WYSZUKIWARKA
zamknij
ZALOGUJ SIĘ
zamknij
zaloguj się przez facebook-a
facebook
wyszukiwarka

Rozalin. Środowiskowy Dom Samopomocy powstał w pół roku

Dodano: 13.01.2020 17:32
Źródło: LM.pl

Budynek po zlikwidowanej szkole w Rozalinie stał się perełką gminy Rychwał. Dzisiaj oficjalnie otwarto tam Środowiskowy Dom Samopomocy.

W niewielkim Rozalinie, w związku ze zbyt małą liczbą uczniów kilka lat temu zlikwidowano miejscową podstawówkę. Został budynek, z którym nie do końca wiadomo było co zrobić. W końcu pojawił się pomysł stworzenia tam miejsca dla dorosłych niepełnosprawnych, którzy opuszczając Ośrodek Szkolno-Wychowawczy w Rychwale, mogą dalej rozwijać nabyte umiejętności. W 2014 roku gmina Rychwał złożyła wniosek o dofinansowanie stworzenia w tym miejscu Środowiskowego Domu Samopomocy.

- Wtedy były pierwsze symptomy, ale za każdym razem mówiono nam, że powiat koniński to nie jest biała plama w tym obszarze – mówi Stefan Dziamara, burmistrz Rychwała. - To trwało długo, ale jestem szczęśliwy, że udało nam się to zrobić – dodaje.

W końcu udało się pozyskać potrzebne środki. Na wykonanie inwestycji gmina miała niewiele czasu. Budynek całkowicie przebudowano w zaledwie pół roku. W lipcu 2019 roku podpisano umowę z wyłonioną w przetargu firmą, a 16 grudnia ŚDS już ruszył. Trzydziestu podopiecznych z niepełnosprawnościami sprzężonymi i spektrum autyzmu może korzystać tam z kilku pracowni: kulinarnej, plastyczno-rękodzielniczej, ogrodniczo-porządkowej, terapii ruchowej, komputerowej, teatralnej i pokoju wyciszeń.

-  1,5 mln zł z Ministerstwa Rodzin, Pracy i Polityki Społecznej zostało przekazanych na tę ważną inwestycję – mówi Łukasz Mikołajczyk, wojewoda wielkopolski. - Trzeba też zaznaczyć wzrost kwoty dofinansowania na jednego uczestnika i w stosunku do 2015 roku to ponad 100% wzrostu, a w stosunku do 2016 roku – 40%. Pomoc społeczna i wsparcie tych najbardziej potrzebujących są dla nas kluczowe - dodaje.

Inwestycja pochłonęła w sumie 1,7 mln zł.

slajd 1 z 31
NASTĘPNY SLAJD

 autor: Aleksandra Braciszewska - Benkahla

 e-mail: ab@firma.lm.pl

 

*** *** ***

Koronawirus w Polsce stał się faktem. Bądź na bieżąco! Nie panikujemy, rzetelnie informujemy. Każdą informację weryfikujemy u źródła, nie publikujemy plotek ani informacji niesprawdzonych. Nie ścigamy się.

 

Regionalne informacje dot. koronawirusa znajdziecie pod adresem https://www.lm.pl/tagi/koronawirus

*** *** ***

Chcesz nas zainteresować tematem? Czekamy na sygnały/materiały. Piszcie na alert@lm.pl.

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

KOMENTOWAĆ MOGĄ TYLKO OSOBY ZALOGOWANE

max 1000 znaków (0)
max 28 znaków (0)

Twój komentarz może zostać przeczytany przez tysiące osób. Wydawca portalu LM.pl spółka LM LOKALNE MEDIA Sp. z o.o. nie bierze odpowiedzialności za jego treść. Komentarze zniesławiające lub mogące naruszać dobra osobiste osób trzecich grożą odpowiedzialnością karną i cywilną. Osoby pokrzywdzone mogą skutecznie dochodzić swoich praw w organach ścigania i w sądach. Zgodnie z ust. 16 Regulaminu Twój komentarz może zostać opublikowany nie tylko na tej stronie, ale również w innych mediach.
Komentarze nie na temat są usuwane.

Copyright © 1999 - 2020 LM LOKALNE MEDIA Sp. z o.o. Korzystanie z portalu oznacza akceptację regulaminu.
programowanie: PERSABIO