LM.plWiadomościSamorządowcy o modernizacjach dróg w gm. Ślesin i Kleczew

Samorządowcy o modernizacjach dróg w gm. Ślesin i Kleczew

Dodano: , Żródło: LM.pl
Samorządowcy o modernizacjach dróg w gm. Ślesin i Kleczew

Przebudowa mostu w Ślesinie oraz remont drogi między Sławoszewkiem, a Kleczewem to tematy dzisiejszych rozmów samorządowców z gmin, powiatu i Urzędu Marszałkowskiego w Poznaniu.

Most w Ślesinie, który prowadzi do miejscowej plaży ma szanse zostać przebudowany w 2022 roku. Jak podkreśla Wojciech Jankowiak, wicemarszałek województwa wielkopolskiego, remont ten jest niezbędny ale nie będzie łatwy.

- Chodzi o kwestie dojazdu. Tam, gdzie ta słynna brama ( Brama Napoleona – od red.) przebudowane mają być ciągi komunikacyjne. Mamy to wszystko zaprojektowane, ale potrzebne są określone pieniądze. Czekamy na nową perspektywę unijną, żebyśmy mogli to wydatkować – mówi Wojciech Jankowiak.

Przebudowa mostu oraz zmiana całego układu komunikacyjnego w okolicach Bramy Napoleona, został oszacowany na 28 – 29 mln zł. Nieco mniej, bo około 20 mln zł kosztowałby remont kilometrowego odcinka między rondem w Kleczewie, a rondem w Sławoszewku. Tutaj sytuacja jednak jest nieco bardziej skomplikowana.

- Kiedy zmienił się przebieg dróg wojewódzkich, kopalnia miała wykonać połączenie i zostało ono wykonane, ale w sposób niezadowalający, bo ta droga się odkształca i osiada. Jeśli mamy ją przejąć jako województwo to zgodnie z zasadami i standardzie wymaganym dla dróg wojewódzkich. To według ekspertyz okazało się kapitałochłonne. Kopalnia nie chce tego wykonać i musimy rozmawiać na temat rozwiązań bardziej oszczędnych, które pozwolą uzyskać efekt równej i bezpiecznej drogi – mówi wicemarszałek Wojciech Jankowiak. - Musimy oczekiwać od kopalni jakiegokolwiek ruchu, bo żeby podjąć decyzję o przejęciu drogi w takim stanie, opcji nie ma. Samorząd na to się nie może zgodzić – dodaje.

Dzisiaj wicemarszałek Wojciech Jankowiak wspólnie z wicemarszałkiem Krzysztofem Grabowskim oraz starostą Stanisławem Bielikiem i wicestarostą Władysławem Kocajem wizytowali zarówno Ślesin jak i Kleczew.

- Jeśli chodzi o remont mostu w Ślesinie to może on potrwać kilka, kilkanaście miesięcy. Zależy nam na zorganizowaniu odpowiednim ruchu. Chcielibyśmy porozmawiać o wyremontowaniu drogi w Zygmuntowie (gm. Skulsk) z Funduszu Ochrony Gruntów, żeby tam przygotować drogę alternatywną, objazd – mówi starosta Stanisław Bielik.

Wicemarszałkowie odwiedzili też Koszewo, gm. Skulsk, gdzie trwa budowa mostu na drodze powiatowej.

Samorządowcy o modernizacjach dróg w gm. Ślesin i Kleczew
Potwierdzenie
Proszę zaznaczyć powyższe pole