pokrzywdzone mogą skutecznie dochodzić swoich praw w organach ścigania i w sądach. Zgodnie z ust. 16 Regulaminu Twój komentarz może zostać opublikowany nie tylko na tej stronie, ale również w innych mediach.
Komentarze nie na temat są usuwane.

POPULARNE KOMENTARZE

Mimo wszystko były to fajne czasy.Zylo się spokojniej i radośniej.
Dodano: 11.01.2019 12:17    Przez: ~Agatka
To były czasy ... eh... zostały tylko wspomnienia
Dodano: 11.01.2019 12:21    Przez: ~Bdjfh
Juzek, nie chodzi o władze, chodzi o nadzieje, o ludzi, którzy wtedy byli przyjaźni, a dzisiaj chamscy, wulgarni i wrodzy.
Dodano: 11.01.2019 13:42    Przez: ~hmm
Widzu TVP, nie oglądaj tej stacji, bo kłamie bardziej niż za czasów PRL. Nawet Urban w swoich propagandowych programach starał się zachować jakieś pozory rzetelności, a TVPis już zupełnie nie ma hamulców.
Dodano: 11.01.2019 12:44    Przez: ~Eduardo
Właśnie na V osiedlu aż tłoczno było na "górkach" od zjeżdzającej dzieciarni ( a wśród nich i ja ) 1976-1985 rok.
Dodano: 11.01.2019 13:06    Przez: ~Doktor.

KOMENTARZE

Autorze zapomniał pan o kinie Energetyk, które było bliżej niż Górnik. Do tego kina zawsze było pełno ludzi.
Dodano: 11.01.2019 17:36    Przez: ~nikita
Kiedyś dobre były czasy, Milicja pałowała bez litości, a i ORMO też pałowało, a "towarzysze" wszędzie się szarogęsili, oby te czasy nigdy nie wróciły. Śmierć komunie.
Dodano: 11.01.2019 18:36    Przez: ~Senior
Kiedyś można było spokojnie iść ulicą, obojętnie o której nocnej godzinie. Nie bano się jakiegoś rozboju,gwaltu lub podobnych zdarzeń.Teraz strach wyjść z domu o 18.00.Ciagle się słyszy o przestępstwach.
Dodano: 11.01.2019 19:35    Przez: ~B.B
Do - seniora- Milicja pałowała tych co nie przestrzegali prawa, tak jak teraz !! np.na posterunku w Wrocławiu. Na pewno za komuny się wykształciłeś albo i nie ,bo byłeś ni...rozwój intelektualny !!! Były dobre i złe strony i zawsze trzeba być obiektywny, uwzględniać sytuację międzynarodową itp i itd.
Dodano: 11.01.2019 20:01    Przez: ~Mundek
~Mundek przekonałeś mnie. Teraz już wiem, że ścieżki zdrowia organizowano w trosce o kondycje społeczeństwa, a kąpiel na tamie we Włocławku dla Popiełuszki była treningiem dla adeptów "morsowania". Poza tym zrozumiałem, że społeczeństwo nie chciało żyć zgodnie z prawem i pałowano prewencyjnie w trosce o szacunek do tegoż. Motywowani sytuacją międzynarodową urzędnicy aparatu państwa i stróże prawa bardzo gorliwie wykonywali swoje obowiązki. Я все понимаю
Dodano: 12.01.2019 12:08    Przez: ~Я все понимаю
~B.B wracaj do Polski zanim staniesz się ofiarą.
Dodano: 12.01.2019 12:11    Przez: ~Я все понимаю
To były piękne czasy i cudowna szkoła
Dodano: 11.01.2019 21:41    Przez: ~x
Litości : ŚWIAT BEZ BOGA , BO ? : CZŁOWIEK CZŁOWIEKOWI WILKIEM ,-POGLĄDY LEWICOWCA ,WYWROTOWCA , REWOLUCYJNEGO ANARCHISTY , SŁOWEM ,,TACY ''ZBUDOWALI POLSKIE , REKAMI NIEWOLNIKÓW KATOLIKÓW,MYŚLICIELI ,,CO NIE PODURNIELI '' -ZGŁUPIAŁEŚ PAN? . ...
Dodano: 11.01.2019 23:53    Przez: ~L
Dziękuję za te wspomnienia.
Dodano: 12.01.2019 10:16    Przez: ~gość
Były super gry, zabawy, bawiliśmy się przed blokiem, była skakanka, guma, gra w klasę. Dzisiaj tylko telefony, internet. Przykre.
Dodano: 12.01.2019 18:06    Przez: ~Aga
Apel do młodych ludzi, unikajcie socjalistów POPiS oni już wiedzą jak wam urządzić przyszłość.
Dodano: 12.01.2019 23:30    Przez: ~jkm
Zdjęcie z dziećmi ze szkoły podstawowej nr 6 to z którego roku?
Dodano: 13.01.2019 18:35    Przez: ~Beata
2 z 2
<<12
Copyright © 1999 - 2020 LM LOKALNE MEDIA Sp. z o.o. Korzystanie z portalu oznacza akceptację regulaminu.
programowanie: PERSABIO