WYSZUKIWARKA
zamknij
ZALOGUJ SIĘ
zamknij
zaloguj się przez facebook-a
facebook
wyszukiwarka

Byli represjonowani na Białorusi. Teraz bardzo potrzebują pomocy

Dodano: przedwczoraj 15:41
Źródło: LM.pl

Małżeństwo M. zostało z dnia na dzień wydalone z Białorusi, wcześniej byli represjonowani przez reżim Łukaszenki. Schronienie znaleźli w powiecie słupeckim. Potrzebują jednak pomocy.

Państwo M. (ze względów bezpieczeństwa ich rodziny dane oraz wizerunek małżeństwa nie są ujawniane) to małżeństwo z Białorusi – pan M. ma obywatelstwo polskie, ale prawie cały życie mieszkał i pracował na Białorusi, natomiast pani M. jest Białorusinką. W ostatnim czasie stali się jednymi z ofiar reżimu Aleksandra Łukaszenki. Mężczyzna został aresztowany, a następnie wraz z żoną odstawiony na granicę z Polską. Mogli wziąć jedynie to, co mieli na sobie. Za wschodnią granicą zostawili cały swój majątek oraz syna, a od władz dostali zakaz powrotu na Białoruś.

Według ich relacji, powodem represji była fotografia z jednego z protestów przeciwko Łukaszence, na której uwieczniono ich auto – wyjaśnia Artur Nowak ze Starostwa Powiatowego w Słupcy.

To właśnie na terenie powiatu słupeckiego małżeństwo znalazło schronienie – pracę tymczasową (pomagają w gospodarstwie) oraz lokal, w którym obecnie mieszkają. Choć są bezpieczni, przydałaby im się pomoc. – Potrzebują praktycznie wszystkiego, począwszy od ubrań, środków czystości aż po rower, którym będą mogli dojechać sklepu (od miejsca ich kwaterunku do sklepu jest kilka kilometrów), czy też telefon tak, by mogli skontaktować się z synem – mówi Artur Nowak. Szukają też bardziej stabilnej pracy. Pan M. jest z zawodu stolarzem, pani M. pracowała wcześniej w sklepie.

Pomoc dla małżeństwa koordynuje Starostwo Powiatowe w Słupcy. W czwartek przy współpracy z Caritas dostarczony został im pokaźny karton żywności. – Państwo M. byli też u starosty i starosta zadeklarował jak najszybszą pomoc. O sprawie poinformuje też wojewodę – zapewnia Artur Nowak.

Każdy, kto chce pomóc, może to zrobić poprzez słupeckie starostwo – zgłaszać można się na nr tel. 63 275 86 51 (w godzinach pracy starostwa), można też pisać bezpośrednio do pana Artura Nowaka na FB.

fot. profil FB Artura Nowaka

  • Byli represjonowani na Białorusi. Teraz potrzebują pomocy

 autor: Bartosz Skonieczny

 e-mail: bs@firma.lm.pl

 

*** *** ***

Koronawirus w Polsce stał się faktem. Bądź na bieżąco! Nie panikujemy, rzetelnie informujemy. Każdą informację weryfikujemy u źródła, nie publikujemy plotek ani informacji niesprawdzonych. Nie ścigamy się.

 

Regionalne informacje dot. koronawirusa znajdziecie pod adresem https://www.lm.pl/tagi/koronawirus

*** *** ***

Chcesz nas zainteresować tematem? Czekamy na sygnały/materiały. Piszcie na alert@lm.pl.

Czytaj więcej na temat:Białoruś,   represje,   Łukaszenka,   Artur Nowak,   Starostwo Powiatowe w Słupcy,   pomoc,   żywność,  

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

KOMENTOWAĆ MOGĄ TYLKO OSOBY ZALOGOWANE

max 1000 znaków (0)
max 28 znaków (0)

Twój komentarz może zostać przeczytany przez tysiące osób. Wydawca portalu LM.pl spółka LM LOKALNE MEDIA Sp. z o.o. nie bierze odpowiedzialności za jego treść. Komentarze zniesławiające lub mogące naruszać dobra osobiste osób trzecich grożą odpowiedzialnością karną i cywilną. Osoby pokrzywdzone mogą skutecznie dochodzić swoich praw w organach ścigania i w sądach. Zgodnie z ust. 16 Regulaminu Twój komentarz może zostać opublikowany nie tylko na tej stronie, ale również w innych mediach.
Komentarze nie na temat są usuwane.

POPULARNE KOMENTARZE

Panie Grzegorzu na Pana miejscu ugryzł bym się w jęzor a nie trzeszczał głupot. Białorusini to nasi bracia i nie powinniśmy tak, jak u zarania II Rzeczypospolitej potraktować ich instrumentalnie. Wstyd mi za Pana pojękiwanie.
Dodano: 10.06.2021 17:39    Przez: Alfred Michalczyk
Białoruś to ostatnie państwo reżimowe w Europie, to już chyba w Rosji jest lepiej, zero wolności ma białoruskie społeczeństwo chcące żyć w wolnym i demokratycznym kraju, a sama opozycja jest brutalnie zwalczana. Jak długo jeszcze tyran będzie rządził Białorusią, zapewne tak długo jak sam Putin będzie mu udzielał wsparcia.
Dodano: 10.06.2021 16:42    Przez: Precz z Łukaszenką

KOMENTARZE

Nie mają nawet roweru,natomiast pani Cichanouska,oderwana od garów,dostała w Polsce willę,limuzynę,kierowcę,kucharkę,ni apanaże,bo jest przydatna dla polskiej chorej polityki na Wschodzie.Przestanie być potrzebna,to też wyląduje w gospodarstwie jak Timoszenkowa.
Dodano: 10.06.2021 16:05    Przez: Grzech Walerian
Panie Grzegorzu na Pana miejscu ugryzł bym się w jęzor a nie trzeszczał głupot. Białorusini to nasi bracia i nie powinniśmy tak, jak u zarania II Rzeczypospolitej potraktować ich instrumentalnie. Wstyd mi za Pana pojękiwanie.
Dodano: 10.06.2021 17:39    Przez: Alfred Michalczyk
avatar Ciekwe kiedy na nich zacznie się lansować oseł kapuś ,,Aktor" jak zrobili to z Cichanowską POprańcy cay lewizna z panią od biustonosza.Myślę iż ta rodzina nie da się uwikłać SB- ckim kapusiom którzy po zmianie władzy na drugi dzień wyślą ich do Łukaszenki tudzież Putinowi na Łubiankę jak zrobili to z Alesiem Bieleckim.A co Cichanowskiej czy tych pań z gołymi pietsiami to albo infantylność policzna albo jakaś rosyjska prowokacja.Spoleczeństwo białoruskie jest do sześcianu bardziej konserwatywne od polskich konserwatystów.Te panie więc robią sabotaż prawdziwej opzycji białoruskiej.Reasumując ,Białorusinik najdalej omijać obóz zdray w Polsce z dwóch względów, raz iż bez wahania przy pierwszej okazji wetkną w łapy Putina ,dwa zamontują im takiego Balcerowicza który zrobi z nich nędzarzy i holokaust gosopdarczy a to wszystko w lewackim światopoglądowym sosie co faktycznie zniszczy nie tylko państwowość bialoruską ale samych Białorusinów.
Dodano: 10.06.2021 20:45    Przez: Tomasz Kobrzycki
Panie Alfredzie-forma i rozeznanie tematu godne Kobrzyckiego.Przypuszczam zatem,że dotychczasowe komentarze pisał za pana tatuś.Nieszczęśliwie wtrącił się pan osobiście i rozwiał złudzenia.
Dodano: 10.06.2021 22:18    Przez: Grzech Walerian
"pan M. ma obywatelstwo polskie, natomiast pani M. jest Białorusinką" czyli obydwoje nazywają się państwo M. ?
Dodano: 10.06.2021 16:32    Przez: To niebywałe ?
Białoruś to ostatnie państwo reżimowe w Europie, to już chyba w Rosji jest lepiej, zero wolności ma białoruskie społeczeństwo chcące żyć w wolnym i demokratycznym kraju, a sama opozycja jest brutalnie zwalczana. Jak długo jeszcze tyran będzie rządził Białorusią, zapewne tak długo jak sam Putin będzie mu udzielał wsparcia.
Dodano: 10.06.2021 16:42    Przez: Precz z Łukaszenką
Nasłuchałeś się opowieści w TVP.Jedź,zobacz-zmienisz zdanie.
Dodano: 10.06.2021 17:07    Przez: podróżnik
Swego czasu popieraliśmy Ukrainę,chociaż nie było najmniejszego sensu.Było tylko rok do wyborów,ale trzeba było zrobić majdan,bo było nie do wytrzymania z tym Janukowyczem i co??? "Wybrali Patroszenkę,Banderę i banderowców.Unia odfrunęła, została wyciągnięta graba po pieniądze.Nowy rząd morduje swych obywateli na wschodzie kraju,bo im się "nowy ład" nie podoba.Stracili Krym,stracili szacunek i szanse na przyszłość.Mogą nam podziękować.A Ameryka "nie będzie umierać za Kijów".
Dodano: 10.06.2021 22:26    Przez: Grzech Walerian
Copyright © 1999 - 2021 LM LOKALNE MEDIA Sp. z o.o. Korzystanie z portalu oznacza akceptację regulaminu.
programowanie: PERSABIO