WYSZUKIWARKA
zamknij
ZALOGUJ SIĘ
zamknij
zaloguj się przez facebook-a
facebook
wyszukiwarka

Konin. Nowoczesne elektryki i hybrydy od 1 czerwca dla pasażerów

Dodano: 29.05.2020 16:02

Niskoemisyjny, ekologiczny transport publiczny w Koninie stał się faktem.

W poniedziałek, 1 czerwca, na ulice Konina wyjadą nowe autobusy elektryczne (6 sztuk) i hybrydowe (6 sztuk). Zostały kupione w ramach dużego projektu "Ekologiczny Konin - rozwój i promocja niskoemisyjnego transportu miejskiego". Dzisiaj w zajezdni MZK przy ul. M. Dąbrowskiej odbył się oficjalny odbiór inwestycji.

Spotkanie miało charakter kameralny. Uczestniczyli w nim m.in. parlamentarzyści, prezydent Konina, przewodniczący Rady Miasta, przedstawiciele firm wykonawczych. Bohaterami wydarzenia byli kierowcy, którzy otrzymali kluczyki do nowych autobusów wyprodukowanych przez firmę Solaris. – Nasze miasto się zmienia. Ta inwestycja pokazuje, że zabiegi dotyczące rozwoju miasta w kierunku ekologicznym nie były czczymi obietnicami. To wszystko się dzieje. Dziękuję wszystkim, którzy przyczynili się do realizacji projektu "Ekologiczny Konin - rozwój i promocja niskoemisyjnego transportu miejskiego" – powiedział prezydent Konina Piotr Korytkowski.

Jak wyjaśnia prezes zarządu MZK Magdalena Przybyła - w sumie nowymi autobusami będzie można jednorazowo przewieźć 1090 pasażerów. MZK szacuje, że użytkując niskoemisyjne autobusy rocznie ograniczy emisję gazów cieplarnianych o około 740 ton ekwiwalentu dwutlenku węgla. Nowe autobusy elektryczne w pierwszej kolejności trafią na linie 50, 68, nocną 100, a hybrydowe na wszystkie linie miejskie.

Inwestycje w MZK to nie tylko kupno autobusów. W zajezdni zainstalowane zostały 3 dwustanowiskowe stacje ładowania autobusów elektrycznych typu plug-in o mocy 120 kW każda, a także System Informacji Pasażerskiej - aplikacja do zarządzania flotą pojazdów oraz zarządzania zintegrowaną, dynamiczną informacją pasażerską w czasie rzeczywistym. Warto wiedzieć, że pasażerowie będą mogli śledzić autobusy miejskie za pomocą internetowej aplikacji On Time. MZK uruchomiło też automatyczną myjnię autobusową, która dzięki obiegowi zamkniętemu umożliwia znaczne zredukowanie zużycia wody. 

Wartość tych inwestycji to blisko 26 mln zł netto, z czego prawie 21 mln stanowi dofinansowanie ze środków Europejskiego Funduszu Regionalnego stanowiące bezzwrotną pomoc przeznaczoną na pokrycie 85% kwalifikowalnych wydatków projektu „Ekologiczny Konin – rozwój i promocja niskoemisyjnego transportu miejskiego”- wyjaśnia prezes zarządu MZK w Koninie sp. z o.o. Magdalena Przybyła.

Dodajmy, że do 25 czerwca w 9 lokalizacjach w mieście pojawią się nowoczesne wiaty przystankowe ze stojakami na rowery. Wiaty będą podświetlone w technologii LED, zasilane ze źródeł odnawialnych oraz dostosowane do potrzeb osób z niepełnosprawnościami.

Realizowany przez Miasto projekt „Ekologiczny Konin” ma na celu zwiększenie atrakcyjności komunikacji miejskiej, wzrost liczby osób korzystających z jej usług i ograniczenie w związku z tym transportu indywidualnego. Całkowita wartość projektu to ponad 31 milionów złotych, przeszło 21,7 miliona to kwota dofinansowania.

To nie koniec inwestycji w nowoczesny transport w Koninie. W sierpniu Solaris dostarczy dla MZK jeszcze jeden autobus elektryczny za ponad 2,6 miliona zł brutto z projektu "Stworzenie zintegrowanego systemu komunikacji publicznej na terenie K OSI - etap II".

Fot. Miasto Konin 

slajd 1 z 12
NASTĘPNY SLAJD

autor: Anna Pilarska

e-mail: a.pilarska@firma.lm.pl

 

*** *** ***

Koronawirus w Polsce stał się faktem. Bądź na bieżąco! Nie panikujemy, rzetelnie informujemy. Każdą informację weryfikujemy u źródła, nie publikujemy plotek ani informacji niesprawdzonych. Nie ścigamy się.

 

Regionalne informacje dot. koronawirusa znajdziecie pod adresem https://www.lm.pl/tagi/koronawirus

*** *** ***

Chcesz nas zainteresować tematem? Czekamy na sygnały/materiały. Piszcie na alert@lm.pl.

Czytaj więcej na temat:MZK Konin,   elektryki,   hybrydy,   ekologiczny transport publiczny,   ekologiczny Konin,  

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

KOMENTOWAĆ MOGĄ TYLKO OSOBY ZALOGOWANE

max 1000 znaków (0)
max 28 znaków (0)

Twój komentarz może zostać przeczytany przez tysiące osób. Wydawca portalu LM.pl spółka LM LOKALNE MEDIA Sp. z o.o. nie bierze odpowiedzialności za jego treść. Komentarze zniesławiające lub mogące naruszać dobra osobiste osób trzecich grożą odpowiedzialnością karną i cywilną. Osoby pokrzywdzone mogą skutecznie dochodzić swoich praw w organach ścigania i w sądach. Zgodnie z ust. 16 Regulaminu Twój komentarz może zostać opublikowany nie tylko na tej stronie, ale również w innych mediach.
Komentarze nie na temat są usuwane.

POPULARNE KOMENTARZE

Wawrzecki a kto sprzedał elektrownie PiS. ? pamięć dobra ale krótka. Co Wy macie w tych głowach tylko PiS i PiS. Hipokryzja dotknęła również twojego umysłu. Jest to oczywiste że wyjadą na wybory jak 2*2=4 i tak nic Wam nie pomoże. Takie plucie na PiS tylko potęguje do Was nienawiść. Z mojego otoczenia dużo ludzi było za PO, a teraz wybrali Konfederacje. Zaznaczam nie małe grono ludzi nie małe. Taka cenę płaci PO za nienawiść pychę i bute do wszystkiego co się rusza
Dodano: 30.05.2020 12:37    Przez: ~Edek
Zwalniani górnicy będą mieli czym jeździć po zasiłek ......
Dodano: 30.05.2020 11:26    Przez: Górnik

KOMENTARZE

Magda wszystkiego najlepszego......
Dodano: 29.05.2020 19:33    Przez: cichy wielbiciel
avatar Bardzo dobra wiadomośćAż nie chce się wierzyć, że coś się w tym mieście udało.
Dodano: 29.05.2020 22:38    Przez: Solam Veritatem
Jaka hipokryzja przed wyborami autobusy wyjeżdżają. Niech wyjadą to się dopiero okaże się co to za autobusy.
Dodano: 30.05.2020 10:37    Przez: ~Edek
Jaka hipokryzja? A kiedy mają wyjechać? Czekać aż będzie po wyborach? Po co? Przyjechały, kierowcy wyszkoleni, baza przygotowana, to jadą w miasto. Bardzo dobrze. Nareszcie centrum Konina będzie ciut czystsze i w nocy ciszej będzie, jak elektryki pojadą. Brawo Korytkowski, realizujesz obietnice wyborcze mimo kornawirusa i kryzysu.
Dodano: 30.05.2020 11:48    Przez: Jakub Wawrzecki
Zwalniani górnicy będą mieli czym jeździć po zasiłek ......
Dodano: 30.05.2020 11:26    Przez: Górnik
Zwalniani górnicy to do PiS z pretensjami, ta partia rządzi 5 lat i w pompie ma Konin. Tylko głupoty przed wyborami opowiadają. A kasa unijna na wyciągnięcie ręki, tyle tylko, że zajmują się tym samorządowcy, nie rząd...
Dodano: 30.05.2020 11:49    Przez: Jakub Wawrzecki
Wawrzecki a kto sprzedał elektrownie PiS. ? pamięć dobra ale krótka. Co Wy macie w tych głowach tylko PiS i PiS. Hipokryzja dotknęła również twojego umysłu. Jest to oczywiste że wyjadą na wybory jak 2*2=4 i tak nic Wam nie pomoże. Takie plucie na PiS tylko potęguje do Was nienawiść. Z mojego otoczenia dużo ludzi było za PO, a teraz wybrali Konfederacje. Zaznaczam nie małe grono ludzi nie małe. Taka cenę płaci PO za nienawiść pychę i bute do wszystkiego co się rusza
Dodano: 30.05.2020 12:37    Przez: ~Edek
a ten człowiek na 11 zdjęciu w tej wyciągniętej koszuli i marynarce sztruksowej z klapami jak żaglowiec Dar Młodzieży to kto, przechodzień z ulicy? Przystojniak jak nie wiem co... chociaż mógłby koszulę wpuścić w te wymymłane pory przy okazji takiej uroczystości.
Dodano: 31.05.2020 00:56    Przez: ~mieszkanka
nie, to jest chyba ten rudy kierowca z żółtymi zębami
Dodano: 01.06.2020 20:28    Przez: ~nie to nie przechodzień
Copyright © 1999 - 2020 LM LOKALNE MEDIA Sp. z o.o. Korzystanie z portalu oznacza akceptację regulaminu.
programowanie: PERSABIO