WYSZUKIWARKA
zamknij
ZALOGUJ SIĘ
zamknij
zaloguj się przez facebook-a
facebook
wyszukiwarka

Rewitalizacja Cmentarza Jeńców i Internowanych z Obozu na Łężcu

Dodano: 17.05.2021 11:05

Zakończyły się prace koncepcyjne dotyczące rewitalizacji zabytkowego Cmentarza Jeńców i Internowanych z Obozu na Łężcu pod Strzałkowem.

W ubiegły piątek (14.05.) w Starostwie Powiatowym w Słupcy, projekt zagospodarowania nekropolii przedstawiła prof. Konstancja Pleskaczyńska, kierownik Pracowni Projektowania Przestrzeni Publicznej na Wydziale Architektury Wnętrz i Scenografii Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu. Koncepcja zakłada odtworzenie pierwotnego podziału cmentarza na osiem kwater oraz przywrócenie rangi, głównej alei wiodącej niegdyś od bramy wejściowej do pomnika i dalej prosto.

Na terenie całego cmentarza przywrócone zostaną wyraźne alejki, natomiast podkreślenie osi głównej alei nastąpi dzięki przywróceniu bramy w miejscu, gdzie dawniej istniała oraz umieszczeniu przy niej monumentów z nazwiskami pochowanych. Monumenty mają być uszeregowane w czterech grupach, po sześć obiektów, na których wypisane zostaną nazwiska pochowanych. Projekt graficzny z rozmieszczeniem konkretnych nazwisk na tablicach zostanie przygotowany po zweryfikowaniu listy pochowanych. Wspomniana już brama w miejscu dawnego wejścia, wg koncepcji, będzie miała charakter symboliczny, rzeczywiste wejście na teren cmentarza pozostanie w obecnym miejscu. Ostatecznie powstaną więc dwie takie same bramy, jedna pozostanie zamknięta a druga pełnić będzie rolę faktycznego wejścia.

Autorka koncepcji chce, aby przed wejściem na teren cmentarza znajdowała się stała wystawa plenerowa informująca o historii obozu oraz miejscu pochówku, z planem i numeracją mogił. Prosta, surowa i oszczędna oprawa plastyczna jenieckiej nekropolii, z symetrycznym rozmieszczeniem obelisków nawiązuje do „wojskowego” ładu charakterystycznego dla cmentarzy wojennych. Koncepcję naukowczyni pozytywnie zaopiniował już Wojewódzki Urząd Ochrony Zabytków w Poznaniu. Kolejnym krokiem będzie opracowanie projektu budowlanego, który będzie podstawą do uzyskania pozwolenia na roboty budowlane.

Powiat słupecki na rewitalizację zabytkowej nekropolii otrzymał 1 200 000 zł dotacji z budżetu wojewody. Wielkość środków świadczy o znaczeniu tego miejsca, które przez wiele lat zaniedbane, jest ważnym elementem wspólnej pamięci historycznej.

Obóz pod Strzałkowem założyli Niemcy w 1915 r. dla jeńców z krajów ententy. Po wojnie polsko - bolszewickiej przetrzymywani w nim byli jeńcy Armii Czerwonej. Funkcjonował do roku 1923. Spoczywa na nim niemal osiem tysięcy zmarłych.

Źródło: Powiat Słupecki

  • Rewitalizacja Cmentarza Jeńców i Internowanych z Obozu na Łężcu

 

*** *** ***

Koronawirus w Polsce stał się faktem. Bądź na bieżąco! Nie panikujemy, rzetelnie informujemy. Każdą informację weryfikujemy u źródła, nie publikujemy plotek ani informacji niesprawdzonych. Nie ścigamy się.

 

Regionalne informacje dot. koronawirusa znajdziecie pod adresem https://www.lm.pl/tagi/koronawirus

*** *** ***

Chcesz nas zainteresować tematem? Czekamy na sygnały/materiały. Piszcie na alert@lm.pl.

Czytaj więcej na temat:Obóz na Łężcu,   Strzałkowo,   rewitalizacja cmenatrza,  

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

KOMENTOWAĆ MOGĄ TYLKO OSOBY ZALOGOWANE

max 1000 znaków (0)
max 28 znaków (0)

Twój komentarz może zostać przeczytany przez tysiące osób. Wydawca portalu LM.pl spółka LM LOKALNE MEDIA Sp. z o.o. nie bierze odpowiedzialności za jego treść. Komentarze zniesławiające lub mogące naruszać dobra osobiste osób trzecich grożą odpowiedzialnością karną i cywilną. Osoby pokrzywdzone mogą skutecznie dochodzić swoich praw w organach ścigania i w sądach. Zgodnie z ust. 16 Regulaminu Twój komentarz może zostać opublikowany nie tylko na tej stronie, ale również w innych mediach.
Komentarze nie na temat są usuwane.

Copyright © 1999 - 2021 LM LOKALNE MEDIA Sp. z o.o. Korzystanie z portalu oznacza akceptację regulaminu.
programowanie: PERSABIO