LM.plWiadomościWalcząc z marnowaniem żywności. Edukacja i zdrowe posiłki

Walcząc z marnowaniem żywności. Edukacja i zdrowe posiłki

Dodano:
Walcząc z marnowaniem żywności. Edukacja i zdrowe posiłki

- Proszę organizacje pozarządowe lub inne podmioty, aby już kontaktowały się z Bankiem Żywności w Koninie. Usprawnito  naszą pracę i pomoże we właściwej dystrybucji żywności – powiedział Ireneusz Niewiarowski, prezes BŻ.

W życie weszła ustawa o przeciwdziałaniu marnowaniu żywności. Ustawa nakłada na duże sklepy (na razie powyżej 400m2) obowiązek przekazywania niesprzedanych, ale dobrych jakościowo artykułów spożywczych organizacjom charytatywnym. W Koninie będzie to Bank Żywności. - Mamy swój udział w tym sukcesie. Jako bank, jako federacja i ja osobiście uczestnicząc w posiedzeniach komisji i w Sejmie. To bardzo ważna, trzecia ustawa. Pierwsza zwalniała z Vat-u za przekazywaną żywność, druga zdjęła Vat z dystrybucji żywności. Dzięki tamtym ustawom uratowaliśmy 12 tysięcy ton żywności. Ta ustawa uratuje 90 tysięcy ton żywności rocznie – podkreślił prezes banku.

Ustawa zobowiązuje sklepy do przekazywania żywności,  każda placówka ma obowiązek podpisać umowę z organizacją zajmującą się dystrybucją żywności. W Koninie będzie to Bank Żywności. Oprócz tego ustawa nakłada obowiązki dotyczące edukacji. - Edukacją dotyczącą marnowania żywności zajmujemy się od kilku lat. Uczymy właściwego gotowania, wykorzystania produktów. Prowadzimy warsztaty w tym zakresie. Do tej pory przeprowadziliśmy 539 warsztatów, w których udział wzięło ponad 9 tysięcy naszych podopiecznych. Kolejne ruszają w styczniu – informuje Joanna Piekarczyk, dyrektor banku.

Bank prowadzi edukację również wśród dzieci i młodzieży, organizuje spotkania m.in. w sadach, gdzie podaje zdrowy posiłek i przeprowadza konkursy plastyczne. Od kilku lat organizuje również marsze przeciwko marnowaniu żywności. W tym roku w ramach Światowego Dnia Żywności organizuje zbiórkę żywności, warsztaty i otwarte drzwi. W Koninie do przekazywania żywności będzie zobowiązanych 30 sklepów. Aby wszystko przebiegało sprawnie potrzebne jest lokalne partnerstwo.

- Musimy tą żywność odebrać, a potem przekazać osobom potrzebującym. Dlatego aby wszystko przebiegało sprawnie potrzebujemy partnerów w kilkudziesięciu gminach. Marnowanie żywności ma nie tylko aspekt moralny, ale również dotyczący zanieczyszczenia środowiska. To będzie dla nas duże wyzwanie, ale cieszymy się , że ta ustawa weszła w życie – dodał Ireneusz Niewiarowski.

Do tej pory Bank Żywności w Koninie rozprowadził 27 tysięcy ton żywności wartej 84 mln zł.

Walcząc z marnowaniem żywności. Edukacja i zdrowe posiłki
Potwierdzenie
Proszę zaznaczyć powyższe pole