WYSZUKIWARKA
zamknij
ZALOGUJ SIĘ
zamknij
zaloguj się przez facebook-a
facebook
wyszukiwarka

Odkryte baseny w Kurowie powstały tam, gdzie kąpały się nutrie

KONIŃSKIE WSPOMNIENIA

Dodano: 4.05.2021 18:52

Ostatnie domy Kurowa rozebrano wcale nie tak dawno, bo zaledwie trzydzieści lat temu. Do samego końca ostały się dwa – Młyńczyków i Żabierków.

Na załączonym zdjęciu (fot. 1) widać wschodni kraniec Kurowa, ten od strony amfiteatru. Który wtedy był właśnie budowany, czego dowodem jest zryta ziemia w dole kadru. Fotografię zrobił w drugiej połowie lat siedemdziesiątych Ryszard Fórmanek, stojąc na samej górze nasypu (fot. 2), na którym zbudowano widownię.

Wciąż budowali

Na pierwszym planie zdjęcia widać gospodarstwo państwa Nawrockich. Ich dom – ten budynek po lewej – stał zaraz za stacją transformatorową (wtedy jej oczywiście nie było), której dach przeziera przez zarośla nad bramą na fot. 2 (łatwiej dostrzec ją na fot. 3). Tuż za nimi stoi dom Kantarowskich, a zabudowania w prawym górnym rogu zdjęcia – pod kominem szpitalnej kotłowni – należały do rodziny Jóźwiaków. Natomiast przysłonięty przez dwa drzewa budynek, ledwo zarysowujący się w lewym górnym rogu kadru, to liczący sobie wtedy niewiele ponad dziesięć lat dom Młyńczyków. Bo do 1967 r., kiedy wieś włączono do Konina, ludzie w Kurowie wciąż się budowali, ceniąc sobie urokliwe miejsce nad rzeką, w pewnym oddaleniu od rosnącego osiedla. I żyjąc sobie spokojnie w przekonaniu, że nikt ich stąd nie zamierza wyrzucać.

Kurów, wieś nad rzeką Wartą

Drugą część opowieści o historii Kurowa („Z pracy kmieci z Kurowa Zemełkowie wybudowali słynną kamienicę”) zakończyłem w połowie XIX wieku. W 1883 r. ukazał się czwarty tom „Słownika Geograficznego Królestwa Polskiego i innych krajów słowiańskich”, w którym na temat Kurowa znajduje się następująca notka: „Kurów, wieś nad rzeką Wartą, pow. koniński, gmina Gosławice, parafia Morzysław. Leży na prawym brzegu Warty, na płn. wsch. Konina o 1,5 wiorsty; ma powierzchni 167 mórg, 96 mieszkańców, grunt szczerkowaty; wieś ta dawniej należała do miasta Konina”.

W porównaniu do wcześniejszego o dwadzieścia lat urzędowego spisu Kurów ma tutaj o ponad 20 hektarów większą powierzchnię, co zdaje się wynikać raczej z pomyłki autora hasła w słowniku, bo dane burmistrza Konina mają jednak większą wiarygodność. Grunt szczerkowaty czy szczerk to po prostu gleba piaszczysto-gliniasta.

Anna nie doczekała wnuków

Nie wiemy, ile osób mieszkało w Kurowie na początku XX wieku, ale na pewno byli wśród nich rodzice wspomnianej wyżej Marianny Młyńczyk, której rodzina jako jedna z ostatnich opuściła Kurów. Otóż z aktu ślubu zawartego 27 grudnia 1907 roku wynika, że oboje byli wtedy mieszkańcami Kurowa. Urodzona w Rudzicy Anna Malak miała w chwili ślubu lat 22, a pochodzący z Konina Ignacy Olejnik był od niej o rok młodszy.

Szczęście rodzinne nie trwało niestety długo, bo w dziewiątym roku małżeństwa a kilkanaście zaledwie miesięcy po urodzeniu czwartego dziecka Anna zmarła. Nie wiadomo nawet, co było przyczyną zgonu młodej kobiety, bo wiedza o trzydziestoletniej zaledwie w chwili śmierci babci Annie do następnego pokolenia już się nie zachowała.

strona 1 z 3
1 2 3
slajd 1 z 9
NASTĘPNY SLAJD

autor: Robert Olejnik
e-mail: r.olejnik@portal.lm.pl, tel. 730 000 130

 

*** *** ***

Koronawirus w Polsce stał się faktem. Bądź na bieżąco! Nie panikujemy, rzetelnie informujemy. Każdą informację weryfikujemy u źródła, nie publikujemy plotek ani informacji niesprawdzonych. Nie ścigamy się.

 

Regionalne informacje dot. koronawirusa znajdziecie pod adresem https://www.lm.pl/tagi/koronawirus

*** *** ***

Chcesz nas zainteresować tematem? Czekamy na sygnały/materiały. Piszcie na alert@lm.pl.

Czytaj więcej na temat:Konińskie Wspomnienia,   Kurów

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

KOMENTOWAĆ MOGĄ TYLKO OSOBY ZALOGOWANE

max 1000 znaków (0)
max 28 znaków (0)

Twój komentarz może zostać przeczytany przez tysiące osób. Wydawca portalu LM.pl spółka LM LOKALNE MEDIA Sp. z o.o. nie bierze odpowiedzialności za jego treść. Komentarze zniesławiające lub mogące naruszać dobra osobiste osób trzecich grożą odpowiedzialnością karną i cywilną. Osoby pokrzywdzone mogą skutecznie dochodzić swoich praw w organach ścigania i w sądach. Zgodnie z ust. 16 Regulaminu Twój komentarz może zostać opublikowany nie tylko na tej stronie, ale również w innych mediach.
Komentarze nie na temat są usuwane.

POPULARNE KOMENTARZE

Dzisiaj w miejscu wspomnianych odkrytych basenów nie ma już nic... A szkoda wielka, do dzisiaj nad tym ubolewam. Można było to wskrzesić, o czym lata temu pisano często tutaj na forum, latem takie miejsce cieszyłoby się ogromną popularnością. Wiele miast ma odkryte baseny, dobrze to funkcjonuje, no ale tutaj nikomu na tym nie zależało. Za komuny mogło to funkcjonować, komuna się skończyła i cyk do zamknięcia, jak wiele rzeczy.
Dodano: 4.05.2021 20:47    Przez: R
Wielkie dzięki za artykuł... Uwielbiam czytać na tematy historii mojego miasta...Proszę o jeszcze...:)
Dodano: 5.05.2021 07:33    Przez: darko

KOMENTARZE

Dzisiaj w miejscu wspomnianych odkrytych basenów nie ma już nic... A szkoda wielka, do dzisiaj nad tym ubolewam. Można było to wskrzesić, o czym lata temu pisano często tutaj na forum, latem takie miejsce cieszyłoby się ogromną popularnością. Wiele miast ma odkryte baseny, dobrze to funkcjonuje, no ale tutaj nikomu na tym nie zależało. Za komuny mogło to funkcjonować, komuna się skończyła i cyk do zamknięcia, jak wiele rzeczy.
Dodano: 04.05.2021 20:47    Przez: R
Wielkie dzięki za artykuł... Uwielbiam czytać na tematy historii mojego miasta...Proszę o jeszcze...:)
Dodano: 05.05.2021 07:33    Przez: darko
Uwielbiamy tylko i wyłącznie Boga i Syna Bożego, poza Nimi nikogo i niczego nie wolno uwielbiać.
Dodano: 05.05.2021 13:05    Przez: Maranatha
Copyright © 1999 - 2021 LM LOKALNE MEDIA Sp. z o.o. Korzystanie z portalu oznacza akceptację regulaminu.
programowanie: PERSABIO