WYSZUKIWARKA
zamknij
ZALOGUJ SIĘ
zamknij
zaloguj się przez facebook-a
facebook
wyszukiwarka

Apelują o podpisywanie petycji ws. ustawy o marnowaniu żywności

Dodano: 9.07.2019 14:45
Źródło: LM.pl

Nawet 100 tysięcy ton żywności więcej niż dotychczas można by było uratować dzięki nowej ustawie, która utknęła w Parlamencie. Banki Żywności proszą o podpisanie petycji skierowanej do Komisji Gospodarki i Rozwoju, a także do Marszałka Sejmu i posłów.

Ustawa o przeciwdziałaniu marnowania żywności miał szansę wejść w życie jeszcze w tym roku. Jej projekt jest na finiszu, ale utknął i nie wiadomo co z nim będzie. A problem związany z marnowaniem żywności stale się powiększa.

- W Polsce jest to 9 mln ton żywości. Ponieważ są to dane z 2006 roku liczby te na pewno wzrosły. Do tego dochodzą zmiany klimatyczne, susza, brak wody, a także utylizacja żywności. Dlatego wzorem innych europejskich krajów zrodził się pomysł ustawy, która będzie obligować sklepy powyżej 250 metrów kwadratowych do przekazywania żywności z krótkim terminem ważności. W naszym regionie obowiązek odbioru tej żywności spada na nasz bank. Już się do tego przygotowujemy – informuje Ireneusz Niewiarowski, prezes Banku Żywności w Koninie.

Jak podkreśla dyrektor Joanna Piekarczyk, Bank Żywności przeprowadza różne akcje związane z przeciwdziałaniem zjawisku marnowania żywności. Są to m.in. warsztaty kulinarne i edukacyjne, kursy, szkolenia, drzwi otwarte, spotkania z młodzieżą. 16 października obchodzony jest też Światowy Dzień Żywności. A przez 23 lata działalności, konińska instytucja rozdała 27 ton żywności. Bank od 3 lat współpracuje też ze sklepami, ale odbiera od nich żywność na zasadzie dobrowolności.

- Do tej pory odebraliśmy 53 tony żywności. Najwięcej warzyw, owoców i pieczywa. Jeśli ustawa wejdzie w życie to będzie to dla nas duże wyzwanie przede wszystkim logistyczne. W Koninie będzie to 30 sklepów – mówi Joanna Piekarczyk, dyrektor Banku Żywności w Koninie.

Przygotowaną przez banki petycję można podpisać tutaj: http://bit.ly/PetycjaBankiZywnosci

fot. Bank Żywności w Koninie

  • Apelują o podpisywanie petycji ws. ustawy o marnowaniu żywności

 

*** *** ***

Koronawirus w Polsce stał się faktem. Bądź na bieżąco! Nie panikujemy, rzetelnie informujemy. Każdą informację weryfikujemy u źródła, nie publikujemy plotek ani informacji niesprawdzonych. Nie ścigamy się.

 

Regionalne informacje dot. koronawirusa znajdziecie pod adresem https://www.lm.pl/tagi/koronawirus

*** *** ***

Chcesz nas zainteresować tematem? Czekamy na sygnały/materiały. Piszcie na alert@lm.pl.

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

KOMENTOWAĆ MOGĄ TYLKO OSOBY ZALOGOWANE

max 1000 znaków (0)
max 28 znaków (0)

Twój komentarz może zostać przeczytany przez tysiące osób. Wydawca portalu LM.pl spółka LM LOKALNE MEDIA Sp. z o.o. nie bierze odpowiedzialności za jego treść. Komentarze zniesławiające lub mogące naruszać dobra osobiste osób trzecich grożą odpowiedzialnością karną i cywilną. Osoby pokrzywdzone mogą skutecznie dochodzić swoich praw w organach ścigania i w sądach. Zgodnie z ust. 16 Regulaminu Twój komentarz może zostać opublikowany nie tylko na tej stronie, ale również w innych mediach.
Komentarze nie na temat są usuwane.

KOMENTARZE

avatar Inicjatywa szczytna, tyle że nie wiem czy w ogóle możliwa. Ileż to petycji wpłynęło do Sejmu, a nasi posłowie je olali ciepłym moczem, bo uważają się za ważniejszych od narodu, który ich wybrał. A przecież według definicji PWN - Demokracja to «ustrój polityczny, w którym władzę sprawuje społeczeństwo poprzez swych przedstawicieli; też: państwo o takim ustroju». Pokażcie mi ile było referendów od 1989 roku? Czy "wybrańcy narodu" pytali się narodu co mają zrobić w ważnych sprawach? Jakich istotnych tematów dotyczyły owe referenda, z punktu widzenia szarego obywatela? Wypisz wymaluj - "Folwark Zwierzęcy" się kłania.
Dodano: 09.07.2019 17:55    Przez: Pulsar71
Copyright © 1999 - 2021 LM LOKALNE MEDIA Sp. z o.o. Korzystanie z portalu oznacza akceptację regulaminu.
programowanie: PERSABIO