WYSZUKIWARKA
zamknij
ZALOGUJ SIĘ
zamknij
zaloguj się przez facebook-a
facebook
wyszukiwarka

Kleczew. Budżet przyjęty. Kopalnia jeszcze daje, ale co dalej?

Dodano: 28.01.2019 18:59
Źródło: LM.pl

4,5 mln zł wyniesie deficyt w budżecie Kleczewa na 2019 rok. W poniedziałek miejscy radni przyjęli budżet wraz z autopoprawkami burmistrza Mariusza Musiałowskiego.

Zaplanowane na 2019 rok dochody Kleczewa wyniosą 61,5 mln zł. Najwięcej do budżetu miasta trafi po raz kolejny od Kopalni Węgla Brunatnego Konin - z tytułu podatku od nieruchomości i opłaty eksploatacyjnej będzie to ok. 20 mln zł. Podczas poniedziałkowej sesji na tę sytuację zwracał uwagę Dariusz Michalak, zastępca Przewodniczącego Rady Miejskiej. - Jedna trzecia naszych dochodów bieżących to jest podatek z kopalni. Nie daj Boże, coś by się zadziało, to mamy problem nawet z bieżącymi wydatkami, a co dopiero powiedzieć o inwestycjach. Te wszystkie inwestycje musimy rozsądnie analizować, cały czas mając z tyłu głowy, czy będzie Ościsłowo, czy będzie dalej kopalnia.

Zgadzał się z nim burmistrz Mariusz Musiałowski. - Bardzo bliskie jest mi to, co pan powiedział. To są trudne sprawy, ale trzeba myśleć o tym już teraz, dopóki te pieniądze wpływają. Pytanie, czy będziemy to odwlekać i udawać, że nic się nie dzieje, czy już się przygotowujemy do tego. Ja jestem za tym drugim wariantem. Dlatego każdą złotówkę oglądam trzy razy, zanim zdecydujemy się ją wydać. 

Wydatki Kleczewa wyniosą w 2019 r. 66 mln, co da deficyt w wysokości 4,5 mln zł. Najwięcej z budżetu trafi na zadania związane z oświatą i wychowaniem (17,7 mln zł), rolnictwem i łowiectwem (10,7 mln zł), rodziną (9,3 mln zł) i administracją (6,5 mln, w tym utrzymanie Urzędu Gminy - 4,3 mln zł). 

Na same inwestycje Kleczew w bieżącym roku przeznaczy ponad 15 mln zł. Największe planowane w 2019 roku to przebudowa i modernizacja oczyszczalni ścieków w Budzisławiu Górnym (5,6 mln zł), budowa kanalizacji sanitarnej oraz przebudowa sieci wodociągowej w okolicach Sławoszewa (5 mln zł), modernizacja i przebudowa hydroforni przy ul. Poznańskiej w Kleczewie (1,9 mln zł), czy budowa oświetlenia ulicznego na ścieżce rowerowej przy ul. Pólnocnej, Jana Pawła II oraz między rondami w kierunku miejscowości Sławoszewek (532 tys. zł).

Największe dyskusje podczas sesji budżetowej wzbudziły jednak inwestycje znacznie mniejsze. Zasadność wydawania 70 tys. zł na modernizację samochodu pożarniczego OSP Złotków poddawał w wątpliwość radny Jacek Pernal. - Słyszałem, że chodzi o silnik man po kapitalnym remoncie. Z tego, co wiem, ten samochód jest na podwoziu star. Silnik do tego pojazdu mieści się w granicach od pięciu do ośmiu tysięcy złotych, zaś nowy kosztuje niewiele ponad dwadzieścia tysięcy złotych. Silnik man z pewnością nie będzie pasował do pozostałych podzespołów star. 

- Zgadzam się z panem w całej rozciągłości - odpowiedział burmistrz Mariusz Musiałowski. - Jak pan dobrze wie, poprawki wnoszone przez burmistrza zostały zgłoszone przez komisję samorządową i komisję budżetową. To nie był mój pomysł. Nie jestem strażakiem, nie mam zielonego pojęcia, ile może kosztować taka inwestycja. Kiedy poznałem kwotę wymiany tego silnika też się zastanawiałem, z czego to wynika. Będę prosił o opinię osób, które wiedzą w tym temacie dużo więcej. 

Inwestycji bronił natomiast wiceprzewodniczący Marian Kapela. - Proszę czytać, pisze wyraźnie: modernizacja tego samochodu. Dokładnie jest podane, skrzynia biegów, konkretny silnik. Po remoncie, bo nowy kosztuje dwieście tysięcy. Samochód, taki, jak w Złotkowie, kosztuje ponad 1,2 mln zł. To są samochody bojowe, terenowe. Jestem strażakiem zawodowym 38 lat i na ten temat coś mogę powiedzieć. 

Radni zastanawiali się również nad przyszłością kleczewskiego kina. Na 2019 rok zaplanowano 50 tys. zł na rozbudowę i przebudowę tego obiektu. - Zabezpieczona kwota z pewnością nie doprowadzi do przywrócenia świetności tego obiektu. W najbliższym czasie powinniśmy spotkać się w szerszym gronie i podjąć stanowczą, jednoznaczną decyzję, co dalej z kinem - oceniał radny Jacek Pernal, a wtórował mu Przewodniczący Rady Miejskiej Maciej Trzewiczyński. - Będziemy musieli sobie odpowiedzieć na pytanie zasadnicze, co z tym obiektem robimy. Walczę o to, i to jest walka z wiatrakami, żeby przynajmniej dach wyremontować. Niedługo sytuacja będzie taka, że będzie zakaz wstępu, bo będzie groziło zawaleniem. Mam do tego budynku stosunek sentymentalny, ale sentymenty odłożymy na bok. Trzeba będzie się zastanowić, czy wydamy na ten budynek taką skalę pieniędzy, która go uratuje, czy nie wydamy i ten budynek po prostu zniknie. 

Mimo różnych wątpliwości i zastrzeżeń radni postanowili jednogłośnie projekt budżetu oraz autopoprawki burmistrza przyjąć. - Panie burmistrzu, życzę dobrej realizacji tego budżetu. Na pewno będziemy go jeszcze wielokrotnie zmieniać - mówił przewodniczący Maciej Trzewiczyński. - Pewnie tak. Dziękuję, mamy nad czym pracować. Teraz wszyscy bierzemy się do pracy, by jak najlepiej go zrealizować - odpowiedział burmistrz Mariusz Musiałowski. 

  autor: Bartosz Skonieczny

 e-mail: bs@firma.lm.pl

Chcesz nas zainteresować tematem? Czekamy na sygnały/materiały. Piszcie na alert@lm.pl.

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

KOMENTOWAĆ MOGĄ TYLKO OSOBY ZALOGOWANE

max 1000 znaków (0)
max 28 znaków (0)

Twój komentarz może zostać przeczytany przez tysiące osób. Wydawca portalu LM.pl spółka LM LOKALNE MEDIA Sp. z o.o. nie bierze odpowiedzialności za jego treść. Komentarze zniesławiające lub mogące naruszać dobra osobiste osób trzecich grożą odpowiedzialnością karną i cywilną. Osoby pokrzywdzone mogą skutecznie dochodzić swoich praw w organach ścigania i w sądach. Zgodnie z ust. 16 Regulaminu Twój komentarz może zostać opublikowany nie tylko na tej stronie, ale również w innych mediach.
Komentarze nie na temat są usuwane.

POPULARNE KOMENTARZE

Panie Kapela, strażaczku za pięć złotych, bardzo ciekawe jest to co bredzisz, jeśli według ciebie Star, nawet na trzech osiach kosztuje bańkę dwieście, a nowe auta, takie jak w Kleczewie 850 tysięcy to chyba masz coś nie tak z kopułką. 70 tysięcy to chyba na silnij od samolotu, w sumie to auto nie jest wam potrzebne bo i tak k**wa nie wyjeżdżacie, w 2018 roku cztery, pięć dysponowań gdzie do połowy nie wyjechaliście. Sprzedać to w cholerę, bramy zaspawać, a budynek przekazać KGW, albo wyburzyć, nie będzie trzeba tego utrzymywać
Dodano: 29.01.2019 14:00    Przez: ~Obiektywny
A kiedy decyzja w sprawie Ościsłowa? Bo strasznie sie to wlecze jak ,,wóz z węglem''. Cos mi sie wydaje że decyzja juz dawno jest tylko nie ma ktoś jaj zeby ją przedstawić.
Dodano: 28.01.2019 20:04    Przez: ~Torfa
Zamknięcie kopalni przez pis uderzy nie tylko w Kleczew. Szkoda, ze nie biora tego pod uwage Kaczynskie, Morawieckie itd. To bedzie potezny cios w caly region a takze miasto Konin.
Dodano: 28.01.2019 20:27    Przez: ~Pn
Do zapaści gminny doprowadziła źle gospodarowanie przez poprzednie 2 dekady
Dodano: 29.01.2019 06:31    Przez: ~Mieszkaniec
wszędzie byście dolecieli. "Kolego" Marku myślę, że minęły już czasy, kiedy to tamta władza pozwalała Ci na wszystkie Twoje koperfildowskie zachcianki (a dlaczego?), tego zupełnie nie wiem. Bo wstawianie drzwi garażowych zaraz za drzwiami garażowymi już istniejącymi (w bardzo dobrym stanie) lub przeznaczanie 70 tys. zł na zakup silnika po regeneracji inaczej nazwać nie można. Po co Ci to wszystko, i po co naciąganie gminy na takie koszty skoro sam wiesz, że w zamian nie dajecie prawie nic, w poprzednich latach z Waszej jednostki strażacy podpalali rolnicze plony, psując opinię całej strażackiej społeczności, to znów w zeszłym roku macie zaledwie 5 wyjazdów i na 2 nie wyjeżdżacie, ale jeżeli chodzi o gminną kasę to mówicie, że się Wam należy. Nie dziwię się poprzedniemu Burmistrzowi i Radzie, że na to pozwalali i nie dziwię się obecnej Radzie (bo jest praktycznie w tym samym składzie), że na to pozwala. Dziwię się tylko nowemu Burmistrzowi ...
Dodano: 29.01.2019 17:31    Przez: ~strażak

KOMENTARZE

Budżet Kleczewa to priorytet w skali światowej. A ta złotówka oglądana trzy razy to już wszechświat. Burmistrzu Kleczewa, do oglądania to jest m.in. telewizja.
Dodano: 28.01.2019 19:53    Przez: ~***
Ci rolnicy co sie nie zgadzają na kopalnie to za ich ziemir trzeba podniesc podatek o 300 400 procent
Dodano: 29.01.2019 14:54    Przez: ~Yt
Budżet 60 milionów złotych.Oświata około 300 nauczycieli po 4-5 tys na rękę duży procent z MENu około 19 milionów złotych.Urząd gminy około 5-8 milionów złotych.Oświetlenie ulic około około 200 tys złotych.Pługopiaskarki około 300 tys Kultura i rozrywka 1 milion złotych.Dbanie o czystość Gminy 1 milion złotych.Utrzymanie zieleni około 500 tys do 1 miliona złotych.W sumie około 30.5 miliona złotych.
Dodano: 30.01.2019 00:09    Przez: ~Informator880
Przepraszam w Polsce jest 222 tys nauczycieli w Szkołach Podstawowy oraz około 47 tys w liceach. Czyli w gminie Kleczew jest od 90-150 nauczycieli. Czyli budżet powinien wynosić od około 5400000 do około 9000000 złotych. Czyli budżet powinien być niższy o około 12 do 8 milionów złotych bo trzeba zapłacić za ścieki i ogranie szkół.
Dodano: 30.01.2019 00:10    Przez: ~Informator880
A kiedy decyzja w sprawie Ościsłowa? Bo strasznie sie to wlecze jak ,,wóz z węglem''. Cos mi sie wydaje że decyzja juz dawno jest tylko nie ma ktoś jaj zeby ją przedstawić.
Dodano: 28.01.2019 20:04    Przez: ~Torfa
Dogadują się. Zaczekaj po wyborach. Zaraz mamy rozgrywkę o internet 5G. Plus i Solorz o udziale w nim marzą. Jako, że Solorz to wyrobnik i nic ciekawego sam nie robi (nic nie eksportuje) a żeruje na koncesjach (telekomunikacja, telewizja) czyli układach to musi się ułożyć z tym kto wygra wybory w 2019. Kopalnia przy 5G to pikuś. Jak teraz PiS zablokuje i sam przejmie radio Zet i resztę to mamy około 2020 r. akcję z mediami, czyli znowu Solorz może zyskać. Ciekawe czasy mamy.
Dodano: 28.01.2019 23:44    Przez: ~lo
Co Ty,Wy z tym Oscislowem ? Dosyc juz przewracania ziemi,braku wody,szkod gorniczych,etc."Byl las nie bylo nas,bedzie las nie bedzie nas".Trzeba zrozumiec,ba opamietac sie,ze cos w zyciu sie kiedys zaczyna a pozniej konczy.Pa.
Dodano: 29.01.2019 10:35    Przez: ~zgred z pamiecia
Wszystkie nasze filmy na: http://www.jasnastronamocy.info/
Dodano: 29.01.2019 13:58    Przez: ~jsm
Zamknięcie kopalni przez pis uderzy nie tylko w Kleczew. Szkoda, ze nie biora tego pod uwage Kaczynskie, Morawieckie itd. To bedzie potezny cios w caly region a takze miasto Konin.
Dodano: 28.01.2019 20:27    Przez: ~Pn
OSP powinno przeznaczyć stara na licytacje😀
Dodano: 28.01.2019 20:52    Przez: ~Z
A jak to się ma do rozbujanych obietnic Burmistrza? Panie Burmistrzu, pana objetnice składane na faceboku już przerosły.Pora wrócić do rzczywistości. Ta sesja powinna sprowadzić pana i zwolenników na ziemie.Mimo wszystko życze powodzenia.Jest Pan młody i wszystko przed panem sukcesy i niestety porażki.
Dodano: 28.01.2019 21:52    Przez: ~kret
Do zapaści gminny doprowadziła źle gospodarowanie przez poprzednie 2 dekady
Dodano: 29.01.2019 06:31    Przez: ~Mieszkaniec
Chyba zdajesz sobie sprawę że wydatki przez następne 2 lata zostały ustalone przez poprzednie wladze
Dodano: 29.01.2019 06:39    Przez: ~Do kreta
Widać brak doświadczenia u B. Mógł nie obiecywać tyle, wiedząc, że niby wszystko ustalone wcześniej było. Teraz zmiany decyzji, już brak pewności swoich decyzji. Konflikt z Radą, która chce współpracować. Ale trzeba rozmawiać, a nie uderzać w nią.
Dodano: 29.01.2019 08:57    Przez: ~Tera
To właśnie rada zatwierdziła inwestycje na następne lata
Dodano: 29.01.2019 12:18    Przez: ~Kleczewiak
Chęć współpracy radnych było widać na pierwszych sesjach. Troszkę kamery sprowadzily ich na ziemię
Dodano: 29.01.2019 12:19    Przez: ~Marek
No to trzeba będzie pozwalniać troszkę urzędasów od spraw zieleni.... I zacząć od swojego korytka
Dodano: 29.01.2019 13:36    Przez: ~Un
Panie Kapela, strażaczku za pięć złotych, bardzo ciekawe jest to co bredzisz, jeśli według ciebie Star, nawet na trzech osiach kosztuje bańkę dwieście, a nowe auta, takie jak w Kleczewie 850 tysięcy to chyba masz coś nie tak z kopułką. 70 tysięcy to chyba na silnij od samolotu, w sumie to auto nie jest wam potrzebne bo i tak k**wa nie wyjeżdżacie, w 2018 roku cztery, pięć dysponowań gdzie do połowy nie wyjechaliście. Sprzedać to w cholerę, bramy zaspawać, a budynek przekazać KGW, albo wyburzyć, nie będzie trzeba tego utrzymywać
Dodano: 29.01.2019 14:00    Przez: ~Obiektywny
Lamusie, ciekawe czemu w oczy mu tego nie powiesz. Nie przepadam za nim, ale jak jesteś kozak, to w oczy mu powiedz. Nie zrobisz tego, ponieważ jesteś piz...a , która tylko będąc anonimowa coś napiszę.
Dodano: 29.01.2019 19:38    Przez: ~Proste
"Kolego" Marku Kapela, na wstępie chciałbym zaznaczyć, że nie ukrywam się tu celowo pod jakąś ikonką żeby sobie ponarzekać itp. Jeżeli będziesz chciał to, jak najbardziej się ujawnię, a teraz do rzeczy. W strukturach strażackich gminy Kleczew jestem od 1980 r. i bardzo dobrze wiem co w tym temacie w trawie piszczy. Walka tu się toczy o ten Wasz samochód, który ma - jak widzę felerny silnik, ok. Tylko mam do Ciebie kilka pytań - a właściwie jedno podstawowe - powiedz mi, albo daj choć maleńki powód dlaczego w Waszym starym Staże ma być silnik od MANA (po regeneracji) i to za taką kasę? Uważam, że lepiej byłoby - tak jak zaznaczyłeś na ostatniej Sesji ".... że żaden inny samochód nawet ten nowy z Kleczewa nie wjedzie tam gdzie Wasz.....", ok, ale czy nie lepiej byłoby dogadać się z Mielcem lub Świdnikiem i załatwić silnik od Helikoptera M1 śmigła? Same plusy by z tego były - cena porównywalna, przeróbki porównywalne, no i co najważnie ...
Dodano: 29.01.2019 17:02    Przez: ~strażak
wszędzie byście dolecieli. "Kolego" Marku myślę, że minęły już czasy, kiedy to tamta władza pozwalała Ci na wszystkie Twoje koperfildowskie zachcianki (a dlaczego?), tego zupełnie nie wiem. Bo wstawianie drzwi garażowych zaraz za drzwiami garażowymi już istniejącymi (w bardzo dobrym stanie) lub przeznaczanie 70 tys. zł na zakup silnika po regeneracji inaczej nazwać nie można. Po co Ci to wszystko, i po co naciąganie gminy na takie koszty skoro sam wiesz, że w zamian nie dajecie prawie nic, w poprzednich latach z Waszej jednostki strażacy podpalali rolnicze plony, psując opinię całej strażackiej społeczności, to znów w zeszłym roku macie zaledwie 5 wyjazdów i na 2 nie wyjeżdżacie, ale jeżeli chodzi o gminną kasę to mówicie, że się Wam należy. Nie dziwię się poprzedniemu Burmistrzowi i Radzie, że na to pozwalali i nie dziwię się obecnej Radzie (bo jest praktycznie w tym samym składzie), że na to pozwala. Dziwię się tylko nowemu Burmistrzowi ...
Dodano: 29.01.2019 17:31    Przez: ~strażak
Drogi Panie Marku jestem ciekawy czy pieniądze że swojej kieszeni też tak beztrosko sa wydawane?
Dodano: 29.01.2019 19:01    Przez: ~Wyborca
Dokładnie tak, dziwię się nowemu Burmistrzowi. Mógł reagować na to, a nie tylko na FB wrzutki.
Dodano: 29.01.2019 19:42    Przez: ~Poldi
1 z 2
12>>
Copyright © 1999 - 2019 LM LOKALNE MEDIA Sp. z o.o. Korzystanie z portalu oznacza akceptację regulaminu.
programowanie: PERSABIO